Oyun ve Müzik Kulaklıkları

Evde, yolda, sporda müzik dinlerken veya oyun oynarken farklı özelliklerde kulaklığa ihtiyacınız var.

Hiçbir şey sessizliğin sesinden daha güzel değildir, ancak sessizlik, özellikle oyunlarda el bombalarından, motorlu testerelerden ve silahla atışlardan daha az sürükleyici olduğundan, oyunlar kendilerini daha gerçekçi hissettirmek için seslerle vardırlar. Oyun ve müzik kulaklıkları, farklı özelliklere sahip olsalar da her ikisi de ses ihtiyacını karşılar. Peki hangisi daha iyidir?

Zengin özellikli oyun kulaklıkları 
Oyun kulaklıklarına aşina olabilirsiniz. Bu kulaklıklar tipik olarak, oyuncuların yararına olan özelliklere sahiptirler. En dikkate değer özellikleri ise çok kanallı sestir. Kulaklığın 7.1 kanalı var mı? Ön sol, ön sağ, yan sol, yan sağ, arka sol, arka sağ, orta ve subwoofer için özel hoparlörler. Gerçek çok kanallılığın aksine, bazı hoparlörlerde yerleşik 7.1 kanal işlemi ile sadece bir çift stereo kulaklık vardır. Ses kartınıza gönderilecek olan aynı sinyal, kulaklığın işlem birimine USB üzerinden gönderilir, bu da kulaklıklarda 7.1 kanallı surround sesin benzerini sağlar ve size çok yönlü sesin etkisini verir.
Gerçek çok kanallı oyun kulaklıkları, eğer bir şeyleri bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, yeni bir özellik yelpazesi sunarlar (ve oldukça pahalıdırlar). Ev sinema sisteminin çalışmasına benzer şekilde, her bir tarafında, birbirinden bağımsız ön, arka, orta ve subwoofer sesleri üreten 4 hoparlör bulunmaktadır.

Çok yönlü sesin ötesinde, oyun oynamaya yardımcı olan oyun kulaklıklarında bulunan başka özellikler de vardır. Yerleşik mikrofonlar, ekiplerin yarıştığı oyunlar için temeldir, taktik ve maç bilgilerinin paylaşımından ziyade daha çok acemi yeni oyuncular için kullanılır. Diğer özellik, müzik üzerinde ses dönüştürme ve ses komutları gibi daha gelişmiş seçeneklerin yanı sıra, ses seviyesini yükseltme/düşürme/durdurma gibi kontrolleri de içerir. Bunlara sahip olmak güzel, ama mikrofon kadar önemli değiller.

Ses kalitesi önemli
Oyun kulaklıklarında bulunan özelliklerin listesini aklınızda tutarken, müzik kulaklıklarında nelerin eksik olduğunu listeleyelim. Öncelikle genellikle yerleşik bir mikrofona sahip değiller, bunlar oyun kulaklıklarında oyuncuların sık sık sesli sohbet etmesi için kullanılırlar. Ayrıca yerleşik ses kontrolleri sunmuyorlar ve sesi dönüştüren G tuşları tasarımcının zihnindeki son şeydir.

Bu yüzden, oyun kulaklığında bulunan bazı iyi özellikleri kaçırıyorlar, ancak sahip oldukları şey de, oyun kulaklıklarında bulamayacağınız bir kalitedir.
Ses meraklıları için üretilen kulaklıklar, ses kalitesi nedeniyle biraz pahalıya mal oluyorlar. Sesleri daha net, daha keskin ve daha hassastır. 
Kaliteli ses meraklıları sık sık, sesin derinliğini ve zenginliğini öznel olarak ölçmenin bir yolu hakkında konuşurlar. İyi bir ses sistemi, müzikseverler için farklı enstrümanların, seslerin ve vokal parçaların hayali bir 2D veya 3D alanda yer almasını sağlar. Aynı şekilde, bu ses özelliği, yeni bir ses işleme teknolojisine ihtiyaç duymadan, sol kulaktan geçen merminin sesiyle keskin nişancının konumlanma noktasını belirleme konusunda oyunculara da fayda sağlayacaktır.

Bu teknolojiden bahsetmişken, müzik kulaklıkları, Dolby teknolojisini ses kartları yoluyla kullanabilir ve daha yüksek kaliteli hoparlörlerde benzer çok kanallı ses emülasyonu sağlayabilirler.

reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER