Ana sayfa Haber Otomatik çalan sesli videoları bloke eden Chrome 66 yayınlandı

Otomatik çalan sesli videoları bloke eden Chrome 66 yayınlandı

0

Google bugün Chrome tarayıcının 66. Versiyonunu yayınladı. Masaüstü sürümü, otomatik olarak çalan videoları varsayılan olarak susturuyor. Bunun yanında güvenlik geliştirmeleri ve yeni geliştirici özellikleri de bulunuyor bu sürümde. Tarayıcınızın menüsünde bulunan güncelleyici ile yeni sürümü yükleyebilirsiniz. Ya da google.com/chrome adresine gidebilirsiniz.

1 milyardan fazla kullanıcısı olan Chrome, web geliştiricilerinin göz önünde bulundurmaları gereken bir tarayıcı olmanın yanında, önemli bir platform. Hatta öyle ki Chrome”da gerçekleşen her ekleme ve değişiklikten faydalanmak için geliştiricilerin yeni sürümlere dikkat kesilmeleri gerekiyor.

Bu sürümde gerçekleşen en önemli gelişme, sesli otomatik içeriğin varsayılan olarak engellenmiş olması. Bu işlev daha önce Ocak ayında yayınlanan Chrome 64 versiyonuyla birlikte çıkacaktı fakat daha sonra ertelenmişti. Bununla birlikte Chrome 64 sürümünde istenilen sitenin sesi bütünüyle kapatılabiliyordu.

Yapılan testlerde sessiz otomatik videoların kendiliğinden çalmaya başladıkları, sesli olanların ise (görünür ses kontrolü olsa da olmasa da) başlamadığı görülüyor. Bununla birlikte YouTube videolarında karma sonuçlar elde edildi. Bazı videolar otomatik olarak çalarken, bazılarının çalmadığı görülüyor. Kimine göre ana konusu video görüntüleme olan bir sitenin otomatik olarak çalmaya başlamasını doğal görürken, kimileri bu fikre katılmayabilir. Her ne kadar otomatik oynatma engelini aşan bir site ile karşılaşacak olsanız da, sitenin sesini bütünüyle kısmak gibi bir başka seçeneğe daha sahipsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here