Ana sayfa Donanım OS X Yosemite’in ismi nereden geliyor?

OS X Yosemite’in ismi nereden geliyor?

0

Hatırlarsanız bundan birkaç hafta önce WWDC 2014 etkinliği zamanında, Apple“ın en son ki işletim sistemi OS X Yosemite“i Japon dövüşçüsüne benzetmiştim. Apple ve Japonlar arasında yapılan gizli anlaşmaya haberlerimizde yer vermiştim. Hatta etkinlikte, ilerleyen zamanlarda bu konu hakkında bilgi sahibi olursak paylaşacağız demiştik. WWDC, Computex, E3 derken araştırmalarım yarım kalmıştı. En sonunda sırrı çözdüm. Aslında olay çok farklı bir durumdan ibaretmiş. Bu girizgah yazısından sonra olayı sizler için anlatalım. öncelikle Yosemite hakkında bilgi verip, daha sonra sürprizi açıklayacağım.

 

 

OS X Yosemite

 

 

 

İşletim Sistemi Olmayan Yosemite Ulusal Parkı

 

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinin orta ve doğusundaki Tuolumne, Mariposa ve Madera ilçelerinde bulunan ulusal park. Sierra Nevada sıradağlarının batı yamaçlarındaki park, 3.081 km² yüzölçümüne sahiptir. 18 km²’lik Yosemite Vadisi, her yıl 3.5 milyon kişi tarafından ziyaret edilir. 1984’ten beri UNESCO Dünya Mirasları’na dahil olan park, granit kayalıklar, şelaleler, berrak akarsular ve dev Sekoya ağaçlarına sahiptir. Parkın yaklaşık yüzde 95’inde vahşi yaşam vardır. Yosemite Ulusal Parkı Kaliforniya’daki Orta Sierra Nevada’da bulunur. Yol, otomobille San Francisco’dan parka gelmek isteyen biri için 3.5, Los Angeles’tan gelmek isteyen için 6, San Bernardo’dan gelmek isteyen biri için 7 saat sürmektedir. Rhode Island büyüklüğündeki parkın, 3.081 km² alanı vardır.

 

İşletim Sistemi Olan Yosemite OS X

 

Haberin bitiminde linki paylaşacağım. Asıl konumuz bu değil zaten.

 

 

OS X Yosemite

 

 

 

Evet, şimdi sürprizi açıklama vakti geldi. üstte yazılanların çoğunu okuduysanız şayet bu son yazdıklarıma bakmayacaksınızdır tahminim. Yine de sabırla sonuna kadar bekleyen okuyucularımız için sürprizi paylaşalım.

 

Apple, ABD”de değerli olan ve tüm dünyada tanınan tarihi eserleri, doğal parkları, yerleşim alanları vs. gibi şeyleri cihazlarına ve işletim sistemine isim olarak koyacak. Bunun ilk örneğini de Yosemite ile gerçekleştirdi. Aslında bu, Apple açısından bir ilk; zira rakibi Microsoft, dünyada sorun haline gelen pek çok şeyi işletim sisteminde kullanıyor.

 

 

OS X Yosemite

 

 

 

Mesela doğal kaynakların tüketimine dikkat çekme adına kullanılan XP yeşil tepesi, Vista yeşili, Windows 7; kuş-çiçek-güneş teması. Anlaşılan Apple, rakiplerini analiz ederek yenilikler gerçekleştiriyor. Teknoloji dünyasında hemen her şey değişebiliyor. Eskiden rakipleri Apple“ı analiz ederdi, şimdi ise Apple; rakiplerini analiz ediyor. İlerleyen zamanlarda durum ne hale gelecek? Bekleyip göreceğiz.

 

Japon Yosemite ile ilgili haberimiz için tıklayınız

 

OS X Yosemite ile ilgili haberimiz için tıklayınız

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here