Ana sayfa Donanım Outlook For Mac 2011’in Derinlikleri

Outlook For Mac 2011’in Derinlikleri

0
MacLine okurlarının yakinen takip ettiğini bildiğimiz üzere, yaklaşık 4 aydır Microsoft”un Mac OS X platformu için geliştirdiği yeni ofis çözümleri paketi Microsoft Office For Mac 2011″e özel bir köşe ayırıyoruz. “Microsoft Office For Mac 2011″e özel” isimli bu köşede şu ana kadar paketi oluşturan programlara bir nevi ilk bakış olarak nitelendirilebilecek analizler yaptık. Bu aydan itibaren paket içerisindeki programları biraz daha ayrıntılı inceleyerek, pratik kullanım kolaylıkları sağlayacak ipuçları mahiyetinde bilgilerle köşeyi zenginleştirerek çalışmaya devam ediyoruz.
 
outlook
 
Bahsi geçen derinlemesine analize, şu ana kadarki kişisel kullanımımızdaki memnuniyet ve Office For Mac 2011 kullanıcısı olan Mac severlerin de özel ilgisi sebebiyle Outlook For Mac 2011 ile başlama kararı aldık. Karşınızda “Outlook For Mac 2011″in Derinlikleri!”

 

Elektronik Posta Hesabı Eklemek

Evet, Microsoft Office For Mac 2011″i paketinden çıkartıp Mac”inizin DVD sürücüsüne yerleştirdiniz ve kısa bir süre sonra paketi yükleme işleminizi tamamladınız. Şimdi sıra gerekli ayarları girmek, opsiyonel kişiselleştirme ayarlamalarını yapmak ve Microsoft Office For Mac 2011″i deneyimlemeye başlamaya geldi. Bilindik ismi ile Mac dünyasına geri dönen komple iletişim ve organizasyon yazılımı Outlook For Mac için de, ilk etapta bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor. öncelikle de var olan elektronik posta hesaplarınızı Outlook For Mac 2011″e tanıtmanız ve gerekli ayarlamaları yapmanız şart.
 

outlook 2011
 
Outlook For Mac”in temel özelliklerinden biri olan elektronik posta alım ve gönderimini rahatlıkla yapabilmek için elektronik posta hesabınızı eklemeniz gerekmekte. Outlook 2011 aşağıdaki tip hesaplara destek vermekte:

• Update Rollup4 ve sonrası güncellemelere sahip Microsoft Exchange Server 2007 Service Pack 1 yönetimindeki elektronik posta hesapları.
• AOL, Gmail, MobileMe, Windows Live Hotmail ve Yahoo gibi belli başlı büyük sağlayıcılarda tanımlı elektronik posta hesapları.
• POP veya IMAP elektronik posta hesapları veya yukardaki büyük sağlayıcılar dışında kalan POP ve IMAP hesaplar.

Outlook For Mac 2011, Gmail, AOL, birçok Mac kullanıcısının hesaplarının bulunduğu MobileMe ve Windows Live Hotmail gibi popüler elektronik posta servis sağlayıcıları kullanılarak oluşturulmuş elektronik posta hesaplarını otomatik olarak tanır. Bu servis sağlayıcılar dışında kalan bir hesaba sahipseniz bazı ayarlamalar yapmanız gerekecek. Outlook, otomatik ayarları yapamadığı takdirde, elektronik posta hesabınızla ilgili bir dizi bilgiye ihtiyaç duyacaktır. Bunlar hesap tipi ve posta server”larının adresleri gibi bilgilerdir. Hatırlatmakta fayda var, Outlook hem POP hem de IMAP elektronik posta biçimlerine destek vermekte.

 

Elektronik Posta Hesabı Açmak

Gmail, MobileMe, AOL ve Windows Live Hotmail gibi servis sağlayıcılardan birinden veya birkaçından alınmış bir hesabınız varsa, bu elektronik posta hesabını Outlook For Mac 2011″e tanıtmak oldukça basit.

• öncelikle “Tools” menüsünden “Accounts” tuşuna tıklayın.
• “Accounts” penceresinin sol altı kısmında bulunan “Add+” tuşuna bastıktan sonra “E-Mail” tuşuna tıklayın.
• Elektronik posta adresiniz ve şifrenizi girdikten sonra “Add Account” tuşuna basın.
 

macte outlook
 
Bu üç basit işlem gerçekleştirildikten sonra tanımladığınız hesap “Accounts” bölümünün sol tarafında görülmeye başlanacak ve Outlook bu hesaptaki elektronik postalarınızı Mac”inize indirmeye başlayacaktır. Giden sunucunuz ile ilgili gerekli ekstra ayarları girmek için “Outgoing Server” kısmındaki “More Options” tuşuna; sunucu, dosya veya güvenlik ile ilgili ayrıntılı ayarlamalar yapmak için de “Advanced” tuşuna tıklayabilirsiniz.

 

POP Hesabı Açmak

Büyük servis sağlayıcıların ayarlarını Outlook For Mac otomatikman yaptığından, bu sağlayıcılar dışında da yoğun olarak kullanılan POP elektronik posta hesabı açmak için gerekli ayarlara tek tek göz gezdirelim. Bu ayarlar “Outlook Accounts” kısmında görebileceğiniz POP ayarları kısmındaki bilgilerdir. Sorunsuz bir elektronik posta alışverişi için bu ayarların doğru girilmesi elzem.
 

macintosh
 

Account description: Bu bölüm, hesabınızın Outlook içerisinde nasıl etiketleneceğini belirler. Sizin için kullanım kolaylığı sağlayacak bir isim seçmeniz yararınıza olacak.

Full name: Bu kısım, göndereceğiniz elektronik postalarda sizin isminizin nasıl görüneceğini belirler.

E-mail address: Elektronik posta adresinizi eksik yazmalısınız.

User Name: Elektronik posta sağlayıcınıza bağlı olarak bu kısım, elektronik posta adresiniz de olabilir; @ işaretinden önceki kısım da.
 

Password: Elektronik posta hesabınızın size özel kalması gereken şifre kısmı.
 

Incoming Server: Bir POP elektronik posta hesabının gelen sunucu bilgileri kimi yerlerde POP, POP3 bilgileri veya sadece sunucu bilgileri olarak da geçebilir.

 

Override default port: Sunucu adresindeki port numarası üzerinde değişiklik yapmak isterseniz bu kutucuğu işaretleyin.
 

Use SSL to connect: Açılımı Secure Sockets Layer olan bu şifreleme özelliği ile elektronik posta güvenliğinizi artırabilirsiniz.
 

Outgoing server: Bu sunucu elektronik postalarınızı gönderen sunucudur. Kimi yerlerde SMTP sunucusu olarak da ismi geçer.
 

Sıraladığımız tüm bu ayarları doğru girdikten sonra elektronik posta alışverişiniz için herhangi bir engel kalmamış demektir.
 

outlook elektronik posta
 

Elektronik Postalarla konuşun!

Microsoft Outlook For Mac 2011″in getirdiği sansasyonel yeniliklerden biri de, gelen kutunuzda görünen ve sizin cevapladığınız elektronik postaları, karşı tarafla aranızda bir diyalogmuşçasına alt alta gösterebilmesi. Bu sayede karmaşık posta kutularına sahip kullanıcılar belirli bir konuda belirli bir kişi ile yapılan elektronik posta alışverişini tek bir pencere içerisinde, kronolojik sıra ile görüntüleyebilmekte ve olası karışıklıkları ve veri kayıplarını engellemiş olabilmekteler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here