Ana sayfa Yazılım OS X Mountain Lion

OS X Mountain Lion

0

Apple”ın Mac”ler için geliştirdiği yeni işletim sistemi OS X Mountain Lion ufukta göründü. Peki dağ aslanı ne vaat ediyor, ne getiriyor?
 

Apple, Mac”ler için piyasaya sürdüğü son işletim sistemi OS X Lion”ın üzerinden bir yıl geçmeden, yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışmaya başladı bile. OS X Mountain Lion (Dağ Aslanı) ismi verilen bu yeni işletim sisteminin 2012 yılının yaz aylarında kullanıcılarla buluşması bekleniyor. Yeni işletim isteminin, hali hazırda kullanımda olan OS X Lion”ın açtığı yoldan ilerleyerek, onun Mac işletim sistemleri ile iOS cihazlar arasında kurduğu bağlantıyı bir adım daha ileri götüreceği şimdilik belli olan en önemli şey.

Söz konusu işletim sisteminin “Geliştirici Sürümleri” meraklıların beğenisine sunuldu bile. İlk geri dönüşler, sistemin oldukça etkileyici olduğu yönünde. Apple aynı zamanda yeni işletim sisteminde yer alacak olan ve bir nevi kullanımda olan iChat uygulamasının bir devamı niteliği taşıyacak olan uygulama Messages”ın da beta sürümünü yayınladı bile.

Messages”a ek olarak Mountain Lion”da bulunması kesinleşen bazı iOS entegrasyonu uygulamaları da var. Bunlar, Reminders, Notes, Notification Center, Twitter entegrasyonu, Game Center ve AirPlay olarak gözüküyor.
 

os x mountain lion
 

Mountain Lion, tıpkı Snow Leopard gibi Lion işletim sistemine yüklenebilecek olan bir yükseltmeler bütünü olacak gibi görünüyor. Aynı zamanda bu yükseltme Lion gibi App Store üzerinden download edilerek Mac”lere kurulabilecek. Bu yüklemenin yapılabilmesi için Mac”te hali hazırda bir Snow Leopard veya Lion yüklü olması şart koşulacak.

öte yandan, Apple”dan, derginizin baskıya girdiği tarihe kadar herhangi bir kesin yayın tarihi veya fiyat bilgisi gelmedi. Geliştiriciler şu anda Apple sitesinden geliştirici sürümünü indirebiliyorlar fakat tam sürümün doğum günü henüz belli edilmiş değil.

Geliştirici sürümünü birkaç gün deneme şansımız olan yeni işletim sistemi Mountain Lion hakkında ilk bakışta öne çıkan birkaç özelliği bu dosya konumuzda sizlerle paylaşacağız. Ancak belirtmekte yarar var ki Apple, geliştirici sürümündeki bazı özellikleri kaldırabilir, yetilerini artırıp azaltabilir veya yeni yerleşik uygulamar da pekala ekleyebilir. Dolayısıyla bu dosyada öne çıkardığımız yenilikleri tam sürüm yeniliklerinin tümü olarak addetmemek mantıklı olacaktır. Şimdi söz konusu yeniliklere teker teker göz atalım…

 

Messages

iChat öldü. Yaşasın Messages! Apple”ın yeni işletim sistemi OS X Mountain Lion”da en çok göze batan değişikliklerden biri iChat”in yetileri yükseltilmiş ve ismi değişmiş bir versiyonu olarak görülebilecek yeni mesajlaşma uygulaması Messages.

Messages uygulaması tamamıyla iOS cihazlardaki muadilleriyle entegre biçimde çalışacak. Eğer bu entegre uygulama için yeni işletim sisteimini beklemek istemiyorsanız, Lion için şu sıralar yüklenmeye açılan beta versiyonuna bir göz atabilirsiniz. Ancak uygulamanın tam sürümü Mountain Lion ile birlikte sahne alacak.

