Ana sayfa Donanım Oyun monitör ve projektörleri

Oyun monitör ve projektörleri

0

En yeni FPS, spor, yarış ve diğer hızlı aksiyon oyunlarında zevkli anlar yaşamak için, yalnızca güçlü bir grafik çözümü olan bir oyun PC’sine ihtiyaç duymazsınız; ayrıca sizi bulanık görüntülere, titremelere, yırtılmalara ve harekete ilişkin diğer sorunlara maruz bırakmayan bir monitöre de ihtiyacınız var. Bir oyun monitörü seçerken dikkat etmeniz gereken faktörleri birer birer ele alalım.

Panel boyutu ve çözünürlük
Oyun monitörleri söz konusu olduğunda daha büyük olanı her zaman daha iyidir. Eğer bir odanız varsa, 27 inç ekran oldukça uygundur ve 1.920 x 1.080 maksimum çözünürlük ile Full HD”nin daha ötesine geçme fırsatı sunar. Birçok yeni 27-inç model, 2,560 x 1,440 piksel maksimum çözünürlüklü Geniş, Quad HD (WQHD) monitörlerdir. Daha yüksek piksel sayısı, Full HD’den daha keskin görüntüler sağlar, ancak özellikle de tüm efektleri etkinleştirdiyseniz, en son oyunları en yüksek çözünürlükte oynatmak için makul derecede güçlü bir grafik motoruna ihtiyaç duyarsınız. Masa alanı bir sorunsa, 24 inçlik de bir çok monitör var, ancak bunlarda 1,920 x 1,080 çözünürlüğü ile sınırlanırsınız.

Fazla yeriniz varsa ve para sorun değilse, daha büyük monitörler bile kullanılabilir. 30 inç 4K veya Ultra HD (UHD) bir monitör 3,840 x 2,160 çözünürlükte inanılmaz çarpıcı bir resim sunar. kavisli bir paneli olsun olmasın 34 inç ultra geniş monitörle de oynayabilirsiniz veya daha büyük bir şey seçebilirsiniz. Ultra geniş monitörler genelde 21: 9 en-boy oranına (normaldeki 16: 9’a karşılık) sahiptir ve standart bir geniş ekran monitöründen çok daha geniş bir görüş alanı sağlarlar, ancak çok fazla yer kaplarlar. Kavisli panelli ultra geniş monitör, sizi harekete biraz daha yakın hissettirmek için yeterli bir kavise sahiptir.

 


 

Panel teknolojisi
Bir oyun monitöründe kullanılan çeşitli ekran teknolojileri vardır ve bunların her birinin de artı ve eksileri vardır. Twisted Nematic (TN) paneller en uygun fiyatlı olanlarıdırlar ve oyuncular arasında da popülerdirler, çünkü düşük piksel tepki süreleri ve yüksek yenileme hızları sunarlar, ancak bir açıdan bakıldığında renk kaydırmaya meyillidirler. Dikey Hizalama (Vertical Alignment / VA) ekranları, yüksek doğal kontrast oranı, güçlü renkleri ve derin siyahları görüntüleme yeteneği ile bilinirler, ancak oyun performansını düşürebilecek belirgin gölgeleme efektleri ürettiği de bilinir. In-Plane Switching (IPS) panelleri, her bakımdan en iyi renk kalitesi, güçlü gri tonlamalı performans ve geniş görüş açısını sunarlar; ancak TN panellerin piksel tepkisini veremezler ve hareketin yapısına bağlıdırlar.

Piksel tepkisi ve yenileme hızı
Oyun monitörleri, hızlı piksel yanıtı ve yüksek yenileme hızına sahip olmalıdır. En sık kullanılan piksel yanıtı özelliği “gri-gri”dir, milisaniye (ms) cinsinden ölçülür ve bir pikselin gri bir gölgeden diğerine geçiş süresini belirtir. Düşük bir piksel yanıtı, hareketli görüntülerin birbirini kirletmesini engeller ve daha yüksek bir piksel yanıtından genelde daha yumuşak bir resim sağlamanıza yardımcı olur. 2ms veya daha düşük gri-gri yanıtı idealdir, ancak oyun için genellikle 4ms”lik gri-gri yanıtı da yeterlidir.

Bir monitörün yenileme hızı, tüm ekranı yeniden yaratmak için gereken zamanı (saniye olarak) gösterir ve Hz cinsinden ölçülür. çoğu LCD monitörde ekranın saniyede 60 kez yenilenmesi anlamına gelen 60Hz yenileme hızı vardır, ancak hızlı hareket eden görüntüler bu yenileme hızında bulanık görünebilir veya panel, ekranda bir yırtılma gösterebilir. Bu, monitör bir veya daha fazla ekranın parçalarını aynı anda göstermeye çalıştığında ortaya çıkan bir durumdur. Sadece görüntü bulanıklığını azaltmaya ve yırtılmayı ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmayıp aktif 3D teknolojisi için de bir gereklilik olan 120Hz veya daha yüksek yenileme oranına sahip bir ekrana bakın.

 


 

G-Sync ve FreeSync
En son oyun monitörleri, giriş gecikmesini düşürürken, yırtılma ve diğer hareket oluşumlarının azaltılmasına yardımcı olmak için senkronizasyon teknolojisini kullanıyor. Nvidia’nın G-Sync veya AMD’nin FreeSync modülleri ile donatılmış ekranlar, ekranın değişken yenileme hızıyla çalışmasına izin vererek, ekranın yenilenme oranının kontrolünü GPU’ya (monitör yerine) veriyor. Sonuçta, giriş gecikmesinin azaltılmasıyla çok düzgün bir oyun deneyimi yaşanıyor. 

 


 

Video oyun projektörleri
Günümüz video oyunları, oyunla Hollywood’un gişe rekorları kıran filmleri arasındaki çizgiyi bulanıklaştıran üretim seviyeleriyle birlikte sürükleyici deneyimlerdir. PS4 ve Xbox One gibi oyun konsolları, boş zamanları değerlendirme ve sosyal etkileşim için bir merkez haline geldi.

Teknolojideki gelişmeler sadece oyun konsollarıyla sınırlı kalmadı. Son birkaç yılda, ev sineması projektörleri, sıradan bir tüketicinin ulaşabileceği fiyatlarla gerçekten uygun seçimler haline geldi. İster film seyretmek için isterseniz zorlu oyunları oynamak için bir projektör arayın, satın alma işlemini yaparken göz önüne almanız gereken birkaç nokta var.

Oyun projektörü çözünürlüğü
VGA, SVGA ve XGA projektörleri, ofiste olduğunuzda bir Power Point tanıtımı yapmak için iyi olabilir, ancak gerçek bir ev eğlencesi için 1080P HD tek gidilecek yoldur. Ev sineması ve oyun için uygun fiyata özel olarak tasarlanmış çok sayıda HD projektör var.
Oyun projektörü parlaklığı

Projektör parlaklığını belirlerken, ortam ışığı ve istenen görüntü boyutu dikkate alınması gereken en önemli iki unsurdur. Parlaklık her zaman daha iyidir, ancak aynı zamanda projektörün maliyetini de artırır. İhtiyacınız olan parlaklık ile başlayın ve bütçeniz izin veriyorsa, birkaç yüz lümene daha yatırım yapın. 
özel ev sineması için parlaklık 1000 lümen ve üstü, biraz aydınlık ortam için 1500 lümen ve üstü, aydınlık bir ortam için de 3000 lümen ve üstü olmalıdır. Ekran boyutuna göre parlaklık ise, 50-60 inç için 1000 lümen ve üstü, 60-80 inç için 1500 lümen ve üstü, 80-100 inç için 2000 lümen ve üstü, 100 inçin üstündeki boyutlar için 2500 lümen ve üstü olmalıdır.

 

Oyun projektörleri için kontrast oranı
Oyun projektöründeki en iyi görüntü için kontrast oranlarına dikkat edin. En popüler oyunların çoğunda çok karanlık anları oynamak için yüksek dinamik renk aralıkları bulunur. Daha yüksek kontrast oranları, gölgeli sahneleri daha net ve görsel keskinlikle sunar. Aslında, yüksek bir kontrast oranı genellikle daha parlak bir görüntü verir. 5,000:1 iyi bir kontrast oranıdır, 40,000:1 daha iyidir ve en iyisi ise 100,000:1 ve üstüdür.

