Ana sayfa Donanım Oyun canavarı laptop”lar

Oyun canavarı laptop”lar

0

Nefes kesici oyunların doğru adresleri…
 

Dizüstü bilgisayarlar altın çağını yaşıyor desek abartmayız. Ultrabook konseptiyle birlikte yepyeni bir görünüme kavuşan dizüstü bilgisayarlar, artık ihtiyaçlara göre çeşitleniyor. örneğin bilgisayar oyunları. Eskiden oyun oynamak için masaüstü bilgisayar tercih edilir, dizüstü bilgisayarda oyun oynama işi absürd gelirdi. Artık işler değişti. Oyun oynamak için masaüstü bilgisayar toplamayla uğraşmak yerine, oyun oynamak için tasarlanmış güçlü dizüstü bilgisayarları tercih edebiliriz. Bu dosya konusunda da; oyun için geliştirilen dizüstü bilgisayarlarda ne gibi teknolojiler kullanılıyor, nelere dikkat edilmeli, hangi ürünler ön planda gibi konuyla ilgili merak edilen tüm sorularınıza cevap veriyoruz.
 
oyun laptopları
 
Oyun ve dizüstü

özellikle son 5 yılda mobil grafik işleme birimlerinin teknolojileri büyük bir değişikliğe uğradı. (Son 5 yılda ne değişmedi orası da ayrı bir konu). Mobilite bu son 5 yılda hızla önem kazandı. Artık akıllı telefonlarımızla bile üst düzey grafiklere sahip oyunlar oynayabiliyoruz. Mobil grafik işleme birimlerinin bu denli gelişmesinde amiral görevi gören cihazlar ise hiç şüphesiz dizüstü bilgisayarlar oldu. Artık kaba saba görünümlü, ağır dizüstü bilgisayarlara “olmamış” etiketik yapıştırmak doğru değil. Zira bu devasa görünümün altında bir performans canavarı yattığını biliyoruz.

 

Ultrabook iyi bir seçim olur mu?

Bildiğiniz gibi ultrabook, Intel”in geliştirdiği konsept üzerine kurulu, ultra ince ve ultra güçlü dizüstü bilgisayarlara denen bir kavram. Ultrabook”lar 7 mm inceliğe kadar inebiliyor. üstelik kullandıkları SSD”ler sayesinde hem veri işleme hızları daha güçlü hem de batarya dayanıklılıkları daha uzun. üstelik Intel, şimdilerde yeni bir yazılım katmanı üzerinde çalışıyor. Bu yazılım katmanı sayesinde işlemci-yazılım entegrasyonu daha da güçlenecek. Böylece ultrabook”lar cloud teknolojisini tam randımanla kullanabilecek ve tıpkı cep telefonu veya tablet bilgisayarlar gibi, ultrabooklar da kapalı durumdan kullanılabilir hale çok kısa sürede geçebilecek. Peki neredeyse kağıt kadar ince olan bu yeni dizüstü konsepti, oyun oynamak için ideal bir tercih olabilir mi? Intel”in yeni CPU ailesi Ivy Bridge adını taşıyor ve bu işlemci ailesi grafik performansı açısından önemli yenilikler getiriyor. 12″den 16″ya çıkan grafik çekirdeklerine sahip GPU”lar sayesinde 3D mimariler artık daha hızlı render işlemi yapabilecek. Intel”in 2013 yılında seri üretimine geçmeyi planladığı Haswell işlemci ailesi ise, işi bir adım daha öteye götürecek. Tabii tüm bunlar geleceğe yönelik planlar. Dolayısıyla ultrabook”lar, 2013 gibi oyun oynamak için en ideal seçenek olacaklar. Fakat mevcut ultrabook teknolojisi hem daha yolun başında hem de fiyat/performans açısından iyi bir tercih sayılmazlar.
 

ultrabook
 
Doğal çözünürlük

LCD ekranlar, belli sayıda pikseli içeren bir yapıya sahiplerdir. Bu da monitöre, değerleri belli bir çözünürlük oranı olarak geri döner. Dolayısıyla LCD ekran üzerinde oyun oynarken oyunların en iyi gösterileceği bir çözünürlük oranı vardır. Bu orana doğal çözünürlük (native resolution) denir. Doğal çözünürlük haricindeki çözünürlükler, oyunun görüntüsünü bozar.