Uygulamanın en büyük özelliği tüm iOS cihazlarla olan geniş entegrasyonu kuşkusuz. Apple”ın verdiği rakamlara göre iOS 5 piyasaya sürülmesinin ardından dünya çapında 100 milyondan fazla kullanıcıya ulaştı. Bu da demektir ki, dünya çapında 100 milyondan fazla kişi Message uygulaması ile bir şekilde iletişime açık pozisyonda. Bu , Messages uygulamasının popülaritesinin nasıl bir temele dayanacağı ve bu uygulamanın bir işletim sistemi içerisine dahil edilmesinin ne kadar stratejik bir karar olduğunu göstermesi açısından da oldukça önemli bir gösterge.
 

apple
 
Esasında kullanıcıların birçoğu, Messages uygulaması iOS cihazlarda, bilhassa da iPhone 4″te kullanıma sunulduğunda, uygulamanın bir kısa mesaj servisi muadili olacağını düşünerek, onu bu şekilde kullandılar. Aslında çok da yanlış olmayan bu durum kısa mesaj servisi yerine geçmekle beraber iPhone kullanıcılarının birbirleri arasında veya iPad kullanıcıları arasında multimedya dosyalarını ücretsiz olarak paylaşmalarını da sağlıyordu. Ancak bu yapı tek bir halkayı eksik bırakmıştı. Mac”ler!

OS X Mountain Lion ile birlikte Mac”ler de bu paylşaım ve mesajlaşma zincirine dahil olmuş vaziyette. Artık herhangi bir Mac”ten de üzerinde Messages yüklü halde bulunan iPhone 4 veya iPad”lerle internet ağı üzerinden iletişim kurmak ve dosya paylaşmak mümkün olacak.

Messages açıldıktan sonra beliren ana menünün sol tarafında Messages kulalnılarak yapılmış tüm konuşmaların olduğu “Conversations” bölümü yer alıyor. Burada tüm konuşmalar kaydediliyor e rahatlıkla geriye dönük bir arama da yapılabilir. Ekranın sağ tarafında ise konuşma ekranı yer alıyor. Bu kısım iChat”le neredeyse aynı kulalnım özellikleri ile donanmış. İletişim listenizde olan herhangi biri, size mesaj yazmaya başladığında dahi bunu görebiliyorsunuz. Ekranın üst kısmında yer alan kamera butonu ile de konuşmanıza kolaylıkla görüntüyü da dahil edebilir; bir iPhone sahibi ile evinizdeki masaüstü Mac”inizden rahatlıkla görüntülü konuşma yapabilirsiniz.

 

Notes

Mountain Lion, iPad, iPhone ve iPod touch kullanıcılarının aşina olduğu uygulamalardan biri olan Notes”u da bünyesinde barındıracak. Bir nevi ufak bir hatırlatma uygulaması olan Notes ile özellikle günlük pratik notlarınızı kolaylıkla Mac”iniz üzerine de alabileceksiniz.

Tabi uygulamanın Mac”te yer almasının bir avantajı da görsellik. OS X Mountain Lion üzerinde yer alan Notes uygulamasında Rich Text kullanabilieceğiniz gibi değişik fontlarla da notlarınızı almanız mümkün. Aynı zamanda aldığınız notlara resim, müzik ve video gibi multimedya dosyaları eklemeniz (yapıştırmanız) da olası. Safari üzerinden aldığınız URL”leri de aynen Notes üzerine yapıştırmanız ve oradaki yer alan linklere de basarak yine Safari üzerinden otomatik olarak linke gitmeniz mümkün.
 

mac
 
OS X Lion üzerinde yer alan Notes uygulaması tıpkı yeni iPad”deki versiyonu gibi sarı kağıt üzerine satırlar tasarlanarak oluşturulmuş. Uygulamanın sağ tarafında bir “Find” barı da yer alacak. Böyelce alınan uzun günlük notlar arasında bir kelime araması kolaylıkla yapabileceksiniz. Mountain Lion aynı zamanda belirli zamanlarda veya belirli konular hakkında alınmış notları bir araya getirerek, kategorizasyonu çok daha kolay hale getiriyor. Bu da uygulamanın günlük kullanımda çok pratik bir yardımcı olmasına sebep oluyor.

OS X”in daha önceki versiyonlarında bulunan Stickies uygulamasını aktif oalrak kullananlardansanız, Mac OX X Mountain Lion üzerindeki Notes uygulamasını da rahatlıkla kullanacaksınız, zira Notes bir nevi Stickies uygulamasının çoğu yeteneklerinin geliştirilmiş bir versiyonu.