Giriş gecikmesi
Giriş gecikmesi, bir projektör (veya TV, monitör) tarafından bir görüntünün oluşturulması için gereken süredir. Uzun giriş gecikmesi, favori TV şovunuzun kötü dudak senkronizasyonu sorunlarına sahip olmasını sağlayabilir. Konsolların ve PC’lerin çok oyunculu maçlar için üçüncü parti sunuculara bağlanması gerektiği için, bir miktar giriş gecikmesi kaçınılmazdır. 50 ms’lik sunucu gecikme süresi, online oyun oynarken çok da nadir değildir, korkunç da değildir, ancak kesinlikle çok iyi değildir.

 

Online çok oyunculu oyunlar, rekabetçi mücadele için tercih ettiğiniz bir alan ise, her ikisinde de giriş gecikme oranlarının çok düşük olma eğiliminde olması nedeniyle büyük olasılıkla bir oyun monitörü ve / veya plazma düz panel TV kullanıyorsunuzdur. Şu anda 20ms”lik gecikme süreleri sunan birkaç projektör var. En sıradan oyuncular, oyun oynarken, özellikle çevrimdışı oynuyorsa, biraz gecikmeyi fark etmeyecektir. Bu kategoriye girerseniz, bu oyun projektörlerinden herhangi biri mükemmel bir şekilde çalışır. 

Yenileme Hızı
Basitçe söylemek gerekirse, projektörlerin videoyu işleme özelliği var. Daha hızlı (daha yüksek) bir yenileme hızı, daha keskin, daha sorunsuz görünümlü görüntüler anlamına gelir. 120Hz”lik yenileme hızının üzeri önerilir. Bu sadece oyun için yararlı değil, daha yüksek yenileme hızları aynı zamanda da ‘gözlerde daha kolay’ bir 3D görüntü üretir. 

İşte size bazı oyuncu monitörü ve projektörü önerileri.

 


 

VIEWSONIC XG3202-C Kavisli Full HD 144HZ Freeync Gaming Monitör
Fiyatı: $559 

ViewSonic XG3202-C, 32″ 144Hz yenileme hızı ve 1800R kavisli tasarımı ve tepkiselliği ile oyunlarda öne çıkan bir gaming monitörüdür. AMD FreeSync teknolojisi ile oyunlardaki yırtılma ve takılma gibi sorunların önüne geçerek size daha keyifli bir deneyim yaşatır. Full HD SuperClear VA panelinin kavisli ekranında farklı açılardan bakıldığında da yüksek renk performansı sunar. Bir oyuncunun en çok aradığı özelliklerden biri olan düşük tepki süresi sayesinde daha hızlı bir tepkisellik ile rakiplerinizin bir adım önüne geçebilirsiniz. Oyunlar için hazır görüntü senaryoları ile FPS, RTS ve MOBA gibi oyunlarda kolayca geçiş yaparak oyunun tadını çıkartabilirsiniz.  

 


OMEN X by HP 35 Kavisli Ekran
Fiyatı: 4.700TL

Bu kavisli 35″ diyagonal UWQHD 21:9 ekranda, 16:9 ekrana kıyasla %34 daha fazla ekran alanı ve üstün nitelikli kontrast oranıyla hiçbir şey görüş alanınızdan kaçmaz. 100 Hz yenileme hızı ve grafik kartınızı ekranınıza kusursuzca bağlayan NVIDIA G-SYNC teknolojisi sayesinde en az sizin kadar hızlı yanıt veren akıcı, takılmayan görüntülerin keyfini çıkarın. Yüksekliği ayarlanabilir ekran ve karanlık odalarda ekranınızın parlaklığını dağıtan ortam ışıklarıyla tüm rakiplerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Etkileyici 3440 x 1440 çözünürlük sayesinde eğlence deneyiminize yeni bir boyut kazandırın. Bu kavisli ekran, büyüleyici bir çözünürlük ve son derece net ayrıntılar sunan 5 milyon pikselle sizi sarmalar.

