Ana sayfa Makale Otorite desteği olmayan para

Otorite desteği olmayan para

0

Yzn: Gürhan çam / Denizbank Dijital Bankacılık Grup Müdürü ve İnovasyon Komitesi Başkanı

Küresel Lidyalılar, 
Yeni dünyanın yeni piyasasında ekşi tatlı bir para bekliyor bizi. Globalleşmenin getirdiği imkanları daha rahat kullanmak isteyen her üretici, tüketici ve aracının aslında 1988″den beri günümüze kadar beklediği bir hayaldi kripto para. 

Bankacılığın bugüne kadar savaştığı çok fazla olgu mevcut. Regülasyonlar, reel likidite, komisyonlar, hesap açma kriterleri, Fintech”ler ve son olarak kripto paralar. Her biri ile ilk günden anlaşma çabasına girmişlerdi fakat global piyasanın yeni yıldızı ile araları bir türlü barışmadı çünkü ellerinden giden gerçekten paraydı. Bitcoin derken 7 Şubat itibari ile 141 Milyar USD piyasa hacmine sahip bir paradan bahsediyoruz. Biraz ürkütücü ama 1940″ların ortasındaki Amerika Borsası değerini bugünkü Apple”ın değeri ile karşılaştırıldığımız da o kadar da korkutucu değil. Sonuçta bu bir ihtiyaç ve bu kaçınılmaz son şu an dünyayı etkisi altına almış bir fenomen. 

Eğer siz de benim gibi bir bankacıysanız “İlkokul çağındaki çocuklarınızdan en son ne zaman işiniz hakkında bir soru aldınız” gibi bir paradigma yönelimli soruyu çoktan hayatınızdan çıkarmışsınızdır. Kimse artık Güney Afrika Zar”ını ya da Rus Ruble”sini ya da Kanada Doları”nı bilmek ya da TL karşılığına bakmak ile ilgilenmiyor çünkü artık herkes Bitcoin”i biliyor. Bitcoin”i sadece bilmekle yetinmiyor, bizi Dünya”da en çok cryptocurrecy trading yapan beşinci ülke yapıyorlar. Yanan dolarlar üzerindeki kartalın kanatları işte bu trading rüzgarı ile doluyor günümüzde.

Altın… Dolar”ın kalesi olarak bildiğimiz yer altı kaynağıydı. Peki ya dolar? İlk akla gelen global rezerv para birimi olduğu yönünde. FED tarafından kontrol edilen ve dünya ülkelerinin bankalarının da çok sevdiği kıtalar üzerinden seyahat eden bir kağıt parçası aslında. 21. Yüzyıl”ın Nakitsiz Toplum”u için oldukça geri kalmış bir teknoloji olarak sayabiliriz matbaa teknolojilerini. Belki de yeni nesil babalarının dilinde dolanan şu meşhur “Bitcoin arkasında bir otorite yok” önermesindeki otoriteyi istemiyordur hayatında ! Bu yüzden de henüz tam globalleşemediğini düşünüyordur dünyanın! Blockchain sistemleri üzerinden takip ettikleri paraları ile birer “Küresel Lidyalı” belki de bu topluluk ! 

Bu Küresel Lidyalıların çok sevdiği bir de özel amaçlı paraları var. Ve tabii ki bu paralar faiz gibi konvansiyonel gelirler üzerine inşa edilmiş kar amaçlarına endeksli değiller. Burada özel projeler ve farklı platformlarda kullanılacak paralardan söz ediliyor. Şu aralar metroda seyahat ederken en çok duyduğum söz gruplarından biri ” Evet, o da iyi proje”. Peki ne bu projeler? çok da gazete okumayan gençlerimiz artık “White Paper” okuyorlar. Bunlar bilimsel makaleler de değil bu arada, genellikle üzerlerinde üç harflik kısaltmalara sahip coin”lerin makaleleri.

Bu koinler de tabii ki kendilerine has borsalarda çoktan yerini aldı ve white paper”larında gizlenmiş dijital asset”lerinin değerleri üzerine alınıp satılıyor. Borsalarda ayrıca projelerin “RoadMap”lerine de ulaşıyorlar. CTO ve CMO”larının araştırmalarını yapıyor ve geliştirici takımın hangi teknolojileri nasıl kullandıklarını araştırıyorlar. çünkü bu whitepaper sahibi coin”ler eskinin IPO”su gibi “ICO/ Initial Coin Offering”nu gerçekleştirmiş halka açık dijital iş modelli şirketler.  

Küresel Lidyalıların yatırım stratejisi de fiyatı rezerv para olan Bitcoin”e endeksli bu 3 harfli proje coinleri ile sahip oldukları Bitcoinlerini artırmak.  Dolar diyorduk hatırladınız di mi ? Hah işte o da Tether (USDT) isimli bir proje. İsteyen ona da yatırım yapabiliyor.

Herkesi bilmem ama bu kişisel olarak beni epey heyecanlandıran bir küresel başlangıca benziyor!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here