Ana sayfa Makale Oyun ve Müzik Kulaklıkları

Oyun ve Müzik Kulaklıkları

0

Hiçbir şey sessizliğin sesinden daha güzel değildir, ancak sessizlik, özellikle oyunlarda el bombalarından, motorlu testerelerden ve silahla atışlardan daha az sürükleyici olduğundan, oyunlar kendilerini daha gerçekçi hissettirmek için seslerle vardırlar. Oyun ve müzik kulaklıkları, farklı özelliklere sahip olsalar da her ikisi de ses ihtiyacını karşılar. Peki hangisi daha iyidir?

Zengin özellikli oyun kulaklıkları 
Oyun kulaklıklarına aşina olabilirsiniz. Bu kulaklıklar tipik olarak, oyuncuların yararına olan özelliklere sahiptirler. En dikkate değer özellikleri ise çok kanallı sestir. Kulaklığın 7.1 kanalı var mı? ön sol, ön sağ, yan sol, yan sağ, arka sol, arka sağ, orta ve subwoofer için özel hoparlörler. Gerçek çok kanallılığın aksine, bazı hoparlörlerde yerleşik 7.1 kanal işlemi ile sadece bir çift stereo kulaklık vardır. Ses kartınıza gönderilecek olan aynı sinyal, kulaklığın işlem birimine USB üzerinden gönderilir, bu da kulaklıklarda 7.1 kanallı surround sesin benzerini sağlar ve size çok yönlü sesin etkisini verir.
Gerçek çok kanallı oyun kulaklıkları, eğer bir şeyleri bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, yeni bir özellik yelpazesi sunarlar (ve oldukça pahalıdırlar). Ev sinema sisteminin çalışmasına benzer şekilde, her bir tarafında, birbirinden bağımsız ön, arka, orta ve subwoofer sesleri üreten 4 hoparlör bulunmaktadır.

çok yönlü sesin ötesinde, oyun oynamaya yardımcı olan oyun kulaklıklarında bulunan başka özellikler de vardır. Yerleşik mikrofonlar, ekiplerin yarıştığı oyunlar için temeldir, taktik ve maç bilgilerinin paylaşımından ziyade daha çok acemi yeni oyuncular için kullanılır. Diğer özellik, müzik üzerinde ses dönüştürme ve ses komutları gibi daha gelişmiş seçeneklerin yanı sıra, ses seviyesini yükseltme/düşürme/durdurma gibi kontrolleri de içerir. Bunlara sahip olmak güzel, ama mikrofon kadar önemli değiller.

Ses kalitesi önemli
Oyun kulaklıklarında bulunan özelliklerin listesini aklınızda tutarken, müzik kulaklıklarında nelerin eksik olduğunu listeleyelim. öncelikle genellikle yerleşik bir mikrofona sahip değiller, bunlar oyun kulaklıklarında oyuncuların sık sık sesli sohbet etmesi için kullanılırlar. Ayrıca yerleşik ses kontrolleri sunmuyorlar ve sesi dönüştüren G tuşları tasarımcının zihnindeki son şeydir.

Bu yüzden, oyun kulaklığında bulunan bazı iyi özellikleri kaçırıyorlar, ancak sahip oldukları şey de, oyun kulaklıklarında bulamayacağınız bir kalitedir.
Ses meraklıları için üretilen kulaklıklar, ses kalitesi nedeniyle biraz pahalıya mal oluyorlar. Sesleri daha net, daha keskin ve daha hassastır. 
Kaliteli ses meraklıları sık sık, sesin derinliğini ve zenginliğini öznel olarak ölçmenin bir yolu hakkında konuşurlar. İyi bir ses sistemi, müzikseverler için farklı enstrümanların, seslerin ve vokal parçaların hayali bir 2D veya 3D alanda yer almasını sağlar. Aynı şekilde, bu ses özelliği, yeni bir ses işleme teknolojisine ihtiyaç duymadan, sol kulaktan geçen merminin sesiyle keskin nişancının konumlanma noktasını belirleme konusunda oyunculara da fayda sağlayacaktır.

Bu teknolojiden bahsetmişken, müzik kulaklıkları, Dolby teknolojisini ses kartları yoluyla kullanabilir ve daha yüksek kaliteli hoparlörlerde benzer çok kanallı ses emülasyonu sağlayabilirler.

 

Dikkate alınması gerekenler 
Ses çok öznel bir alandır ve eğer 10 farklı yorumcuya bir kulaklık seti verirseniz, hepsi farklı puanlarla 10 farklı yorum yapabilir. 
Sonuçta, her iki tarafdaki kişilerden tavsiye almaktan kaçının ve hangi kulaklık tipinin size daha fazlasını sunacağına siz karar verin. Eğer kolaylık ve uzun bir özellik listesi işinize yarayacaksa, oyun kulaklıkları tam size göre. Her şeyden önce yüksek kaliteli sesleri tercih ediyorsanız, ses meraklıları için üretilen kulaklıklar muhtemelen sizin için daha iyidir.