 

Game Center

Game Center ilk olarak iOS 4.1 ile, Eylül 2010″da iPad, iPhone ve iPod touch kullanıcılarına sunulmuştu. OS X Lion ile bu uygulama Mac platforuma da taşınıyor. Böylelikle arkadaşlarınızla aranızda Mac”iniz üzerinden oynadığınız oyunlarda elde ettiğiniz başarıları kıyaslama şansınız da doğacak. Tabi bununla beraber desteklenen oyunları da Game Center yardımı ile internet üzerinden karşılıklı oynamak mümkün hale geliyor. Belirtmekte yarar var Game Center uygulaması hem Mac, hem de iOS platformlarında çalışacağından, dünyanın öbür ucundaki iPad sahibi arkadaşınızla Mac”iniz üzerinden gerçek zamanlı oyunlar oynayabilirsiniz.
 

mac işletim sistemi
 
Reminders

Reminders, Notes”tan da daha basit bir uygulamadır. Olabilecek en pirimitif ama efektif şekliyle bir hatırlatma uygulaması olan Reminders ile gün içinde masanızın üzerinde duran bir kağıda aldığınz tüm kısa vadeli notları alabilirsiniz. Reminders uygulamasını sadece fare ile değil tamamıyla trackpad ile de kullanabilirsiniz. Bu özellik de bu pratik uygulamaya daha da hız kazandırıyor.

Güvenlik Unsurları Gatekeeper

Geçtiğimiz yıllarda iOS cihaz kulalnıcıları için oluşturulan vefakat Mac kullanıcılarının da kullanımına sunulan App Store sistemi sadece Apple destekli uygulamaları değil, üçüncü parti geliştiricilerin mutfağından çıkmış binlerce uygulamayı da barındırıyor. Bu kalabalık içinde bir takım güvenli problemlerine karşı proaktif davranarak, sorunu henüz çıkmadan çözmek adına Apple yeni işletim sistemi Mountain Lion”da bazı hamleler yapacak. Bu hamlelerin en öne çıkanı ise Gatekeeper.

 

Mac OS X 10.5″in son günlerinden itibaren kullanımda olan sistem File Quarantine”ı ilk çalıştırdığınızda ekrana bir diyalog kutucuğu gelmişti. Bu diyalog kutucuğunda, indirdiğiniz uygulamanın internet üzerinden üçüncü parti bir geliştirici tarafından tasarlandığı bilgisi kullanıcıya iletilmişti. OS X Mountain Lion”da da bu uyarı sistemi devam ediyor. Ancak bu özellik sadece bazı uygulamarı tanır vaziyette. özellikle elektronik posta yöneticileri ve web tarayıcıları söz konusu olduğunda korumanın efektif kalamadığına dair bazı geri bildirimler alan alan, yeni bir çözüm arayışına girdi. örneğin harici bir USB disk içerisindeki program ve dosyalar söz konusu olduğunda da bu karantina sistemi yeterli etkiyi veremedi.
Buna mukabil, Mac OS X Mountain Lion üzerinde bulunacak olan yeni güvenlik uygulaması Gatekeeper, bu proaktif koruma biçimini bir adım öteye taşıyor. Kaynağı ne olursa olsun, Mac”e yüklenecek herhangi bir uygulamanın hem yükleniş hem de ilk çalıştıştırış anında sizden kaynak bilgisi ve çalıştırma koşulları hakkında bilgi ve izin alacak.
 

 
GateKeeper uygulaması OS X Mountain Lion üzerinde Preferences menüsü içerisindeki üç ayrı seçenekten yapılandırılabilecek. Bu iç ayrı seçenek içinde şunlar var:

Anywhere: Uygulamanın en genel versiyonu, Mac”in içindeki tüm uygulamalara yönelik olanı. Bu seçenekte, kaynağı ne olursa olsun Mac”inize ilk defa yüklediğinz her uygulama için yükleme ve çalıştırma izniniz gerekecek.

Mac App Store: Bu seçenek seçildiğinde Mac App Store”dan farklı bir yerden indirilmiş tüm uygulamarı Mac”iniz reddedecektir.

Mac App Store ve Tanımlı Geliştiriciler: Bu seçenek Mountain Lion ile yeni geliyor. Tanımlı bazı geliştiricilerin geliştirdiği uygulamarı da Mac App Store uygulamaları arasında güvenli sayabilmeniz mümkün.

Bu üç güvenlik seçeneği ile GateKeeper, Mac”iniz için proaktif bir koruma sağlıyor ve her geçen gün artan milyonlarca uygulama içerisinde Mac”inize olası zararlar verebilecek olanları Mac”inize yüklemeden evvel size bildiriyor.

