Ana sayfa Haber Otomobiliniz size “dur!”diyecek

Otomobiliniz size “dur!”diyecek

0

Sarhoş olduğunuzu anlamak için bir zamanlar şerit üzerinde yürütürlerdi. Bir de “yorgun yola çıkmayın” tabelaları ile trafik kazaları önlenmeye çalışılırdı. Artık kazalardan ötürü meydana gelen ölümler ile nasıl başa çıkabileceklerini düşünen otomobil üreticileri, akıllı sensörler tasarlayarak, gerek koltuklarda gerek aynalarda uyguladıkları “akıllı” sensörler ile artık araç kullanamayacak durumda olanların aracın kontağını dahi açmamasını sağlıyorlar. Bu projelerden bir tanesi de, General Motors‘dan geldi. General Motors, seneye taklaşık yarım milyon bu sensörden üreterek trafik kazalarını ve ölümleri önlemeyi amaçlıyor. 

General Motors‘un Austuryalı bir üreticiden aldığı “Fovio” isimli cihaz, ayna işlevi görerek araç kullanıcılarının göz haritasını çıkartarak gözlerinden araç kullanımına uygun olmadıklarını ayırt edebiliyor ve aracı kilitliyor. Ayrıca, yol üzerindeyken kişi kendini mesajlaşmaya verdiyse ve gözlerini yolda tutamıyorsa önce kullanıcıyı uyarıyor ve eğer uyarıya uyulmazsa araç duruyor.

 

Fovio‘nun tasarımı Microsoft‘un geliştirdiği Kinect’e oldukça benziyor. Göz haraketlerini algılayabilen, gözler ile otomobil arasında uyum yakalayan cihaz ek olarak kişinin sağlık bilgilerini dakika dakika analiz ederek oluşabilecek bir sağlık bozukluğunda duruma müdahale ediyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here