İşte size bazı oyun ve müzik için kullanabileceğiz kulaklık önerileri.

 

Müzik Kulaklıkları

Sennheiser PXC 550 Wireless Kulak çevreleyen Seyahat Kulaklığı

Mükemmel ses kalitesi ile konforu bir arada sunan Sennheiser PXC 550 kulaklık, seyahat ederken müzikten vazgeçemeyenler için birebir. Dünyanın en hafif seyahat kulaklıklarından biri olan PXC 550, Sennheiser”ın patentli Hibrid NoiseGard aktif gürültü engelleme özelliği sayesinde müzikle aranıza hiçbir şeyin girmesine izin vermiyor. 30 saat pil ömrü olan kulaklık, şık ve katlanabilir tasarım, dokunmatik kontrol, CapTune desteği gibi özellikleriyle özgürlük tutkunlarına yüksek kaliteli ses deneyimi için alan yaratıyor. 

Fiyatı: 1.899 TL.

 

BackBeat FIT 305
Plantronics”in sporcu kulaklığı BackBeat FIT 305, tasarımıyla sporsevelerin enerjisine ortak oluyor. Müziğin ritmini her adımınızda hissetmenizi sağlayan BackBeat FIT 305, antrenman sırasında kablo karmaşasını ortadan kaldırırken, aynı zamanda telefonunuza gelen çağrılara da yanıt vermenize imkan sağlıyor.

 

Focal Listen Wireless

Dünyanın en iyi ve en ünlü akustik markalarından olan Focal, ürettiği kulaklıklarla da müzik severleri mutlu etmeye devam ediyor. Geniş bir ürün gamına sahip olan Focal kulaklıklardan dosyamız için seçtiğimiz model Listen Wireless.

Bluetooth özellikli kulaklık bütün akıllı telefonlarla uyumlu ve tam şarjla 20 saatlik dinleme özelliğine sahip. Ergonomik  kullanım tuşları, mükemmel ses izolasyonu sayesinde dışarıya ses vermeme ve dışarıdan ses almama özelliği ile Focal Listen, müziğinizi tam anlamıyla yanınızda taşımanıza olanak tanıyor.

Fiyatı: €300 (KDV dahil)

 

Logitech H540

Hassas ses için lazer ayarlı sürücüler ve dahili ekolayzer var. USB tak ve çalıştır bağlantısı, müzik, film ve çağrıların keyfini zengin, dijital stereo sesle o an çıkarmanıza olanak tanıyor. Kulak üzeri denetimler ve ses kapatma gösterge ışığı, mikrofonun sesinin kapalı olduğunu kolaylıkla görmenizi sağlıyor. Tak ve çalıştır USB kulaklık, yazılım yüklemeye gerek kalmadan her PC ve Mac bilgisayarla kullanılabiliyor.

İstenmeyen arka plan gürültüsünü en aza indirerek net görüşmelere imkân tanıyor. Sağ tarafta yer alan mikrofonun konumu daha iyi ses yakalama amacıyla değiştirilebiliyor. Az yer kaplayan mikrofon kolu, kullanmadığınız zamanlarda önünüzü kapatmaması için başlığın içine gizlenebiliyor.

Fiyatı: 170 TL

 

AMBEO Smart 3D Kulaklık

İnovasyon ve ilklerin markası olan Sennheiser, piyasaya sunduğu AMBEO Smart kulaklık ile dinleme deneyimini 3 boyutlu hale getiriyor. Sennheiser patentli AMBEO teknolojisine sahip kulaklığın kapsüllerine yerleştirilmiş mikrofonlar, çevrenizde olan bitenleri video ile kaydederken sesleri de 3 boyutlu olarak kaydetmenizi sağlıyor. Böylece videolarınız artık çevresel ses ile donatılmış oluyor ve eşsiz bir dinleme deneyimi sunuyor. Şu an için iOS cihazlara uyumlu çalışan (Lightning Giriş) kulaklık, sahip olduğu Aktif Gürültü Engelleme özelliği ile dış ortam sesini de kesiyor. Sennheiser imzası taşıyan ses kalitesi ile müziği en iyi şekilde dinleyebileceğiniz bir kulaklık.

Fiyatı: 1.999 TL.