 

Alienware M17X
17.3 inç ekrana (dolayısıyla 1600×900 doğal çözünürlüğe) sahip bu oyun canavarı, tam 4 GB belleğe sahip. İşlemcisi olarak ise Intel”in 2.3 GHz Core i7 2820QM kullanıyor. Oyun laptop”larından beklenildiği üzere Alienware M17X, ağırlık açısından biraz kullanıcıyı zorlayabilir. Zira 5.3 kilogram ağırlığa sahip. 320 mm kalınlığı ise, M17X”in ne denli dayanıklı (ve de kalın) olduğunu belli ediyor.
  alienware m17x
M17X, grafik çözümü olarak NVIDIA”nın GeForce GT285M kartını tercih ediyor. öte yandan AMD Radeon HD 6970M kullanan modelleri de mevcut. Bu, bir laptop için oldukça güçlü bir grafik kartı. Cihazın dahili depolama kapasitesi 256 GB SSD. Görüntünün 17.3 inç ekrana yayılması sizi korkutmasın, Alienware görüntülerdeki netliği ve kaliteyi üst düzeyde tutmayı başarmış. Eğer dev ekran bir laptop birinci tercihiniz değilse, M17X birçok açıdan ihtiyaçlarınızı giderecek türden bir oyun laptop”ıdır.
 
acer aspire ethos 8951g    Acer Aspire Ethos 8951G
Acer”ın Aspire serisine eklediği ve oyunculara özel ürettiği Ethos 8951G, tam 8 GM belleğe sahip. Tıpkı Alienware M14x gibi Ethos da Intel i7 26300QM işlemci kullanıyor. Ethos 8951″i rakiplerinden farklı kılan nokta ise, tam tamına 18.4 inç ekran büyüklüğüne sahip olması.
Desteklediği doğal çözünürlük ise 1920×1080. Ethos 8951, sadece bellek ve işlemciye verdiği ağırlığı grafik kartında soluklandırıyor. 2 GB”ta çalışan NVIDIA GeForce GT 555M, son derece şık bir görünüme sahip. Ethos 8951″de, aradığınız tüm işlemci performansı iyileştirmeleri mevcut. Bu, ekran kartından dolayı oyunlarda işlemesi gereken iş yükünün bir kısmını Intel”e bırakıyor anlamına geliyor. Acer Aspire Ethos 8951, konunun uzmanları için vazgeçilmez bir üründür. Zira evlerine bu üründen almaları halinde, grafik açıdan iyileştirmeler yaparak oyun laptop”larını modifiye edebilir.
 
MSI GT780DX
GT780DX kesinlikle eşi benzeri görülmemiş bir dayanıklılığa ve sertliğe sahip. Bu, laptop”a olan güvenilirliği arttırıyor. Fakat taşınabilirliği büyük ölçüde azaltıyor. GT780DX”in 17.3 inç”lik ekranı, oyunları neredeyse masaüstü bilgisayar monitörlerinde oynuyormuş hissi sağlıyor. Halihazırda laptop”ı büyük bir HD ekrana bağladığınızda, laptop kullanıyor olmanızın avantajlarını ilk andan itibaren hissedeceksiniz.
  msi gt780dx
Intel Core i7 26300QM işlemci, Intel”in performans canavarı olarak nitelendiriliyor. Dizüstü bilgisayarın grafik çözümü ise yine rakiplerine parmak ısırttırıyor. NVIDIA”nın 1.5 GB”lık GeForce GTX 570M kartını kullanan GT780DX, piyasadaki her oyunu rahatlıkla çalıştırabilecek düzeye sahip. öte yandan, tam 16 GB”lık bellek kapasitesine sahip olması, GT780DX”in performansını ulaşılamaz düzeye çıkarıyor. GT780DX, tam anlamıyla bir oyun canavarı. GT780DX ile her oyunu rahatlıkla, hiç kasmadan oynayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here