Ana sayfa Makale Outdoor Fotoğrafçılık

Outdoor Fotoğrafçılık

0

Zoru ne kadar seviyorsunuz? Bir dağ yamacına tırmanırken tek elinizle tutunup diğer elinizle fotoğraf çekmek ya da daha fazlasından bahsedeceğiz
 

Outdoor bambaşka bir his, öncelikle kendi psikolojik yapınızla ilgili bir kavram, biraz çılgın olmalısınız; sonuçta zorlu yerleri aşmaya programlısınız outdoor sırasında ve buralarda fotoğraf çekmekte önemli bir zihinsel ihtiyaç olabiliyor. Gördüğünüz manzaraları, bir kayalıktan diğerine atlarken yaşadıklarınızı belgelemek isteyebiliyorsunuz. Peki bu noktada nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi fotoğraf makineleri ile outdoor fotoğraf çekilir? Bu soruların yanıtlarını araştırdık.

Outdoor nedir?
Zorlu bir maceranın tam kalbidir outdoor. Dışarıda olmak, havayı içinize çekerken biraz nefes nefese kalmaktır. çünkü yorucudur da. Dağ, tepe, bayır demeden yeni yerler görmek, sınırları zorlamaktır. Outdoor farklı bir duygudur ve inanın her anında heyecan katsayısını yukarıda tutmak isteyenler için idealdir.
 


 
Neresidir?
Antalya”da Green Kanyon, Bolu”da Yeşilgöl, Abant, Batı Karadeniz”de Ilgaz Dağları, Doğu Karadeniz”in hemen her yerindeki dağlık noktalar, İç Anadolu”da gizemli Nemrut Dağı, Kapadokya Bölgesi, Doğu Anadolu”nun keşfedilmeyi bekleyen hemen her yer…
Bolu il sınırları içindeki Abant, outdoor fotoğrafı için doğal ve kolay bir fotoğraf sahası özelliği taşımaktadır. Sizi pek zorlamayan bir bölgeyle başlayabilirsiniz böylece. Sınırları zorlamanız içinse size Niagara Şelalerini öneriyoruz. Neresi olursa olsun yine de sırt çantanızda ve teçhizatlarınınızda ilerleyen kısımlarda bahsedeceğimiz detaylara önem verin. En basitinden cep telefonunuzun şarjının tam dolu olmasına özen gösterin.

 

Outdoor fotoğrafçılık nedir?

Dışarıda fotoğraf çekmektir. Ancak dışarısı bu aşamada bir nehrin azgın sularında yüzmeye çalışmak mı olur yoksa 8999 metrelik Everest”in zirvesi mi o size kalmış. Amaç ise outdoor maceranızda çevreyi ve gördüklerinizi fotoğraflamak olarak özetlenebilir.
 


 
Hazırlıklar

1-Güç Unsuru
Outdoor fotoğrafı çekebilmek için öncelikle bazı fiziksel ve kondisyonel motivasyonun üzerinizde hazırda bulunması gerekir. Dikkatli olmak, temel fotoğrafçılık bilgisi gibi gerekli unsurlara ek olarak doğa şartlarında harcanacak fazla eforla paralel şekilde kondisyon da çok önemlidir. Bu nedenle çok zayıf ve dayanıksız kişilerin outdoor fotoğrafı çekmesi bazı fiziksel sorunlar doğurabilir. Yani özetle eğer outdoor çekecekseniz kuvvetli olmalısınız.

2- Doğa Koşulları

Havalar hızla ısınıyor, zorlu maceralar için en formda mevsimlere yaklaşıyoruz. Ancak bizi sıkmayacak bazı zırhlara ihtiyacımız olacak. Termal içlikler, kalın çoraplardan bahsetmiyoruz ama pantolon giyilmesi, kaymanızı önleyecek botlarla yürümek, güneş için şapka takmak, bununla birlikte iklim bazlı sürprizlere önlem olarak sırt çantanızda mutlaka yağmurluk bulundurmak, hava raporlarını takip ederek kendinizi ona göre programlamak önemli.

 

3- Hangi Fotoğraf makinesi, hangi ekipmanlar?

Ve fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Fotoğraf makinesi gerekli ama hangisi? GPS özellikli fotoğraf makinelerinin önemi bu noktada yüksektir. Dahili ya da harici GPS teknolojisinin yanınızda olması zorlu anlarda yönünüzü bulmanıza yarayabilir. Ayrıca su sıçramalarına dayanıklı fotoğraf makineleri de önem taşır. İşte bazı önerilerimiz…

Nereleri çekmeli?
Fotoğrafı çektiğiniz alandaki ışık koşullarını gözlemleyip, tecrübenizle yorumlayıp uygun poz değerlerini fotoğraf makinenizde tanımlayıp outdoor fotoğraflar çekebilirsiniz. İlginç yamaçlar, su kaynakları, bulutlarla ahenk içindeki tepeler, farklı şekillerdeki kayalıklar, ürkütücü uçurumlar, çevredeki bitki ve havyan türlerini fotoğraflayabilirsiniz.
 


 
Farklı açılar
Fotoğraf çekimlerinizde farklı açılardan birden fazla kadraj yapabilirsiniz.
Eğer DSLR ya da aynasız sistemli modeller kullanıyorsanız odak uzaklığı farklı objektifler, farklı poz değerleri, farklı enstantane ve diyafram değerleri kullanarak gelişmiş makinelerinizin teknik olanaklarını üst seviyede kullanmanızı öneriyoruz.

Tripod konusu
Fotoğraf çekiminde tripod kullanımı elbette bir tercih meselesidir. Bazı kimseler tripod kullanarak daha net fotoğrafa ulaşırken bazıları da fotoğraf makinesini bütünüyle hissetmek istediklerinden bahseder. Bu noktada tripod kullanmanız fotoğraflarınızın daha net olmasını ve kadrajınızı daha iyi yapmanızı sağlayacaktır.

Batarya Kullanımı
Doğada fotoğraf çekerken bataryanızı şarj etme imkanı olmadığı için yedek batarya almanız, gezi süresince kesintisiz fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here