 

BackBeat 505
Dünyanın önde gelen kulaklık markası Plantronics, hem kablolu hem kablosuz olarak kullanılabilen BackBeat 505 ile kulaklık trendini yeniden belirliyor. Bluetooth özellikli BackBeat 500 serisi, 18 saat pil ömrü, ergonomik tasarımı ve üstün ses kalitesinin yanında 155 gram ağırlığı ile de dikkat çekiyor.

 

Oyun Kulaklıkları

MSI DS501 Oyuncu Kulaküstü Kulaklık
Kaliteli ses çıkışı için 2 adet 40mm kulaklık sürücüsü, ekstra hafif ve otomatik ayarlı kafa bandı, yüksek kaliteli hoparlörler, ses ve mikrofon ayarlarına kolay erişim, özellikleri arasında. D5501 içine entegre edilen iki adet 40mm sürücü ile kaliteli bir ses çıkışına sahip. Kaliteli hoparlör sayesinde yüksek, orta ve alçak frekanslarda daha fazla detay sunuyor.

Uzun soluklu oyun maratonlarında kulaklarınızı ve başınızı rahatsız etmeyecek konforlu bir tasarıma sahip. Tamamen ayarlanabilen kafa bandı ve kapalı süngerleri ile kullanıcıya her zaman mükemmel uyum sağlıyor.

Fiyatı:  146 TL

 

ROG Strix Fusion 500 Kulaklık
Dünyada ilk kulaklıktan kulaklığa RGB uyumu, PUBG için optimize edilmiş (ayak, silah ve araç sesleri) 7.1 ses sistemi, dijital mikrofonu ve dokunmatik kontrol tuşları olan kulaklığı ROG Strix Fusion 500, oyuncular için ideal bir seçenek. Daha gerçekçi sesler için bir Hi-Fi sınıfı ESS 9018 dijital-analog dönüştürücüye ve bir 9601 amplifikatörün yanı sıra, düşük distorsyonlu 50mm ASUS Essence sürücülere, özel hava geçirmez bölüm teknolojisine ve çevrenizi saran bir ses deneyimi için 7.1 sanal surround’a sahip. Büyüleyici bir oyun ortamı yaratmak için aydınlatma efektlerini diğer ROG ürünleriyle de senkronize etmenize olanak tanıyan Aura Sync teknolojisini kullanıyor.

 

Audio Technica PG1
Bilgisayar başında oyun oynamanın keyfini tam anlamıyla çıkartmanın yolu kaliteli bir kulaklıktan geçiyor. üst düzey oyun meraklıları bu iş için üretilmiş kulaklıklarla oyun oynarken efekt detaylarını kaçırmamak istiyorlar. Dünyaca ünlü kulaklık markası olan Audio Technica”da profesyonel oyuncular için PG1 modelini üretti. 

Geniş 44 mm sürücü, 1.300mW kapasiteli güçlü ses, yeni tasarımlı mikrofon sayesinde kristal temizliğinde konuşma ve anlaşılma özelliği, hafif kafa bandı ve deri kulaklık pedleri ile yormayan kulaklığı aynı zamanda Playstation 4 ile de kullanabilirsiniz.

Fiyatı: €263 (KDV dahil)

 

PS4 için Kablosuz Stereo Kulaklık 2.0
Sony”nin bu kablosuz kulaklığı ve 7.1 sanal surround ses ile kendinizi aksiyona bırakın. Kristal netliğinde, gürültü engelleme özelliğine sahip mikrofon ile arkadaşlarınızla konuşun veya takım arkadaşlarınızı yönlendirin ve optimize edilmiş ses ayarları için Headset Companion App üzerinden önceden ayarlanmış ses modlarını indirin. Oyunların sesi işte böyle olmalı.

Seyahat sırasında kolay saklanması için katlanabilir bir tasarıma sahip. 8 saate kadar pil ömrü sunuyor.

Fiyatı: 499 TL

 

MSI DS502 Oyuncu Kulaküstü Kulaklık
Geliştirilmiş sanal 7.1 Surround ses, akıllı titreşim özelliği, akıllı ses denetleyici, geliştirilmiş 40mm yüksek kaliteli kulaklık sürücüsü, muhteşem LED ışık efektleri, hafif ve kendinden ayarlı kafa bandı tasarımı, özellikleri arasında. D5502, içine entegre edilen iki adet 40mm sürücü ile kaliteli bir ses çıkışına sahip. Kaliteli hoparlör sayesinde yüksek, orta ve alçak frekanslarda daha fazla detay sunuyor.

DS502 oyun kulaklığı, uzun soluklu oyun maratonlarında kulaklarınızı ve başınızı rahatsız etmeyecek konforlu bir tasarıma sahip. Tamamen ayarlanabilen kafa bandı ve kapalı süngerleri ile kullanıcıya her zaman mükemmel uyum sağlıyor.

Fiyatı: 379 TL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here