Ana sayfa Makale Otonom Otomobillerin Önemli Kazaları

Otonom Otomobillerin Önemli Kazaları

İstatistiksel verilere göre, bir bilgisayar tarafından yönetilen bir arabada, bir insan tarafından yönetilenden daha güvendesiniz

0

İstatistiksel verilere göre, bir bilgisayar tarafından yönetilen bir arabada, bir insan tarafından yönetilenden daha güvendesiniz. Otonom otomobiller, daha güvenli sürüş deneyimlerinden şehirlerimizde daha az sıkışıklığa ne olmaya kadar birçok fayda sağlama olanağına sahipler.

Bununla birlikte otonom otomobiller, trafik kazalarının sona ermesi anlamına gelmiyor. Çarpmalar hem insan hatası hem de teknik arıza sonucu ortaya çıkabilir. Bu listenin kapsamlı olması gerekmese de, bunlar otonom sürüş (ve yarı-otonom sürüş) otomobil tarihinin en önemli kazalarıdır. Umarız bunlardan doğru dersler çıkarılır.

Google Lexus SUV, Temmuz 2015

Google, otonom otomobillerinden birinin, bir insanın yaralandığı ilk kazada yer aldığını açıkladı. Kazada, Mountain View, CA’deki  test sırasında Google’ın otonom Lexus SUV araçlarından biri  başka bir araca arkadan çarptı. O sırada araçta bulunan üç Google çalışanı küçük bir darbeye maruz kaldılar. Diğer aracın sürücüsü ise boyun ve sırt ağrısı olduğunu bildirdi.

 

Bu, Google’ın otonom araçlarından birinin karıştığı ilk kaza değildi, ancak bu, ciddi olarak sınıflandırılan ilk kaza oldu. Bu zamana kadar tüm çarpışmalardaki ortak faktör diğer sürücülerden kaynaklanan bir insan hatasıydı. Mountain View polisi olayı ele aldı, ancak bir kaza raporu düzenlemedi.

Tesla Model S, Ocak 2016

Yarı otonom bir otomobilde dünyanın ilk ölümlü kazası 2016’nın başlarında gerçekleşti. Sonraki örneklerden daha az gizlenmiştir, Çin’de, Tesla’nın otomatik pilot özelliğinin Çin pazarına sunulmasından sadece üç ay sonra gerçekleşti.

Bu yarı otonom özelliği, sürücülerin hâlâ dikkatli olmasını gerektirmesine rağmen, gelişmiş bir sürücü destek sistemi (ADAS) sunmak için tasarlanmıştır. Kazada, (güya otomatik pilot modunda) bir Tesla Model S sedan, açık bir havada giderken, bir temizlik aracına arkadan çarptı ve aracın 23 yaşındaki sürücüsü Gao Yaning’in ölümüne neden oldu. Olayda frenleme girişimi tespit edilmedi.

 

Tesla’ya karşı açılan davada, “Otomatik pilot programının yavaş yanıt vermesinin, önlerindeki yol koşullarını doğru bir şekilde ölçme ve talimat vermede başarısızlığı getirdiği” iddia edildi. Tesla, otomatik pilotun devreye girip girmediğini tespit edemediğini belirtti, “çarpışmadan kaynaklanan hasar nedeniyle otomobil, fiziksel olarak sunucularımıza verileri iletememiştir” dedi.

Bir polis soruşturması, Yaning’i “otomatik pilot çalışma kurallarına uygun olarak (tüm dikkatini yola vermek olarak anlayın) otomobili güvenli bir şekilde sürmede başarısız bulurken, aynı zamanda sokağı süpüren aracı “güvenlik özelliklerinin tamamlanmamış olduğu için” suçlu buldu.

Google Lexus SUV, Şubat 2016

Google’ın otonom Lexus SUV otomobillerinden biri, Silikon Vadisi’nin El Camino Real yolundaki otobüsüyle ölümlü olmayan bir çarpışma gerçekleştirdi. Bu, Google’ın otonom bir aracı içeren 18. kazasıydı, ancak ilk defa Google aracının kusurlu bulunması nedeniyle önemli.

Olay, Google’ın aracı engelden kaçınmak için durduktan sonra trafiğe geri dönerken meydana geldi. Bunu yaparken otobüsün yanında kalmış. SUV’un bir tekerleği, yandaki sensörleri ve gövdesi yüzeysel hasar gördü.

Google bir ifadesinde, “Bazı sorumlulukları açıkça taşıyoruz, çünkü aracımız hareket etmemiş olsaydı bir çarpışma olmazdı. Şu andan itibaren otomobillerimiz, otobüslerin (ve diğer büyük araçların) diğer araç tiplerine göre bize daha az yol verdiğini daha derinden anlayacak ve bu gibi durumları daha incelikli bir şekilde ele alacağını umuyoruz.”

Tesla Model S, Mayıs 2016

 

Yarı otonom bir arabanın karıştığı ABD’de ilk ölümlü kaza, 40 yaşındaki Ohio sakini Joshua Brown’un Tesla Model S’inin otoyolda otomatik pilot modunda olduğu zaman meydana geldi.

Ne yazık ki, otomobilin sensörleri beyaz bir 18 tekerlekli kamyonu ve karayolunu parlak gökyüzü arka plana karşı geçen karavanı tanıyamadı. Sonuç olarak, Model S, otomobilin ön cephesini etkileyen, römorkun altında tam hız sürdü.


Bu yazı, Newtech dergisinin Ağustos sayısından alınmıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here