 

ASUS VG245Q Oyun Monitörü 24″
Fiyatı: 1,070 TL

Akıcı oyun deneyimi için GameFast Input Teknolojisi destekli, 1ms çok düşük tepkime süreli 24-inç Full HD oyun monitörüdür. çift HDMI girişi oyun konsolunuzu ve bir adet DisplayPort ile cihazlarınızı aynı anda bağlamanıza izin verir. AMD FreeSync desteği ekran yırtılmalarını ve değişken resim karesi hızını ortadan kaldırır. Oyun içi iyileştirmeler için ASUS”a özel GamePlus arayüzü, iyileştirilmiş görseller için GameVisual özelliği sunuluyor. Masaüstünde yerden tasarruf için VESA duvara montaj özelliğine ve tam eğim, dönme, pivot ve yükseklik ayarı yapılabilen ergonomik altlığa sahip.

 


VIEWSONIC XG2530 Full HD 1MS 240HZ Freesync eSpor Gaming Monitör
Fiyatı: $699

ViewSonic”in espor tutkunları için özel olarak geliştirdiği XG gaming monitörü XG2530, 1ms tepki süresi ve 240Hz inanılmaz yenilenme oranı ile OverWatch ve CS.Go gibi oyunlarda FPS tutkunlarının yeni gözdesi olacak. Nişan alma, atak yapma ve hedefine çok kolay bir şekilde odaklanmayı sağlar, özellikle oyun esnasında kontrolü ele almayı sağlayacak performansı ile benzersiz bir deneyim yaşatır. FPS, RTS, MOBA ve kendinize özel olarak ayarlayabileceğiniz modlar ile oyunlara göre kolayca değişiklik yapabilirsiniz. Ayrıca yüksek tepki süresine ihtiyaç duyan oyunlarda renkleri optimize ederek oyunun her karesine daha fazla heyecan yükleyebilirsiniz. Oyun içindeki performansı 5 farklı tepki süresi ile ayarlayabilmenin yanında 22 seviyeli siyah stabilizasyonu ile de monitörünüzü kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz. 

 


OMEN X by HP 25 
Fiyatı: 1,350 TL

144 Hz yenileme hızı  ve 1 ms yanıt süresi, giriş gecikmesini azaltarak her oyunda heyecanınızı katlar. AMD FreeSync™ Teknolojisi ile, bulanıklık ve bozulmalar rakibinizin savunmasını parçalamanızı engellemeden hedefe odaklanabilirsiniz. 1 DisplayPort, 2 HDMI, 2 USB 3.0 bağlantı noktasıyla ve kulaklığınız için kullanışlı bir askıyla her zaman aksiyona hazırsınız. Düşük Mavi Işık modunun kullanılması ekran renklerini daha sıcak bir spektruma geçirerek beyazı daha doğal hale getirir ve gözlerinizi daha az yorar.

 

Acer Predator XB271HK
Fiyatı: 2,999 TL

Performans, özellikler ve stil bakımından oldukça iyi bir 27 inçlik UHD oyun monitörü. Mükemmel oyun, renk ve gri ölçekli performansa sahip. Son derece ayrıntılı UHD görüntü kalitesi. çekici çerçevesiz bir tasarım. G-Sync anti-yırtılma ve yumuşatma teknolojisini destekliyor. XB271HK, Acer’ın Predator oyun ekranları serisinin en yeni üyesi. Nvidia’nın G-Sync teknolojisi sayesinde, 27 inçlik IPS paneli ile mükemmel UHD görüntüler ve çok sorunsuz bir oyun deneyimi sağlıyor. Aynı zamanda X34 modelinin güzel görünümünü ve oyunculara hitap edecek birkaç hoş özelliği de sunuyor. 

 

Samsung LC27F591FDN
Fiyatı: $300

27 inçlik Samsung LC27F591FDN, sağlam oyun performansı sağlamak için AMD’nin FreeSync teknolojisini kullanan çekici ve hesaplı bir kavisli ekran. AMD FreeSync özellikli. İyi oyun ve gri ölçekleme performansı, geniş görüş açısı, şık tasarım ve yüksek sesli hoparlör. Monitör, sıfır çerçeveli tasarımı ile birlikte hareketlere daha yakın hissettiren keskin kavisli bir ekrana sahip 27 inçlik bir oyun monitörü. Akıcı bir oyun ve canlı renkler sunmak için Dikey Hizalama (VA) panelini kullanıyor ve geniş bir görüş açısı sunuyor. Kavisli bir monitör istiyorsanız ve sınırlı bir bütçeniz varsa, düşünmeye değer.

