Ana sayfa Donanım Oyun oynamak için en iyi adres: PlayStation 4

Oyun oynamak için en iyi adres: PlayStation 4

0

ünlü konsol serisinin dördüncüsü yolda…
 

Sony”nin 1994 senesinde piyasaya sürdüğü ünlü oyun konsolunun bugüne kadar gelişimi, oyun dünyasının şekillenmesinde büyük emek harcamıştır. Konsol oyunculuğun mihenk taşlarından sayılan PlayStation, gerçek anlamda biz oyunseverlerin kalbinde tath kurmayı başardı. Peki yeni nesil oyun konsolu nasıl olacak? Yenilikler neler? Beklentileri karşılayabilecek mi?
 

 
Geçtiğimiz aylarda New York şehrinde düzenlenen bir basın toplantısıyla resmi olarak duyurulan PlayStation 4, oyuncuların yüzünü güldüren en güzel gelişme oldu. Biz de NewTech ekibi olarak bu basın toplantısını yakından takip ettik ve piyasaya sürülme süreci başlayan ürünü mercek altına aldık. PlayStation 4 ile ilgili son gelişmeleri sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

 


Nasıl bir şey?

PlayStation 4″ün duyurulma lansmanı herkesi heyecanlandırdı. çünkü bu toplantıda yeni konsolun neye benzediği görülebilecekti. Fakat Sony bizi ters köşeye yatırıp yeni nesil PlayStation”ın neye benzediğini en ufak bir şekilde göstermedi. En azından yeni oyun konsolunun gamepad”inin neye benzediğini biliyoruz. DualShock 4 olarak piyasaya çıkacak yeni kontrolör, öncekine göre daha fazla değişikliğe maruz kalmış. Sony”nin bir önceki hatalarından ders çıkarttığı kesin.
 


 
DualShock 4 üzerinden konuşacak olursak, yeni nesil oyun kolunda çok faydalı değişiklikler mevcut. Bir adet dokunmatik ekrana sahip olacak olan DualShock 4, aynı zamanda hareket sensörünü de kendi içerisinde barındıracak. Bu da şu demek oluyor ki akıllı telefonlardan alıştığımız “motion” controller ile aynı bir altyapıya bizleri karşılayacak. Bu birazcık “PlayStation Move” izini takip eden sisteme benziyor fakat şimdiden bir şeyler söylemek için çok erken. Bunun yerine akıllı telefonlardaki mentalite bu üründe de kullanılmış diyebiliriz.

üzerinde bulunan 3,5 mm”lik jak çıkışı ise DualShock 4″ün en büyük özelliklerinden. Bu da demek oluyor ki oyunlarda kulaklık, mikrofon (headset) gibi yardımcı cihazları direkt olarak DualShock 4″e bağlayabileceğiz. Ergonomik açıdan çok akıllıca düşünülmüş bir özellik. Sony”nin geleneksel olarak oyun kolunda barındırdığı “Start” ve “Select” tuşlarını artık göremeyeceğiz. Bu butonlar büyük bir ihtimalle dokunmatik ekran vasıtasıyla kullanılabilir olacak. Asıl ilgi çeken yan “Options” ve “Share” adı altında dokunmatik ekranın sağ ve sol kısmında konuşlanmış iki özel tuş. Options tuşu, kontrolörün ayarları ile ilgilendiğimiz kısma erişmemizi sağlıyor. Asıl bomba ise Share butonunda patlıyor. Share kısmı ile oyunlarımızda video kaydedebilecek ve ekran görüntüsü alabileceğiz ve bunları sosyal medyada paylaşabileceğiz. Şahane değil mi?

 

DualShock 4 üzerinde bulunan mini speaker”lar stereo dalga dağılımı karşılıyor. Bu da demek oluyor ki, elimizdeki oyun kolu aynı zamanda çok mükemmel bir ses performansı da sunacak. Fakat DualShock 4 tam anlamıyla mükemmel değil.

Geçtiğimiz nesillerde de çok büyük bir problem teşkil eden tetik tuşları bu seride de o kadar iyi değil gibi. Henüz elimize ürün geçmedi fakat görsellerden anladığımız kadarıyla esner tetik butonu mantığı DualShock 4″te de kullanılmış. Bu da parmağımızın tuştan kayıp gitmesine sebep olabilir. Bekleyip göreceğiz.
 


 
Teknik açıdan PlayStation 4

PlayStation 4, teknik açıdan da göz dolduran bir oyun konsolu olacak. Şimdilik sitesinde bulunan teknik detaylar biraz sınırlı ancak bizlere yine de fikir verebiliyor. x86-64 arayüzüne sahip AMD Jaguar (8 çekirdekli) işlemciye sahip olan PlayStation 4″te 1.84 TFLOPS AMD Radeon grafik yongası bulunacak. GDDR5 versiyon 8 GB ram ile bellek ihtiyacını da fazlasıyla karşılayacak olan PlayStation 4, USB 3.0 Super Speed girişleri ile donanacak.

Bunların haricinde hafif ve zarif bir yapıya sahip olacağı söylenen PlayStation 4 ile ilgili AMD/ATI eleştirileri gecikmeden geldi. Sahip olduğu teknolojiyi masaüstü sistemler çoktan geçiş sağlamış vaziyette. Ancak konsol dünyasında teknoloji ve grafiksel gelişimler daha farklı işliyor, belirtelim.

 

Yeni nesil oyunlar

Oyuncuların en çok ilgisini çeken diğer bir nokta ise yeni nesil konsola çıkacak olan yapımlar. PlayStation 4, piyasaya sürüldüğü günden itibaren yep yeni ve merakla beklenen oyun serileri ile bezenecek. Ancak üzücü bir haber Sony”den geldi; yeni nesil konsol eski oyunlar ile uyumlu olmayacak. Bu demek oluyor ki, yılın son günlerine doğru çıkması beklenen PlayStation 3 oyunları, PlayStation 4″e de yayımlanmadığı takdirde oynanabilir olmayacak.

Listenin en başında KillZone Shadow Fall geliyor. Sony”nin geliştirmiş olduğu KillZone serisi PlayStation”ın mihenk taşlarından sayılıyor. özellikle de PlayStation 4″ün tüm potansiyelini gösterecek olun, yeni nesil konsol ile birlikte merakla beklenen yapımlar arasında.
 


 
Ubisoft tarafından geliştirilen Watch Dogs, oyun tarihinin klasikleri arasına girmeye aday. Gerek işlediği senaryo, gerekse kullandığı fizik teknolojileri ile dijital oyunculuk alanında yeni bir çağ başlatması beklenen Watch Dogs”u PlayStation 4 ile tadacağız.

Yine bir Ubisoft klasiği olan Assassin”s Creed 4 Black Flag, PlayStation 4 ile piyasaya sürülecek olan yeni nesil oyunlardan. Yeni teknolojiler, muazzam grafikler ve şahane bir senaryo bizi bekliyor, tandından yenmez diyoruz.

Son olarak…

PlayStation 4, tüm dünya tarafından merakla beklenen bir ürün. Tabi Xbox 720 ile ilgili henüz fazla detay olmadığı için bizleri bu kadar çok ilgilendiriyor. Yakın bir zamanda Microsoft”un yeni nesil konsol ile ilgili detayları basınla paylaşması, bu iki rekabeti tekrar alevlendirecek gibi. PlayStation 4, çıkış fiyatı olarak bir önceki nesilden daha ucuz olacak. (Bir önceki nesil oyun konsolunun çıkış fiyatının altında pazara sunulacak) Bu da oyun severlerin yüzünü güldüren bir başka ayrıntı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here