Ana sayfa Haber Oyun bilgisayarı toplama rehberi!

Oyun bilgisayarı toplama rehberi!

0

OYUN BİLGİSAYARI TOPLAMA REHBERİ

 

 

Sıkı bir oyun keyfi için ilk ihtiyaç, hiç şüphesiz ki kaliteli bir bilgisayar. Gerçek oyunseverler de bunu bilir ve donanımlarını her zaman güncel tutar. Bu sayımızda hem yeni başlayanlara yol gösterelim, hem bilenlere fikir verelim istedik. Sistemi toplarken, yeni trend 3D oyunlardan da oyuncusunu mahrum bırakmasın dedik.

KONFİGRASYON

İşlemci: Core i7 4790K
Anakart: MSI Z97 Gaming 7
Bellek:   G.Skill F3-1600C9D-16GXM
Ekran kartı: MSI N780 TF 3GD5/OC
SSD: Samsung MZ-7TE250BW
Sabit Disk: 3 TB Seagate 7200 RPM SATA 6 Gbps
Monitör : BenQ 24″ XI2420T 3D LED Oyun monitörü
Kasa: Cooler Master CMS-693-KWN1-S12 CM 690 III
Soğutma: Cooler Master SEIDON 120V
PSU: Cooler Master Silent Pro Hybrid 1050W 80+ Gold

Maliyet : Yaklaşık 6000 TL

 

Dört çekirdekte 8 güç : Intel“in 2014 başında piyasaya çıkan işlemci ailesi, 4 çekirdekle toplam 8 iş parçacığını aynı anda yürütebiliyor. Tek çekirdek çalışma hızı 4 GHz, maksimumda ise 4.4 GHz olan işlemci, 32 GB RAM destekli. (980 TL)

 

Oyun canavarı : En yüksek ses kalitesine sahip AudioBoost 2 teknolojisi, anakart üzerindeki diğer bileşenlerin yaydığı elektromanyetik titreşimlerden etkilenmeyen, böylece harici ses kartı gibi işlev gören izole ses kartı, çift kulaklık çıkışları, altın ses konnektörleri, online oyunlar için özel olarak geliştirilen ve oyun trafiğini algılayıp öncelik tanıyarak daha akıcı bir multiplayer keyfi sunan Killer E2200 teknolojisi, daha hızlı veri transferi ve Steam OS desteği ile MSI”in Gaming serisi anakartı bu iş için biçilmiş kaftan. (571 TL)

 

Overclock rekortmeni ikizler : GSkill“in oyunseverler için özel geliştirdiği Ripjaws X serisi bellekler, 8″erden toplam 16 GB kapasite ve çift kanal ile 1600 MHz çalışma frekansı sunuyor. CPU-Z ve HWBOT gibi donanım bloglarında yıllardır overclock performanslarıyla zirvede yer alan GSkill bellekler oyunların performans sınırlarını zorluyor. (557 TL)

 

Gaming modu : Oyun konusunda en önemli şey FPS, FPS içinse kilit ekran kartı. Fabrika çıkışından öntanımlı olarak Gaming modunda ve overclock ayarları ile çıkan MSI N780 ekran kartları, 2536 MHz”a ulaşıyor ve bunu yaparken çift fan ve SuperPipe teknolojisiyle ısınma ve ses sorununu en aza indiriyor. (1221 TL)

 

İki kat hızlı veri : Samsung SSD, 98 bin IOPS veri işleme değeri ile yoğun iş gücü gerektiren durumlarda bile yüksek hız vaat ediyor. örneğin grafik işlemci programlar Samsung SSD ile iki kat, video klipler ise %30 hızlı çalışıyor. Saniyede 400 MB veri aktaran geçişli flash bellekler, güvenlik konusunda da sınıfını geçiyor. (385 TL)

 

%45  daha fazla HDD performansı : HDD sektörünün öncülerinden Seagate“i seçmemizin nedeni, OptiCache teknolojisiyle, önbellekten daha fazla ve daha hızlı yararlanabilmesi. Bu, %45 daha fazla HDD performansı demek. Bu hızın oyuncular için önemi ise malum… Disk başına 1 TB ile Seagate HDD“lerde yükseltme yapmak çok kolay ama biz en baştan 3 TB modeli seçtik. (341 TL)

 

Her şeyi görebildiğinizi mi düşünüyorsunuz? : Monitör bizce bu seçkinin en önemli kısmı. Bu yüzden de ince eledik, sık dokuduk. Kararımızı BenQ“ten yana kullandık. “Oyun monitörüne son nokta” sloganıyla piyasaya çıkan BenQ 24″ 3D LED oyun monitöru tasarlanırken, dünyaca ünlü Counter Strike oyuncularından destek alınmış. özel FPS moduna sahip 120 Hz monitör, Black eQualizer ile karanlık alanlarda daha net bir görüş sunar ve detay gösterir. S Switch kumandası ile kolay ayarlanabilen ve hızlı ayarları kaydedilebilen monitör, 2ms tepkime süresi ile yukarıdaki donanıma en yakışan parça. (1116 TL)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here