 

Epson TW6700
Fiyatı: 6,074 TL

Projektör sektörünün liderlerinden Epson”un ev sineması segmentindeki yeni modeli TW6700 oyun severlerin de gözdesi olacak. Epson TW6700, 70.000:1 kontrast oranı, 3.000 lümenlik yüksek Beyaz ve Renkli Işık çıkışı (CLO), 2D ve 3D modlarında sunulan parlak ve renkli Full HD görüntüler, geniş lens kaydırma aralığıyla oyun keyfinde fark yaratıyor. 5 bin saate varan lamba ömrüyle Full HD TW6700 siyahları da en derin haliyle veriyor.  Projektörünüzü sadece 3 metrelik mesafeye konumlandırdığınızda 254 cm (100 inç) boyutunda geniş ekran lüksünü salonunuza taşımanız mümkün. Epson TW6700 ile oyunda kalın.

 


BenQ W1210ST oyun projektörü
Fiyatı: 6,011 TL

BenQ W1210ST, oyunculara herhangi bir ortam aydınlatmasında her ayrıntıyı ortaya çıkaran, özel olarak tasarlanmış Game / Game Bright modlarıyla sorunsuz oyun için son derece düşük giriş gecikmesi ile yepyeni bir tecrübenin keyfini çıkarmalarını sağlar. Sadece 1,5 metre uzaklıkta 100″ bir görüntü oluşturan, üstün kısa menzilli projeksiyon sayesinde mümkün olan hiper gerçekçi oyun ortamı için, CinemaMaster Audio Enhancer ile güçlendirilmiş dahili ikili 10W hoparlör sunuyor. W1210ST’nin nefes kesen Full HD 1080p görüntülerin, oyun için kalibre edilmiş hassas renkler için 6X RGB renk çarkı ile tadını çıkarın. Şimdiye kadar yaşadığınız her şeyden farklı olan, toplam görsel ve işitsel keyif için BenQ W1210ST ile rekabeti yaşayın.

 

ASUS VG278Q Oyun Monitorü – 27″ 
Fiyatı: –

Ekranın yırtılmasını ve değişken resim karesi hızını ortadan kaldırmak için ultra hızlı 144Hz yenileme hızı ve Adaptive-Sync (FreeSync ) teknolojisine sahip 27 inçlik Full HD bir oyun monitörüdür. Oyunun akıcı oynanması için 1 ms tepki süresi sunuyor. Gölgelenmeyi ve hareket bulanıklığını daha da azaltmak için ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) Teknolojisine sahip. GameFast Giriş Teknolojisi, girdi gecikmesini en aza indirir ve uç cihazlardan monitöre kadar hareketin daha hızlı sunulmasını sağlar. En iyi görseller için GameVisual, oyun içi iyileştirmeler için ASUS’a özel GamePlus arayüzü var. Rahat bir izleme deneyimi sağlamak için, titreşimsiz ve Düşük Mavi Işık teknolojisi sunuluyor.

 

Epson TW5350 oyun projektörü
Fiyatı: 3,249 TL

Arkadaşlarınızla evde oyun keyfi vazgeçilmezlerinizden ise, Epson TW5350 de öyle olacak. Epson TW5350, 35.000:1 kontrast oranı, 2.200 lümenlik yüksek Beyaz ve Renkli Işık çıkışı (CLO), 2D ve 3D modlarında sunulan parlak ve renkli Full HD görüntüler, geniş lens kaydırma aralığıyla oyun keyfinizi maksimize eder. 
TW5350, 7.500 saate varan lamba ömrüyle de oldukça iddialı. Ekonomik modda kullanıldığında, her gün 1 saat oyun oynamanız durumunda, lambasını değiştirmeden TW5350 ile 20 yıl boyunca keyfinize devam edebilirsiniz. üstelik 332 inçe varan dev ekran boyutuyla…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here