Böylelikle Mac”lerin meşhur güvenlik özellikleri, Mountain Lion”da daha da artarak devam ediyor ve kullanıcı bu tip konulara çok da göz önüne almadan yaptığı işe odaklanabiliyor.

 

Contacts

Yerleşik uygulamalar arasında iCal ve Address Book uygulaması makyajı neredeyse en minimalist kalanlardan. Bu iki yerleşik uygulamayı Apple, Snow Leopard”dan beri çok da değiştirmiyor. Zira her iki uygulama da bu halleriyle uzun süredir kullanıcılardan yeterli ilgiyi gördü.

Calendar

Tıpkı Contacts gibi Calendar da majör bir güncelleme görmemiş Mac OS X Mountain Lion”da. Göze çarpan en büyük değişiklik Apple”ın sağ üst köşeye yerleştirdiği arama barı. Bu bar sayesinde takvim içerisinde herhangi bir tarihteki programınızı, anahtar kelimelerle aratmanız mümkün.
 


 
Notification Center

Bazı zamanlar, Mac”inizde yüklü bulunan bir uygulama sizin dikkatinizi belirli bir konuya çekmek istiyor olabilir. Bundan önceki zamanlarda bunu yapan üçüncü parti uygulamalar olsa da, genellikle her uygulamanın bu iş için ayrı bir modülü olmuştu. Mac”iniz üzerinde genel bir yazılım güncellemesi, ona yüklediğiniz üçüncü parti uygulamalara sunulan güncellemeleri kapsamıyordu. Mountain Lion içerisindeki Noticifaciton Center ile bu eksiklik giderilmiş durumda.

iOS 5″te de yer alan Notification Center sayesinde Mac”inizde yüklü halde bulunan tüm uygulamalarla ilgili yapılan tüm duyuru ve/veya güncellemelerden tek bir pencere içerisinden haberdar olabileceksiniz. Böylelikle sayıları her geçen gün artan ve birbirinden çok farklı alanlarda birbirinden çok farklı ihtiyaçları karşılayan binlerce uygulamayı tek bir pencere üzerinden yönetebilmek de mümkün olacak.

 

Sık Sorulan Sorular

Soru: Mountain Lion ne zaman çıkacak?
Cevap: Geliştirici versiyonu şu anda dağıtımda olan yeni işletim sistemi OS X Mountain Lion”ın Apple tarafından açıklanan çıkış tarihi yaz 2012. Görüldüğü üzere bu net bir tarih değil ve belli ki net tarihi kısa bir süre içerisinde de öğrenemeyeceğiz. Zira geliştirici sürümlerinin alacağı geri bildirimlerin olgunlaşması, çıkacak olan işletim sisteminin stabilitesi için oldukça önemli. Tahiminiz Apple”ın bir süre daha bu geri bildirimleri toplayacağı yönünde.

Soru: Mountain Lion”a nasıl ulaşabileceğim?
Cevap: Tıpkı Lion”a ulaştığınız gibi. Mountain Lion”da Mac App Store”dan indirilebilir halde olacak.

Apple”ın birden fazla Mac”e kurmak üzere Mac App Store”da bir satın alma opsiyonu koyacağı da kesin gibi.
 


 
Soru: Mountain Lion kurmak için Mac”imde mutlaka Lion yüklü olmak zorunda mı?
Cevap: Geliştirici sürümü baz alınarak Apple”dan yapılan açıklamada, Mountain Lion”ı kullanmak için Mac”inizde Snow Leopard olması da yeterli. Ama o tarihe kadar çoğu potansiyel kullanıcının Lion”a geçmiş olacağını tahminlemek zor değil.

Soru: Mountain Lion”da da versiyon numaraları devam ediyor mu?
Cevap: Evet, Mountain Lion”ı Apple 10.8 numarası ile adlandıracak.

Soru:
Hangi Mac modelleri yeni işletim sistemi Mountain Lion”ı çalıştırabilecek?
Cevap: Apple henüz hangi Mac”lerin yeni işletim sistemini kullanabilecekleri doğrultusunda bir liste açıklamadı ama şimdiden Mac OS X Lion destekleyen tüm Mac”lerin Mountain Lion”ı da destekleyeceği düşünülebilir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here