Ana sayfa Donanım Orijinalinden daha iyi bir MacBook Pro kopyası olan Huawei MateBook X Pro”nun...

Orijinalinden daha iyi bir MacBook Pro kopyası olan Huawei MateBook X Pro”nun detaylı incelemesi

0

Huawei’nin MateBook X Pro modeli, Apple’ın 13 inç MacBook Pro modelinin birebir kopyası. Her ne kadar Huawei’nin bu yaptığı hiç de etik olmasa da, bilgisayar MacBook Pro’ya oranla o kadar iyi ki, hatasını affettiriyor. 

Cihazın üstünlüğü, tasarımıyla başlıyor. Yanlardaki girişleri sağlam ve yekpare şekilde koruma altına alan alüminyum kasa, altta yer alan soğutma girişi ve arkadaki Huawei logosuyla muhteşem bir görüntü oluşturuyor cihaz. 

MateBook X Pro’nun 3.000 x 2.000 piksel LTPS çözünürlüklü dokunmatik ekranı bulunuyor. Ekranın altı da dahil olmak üzere her köşesinin kenarlığı oldukça önce. Yani bütünsel bir ekran tasarımı çıkıyor karşımıza. Bu sayede MateBook’un ekran-gövde oranı %91’e ulaşıyor. Huawei’ye göre başka hiç bir dizüstü bilgisayarda bu oran mevcut değil. 13.3 inç MacBook Pro ile aynı büyüklük ve ağırlığa sahip olan MateBook Pro’nun ekranı ise 13.9 inç. 13.3 inç büyüklüğündeki Dell XPS 13’ten çok az daha büyük ve biraz daha ağır. 

Huawei bu başarıyı sağlamak için kamerayı, klavyenin fonksiyon tuş diziliminin içine taşımış (dokunmatik çubuk bulunmuyor bu bölgede). Kamera üzerine tıkladığınızda açılan kamera, tekrar tıklandığında kapanıyor. Bu yönüyle biraz olumsuzluk arz ediyor zira burnunuzun hizasında bir yere denk geliyor. çok da kötü bir durum değil ama, ideal olduğu da söylenemez. üstelik çözünürlüğünün sadece 1 megapiksel olması da çok işe yaramıyor. Diğer yandan tek tıkla kapanabildiği için, kişisel gizliliğine önem verenler için önemli bir artıyı da getiriyor beraberinde. 

Lastiksi bir maddeden yapılan klavye, bütünüyle arka ışık sistemiyle aydınlanıyor. 

Cihazın sol tarafında iki adet USB-C girişi bulunuyor. Bunlardan biri Thunderbolt 3 uyumlu bir giriş. Aynı zamanda kulaklık girişi de yer alıyor. Sağ tarafta ise bir adet USB-A girişi var. Girişler açısından çok da kötü bir tercih değil ama, en azından bir tane daha USB-A girişi ya da hafıza kartı girişi olsaydı, daha da iyi olurdu. 

Geneli tibariyle tasarım ve kullanışlılık noktasında Huawei’nin büyük bir avantaj yakaladığını söyleyebiliriz ama bazı detaylarda sınıfta kalıyor. örneğin sol taraftaki USB-C portlarının dizilimi oldukça kötü. Trackpad’ de istenildiği kadar hassas değil. 

çok, ama çok büyük ekran alanı

Diz üstü bilgisayarlarda görülmüş en iyi ekran olduğunu söylemek mümkün değil tabii. örneğin MacBook Pro’nun ekranı biraz daha parlak olduğu gibi, renkleri daha doğal. Huawi’nin otomatik parlaklık kontrolü, beğenilerinizi aşabilecek nitelikte. O nedenle pek kullanmak istemeyebilirsiniz.

Fakat ultra ince kenarlıkları sayesinde bir diz üstü bilgisayarda görülecek en cazip ekran olduğunu söyleyebiliriz. üstelik Dell XPS 13’teki gibi görüntüyü bozan bir çıkıntı da yok. Alt taraftaki kenarlık da olabildiğince ince. 

Her ne kadar dokunmatik ekrana dokunmanın parmak izi bırakacağını düşünseniz de, Huawei ekranın parmak izi bırakmadığını söylüyor. 
3.000 x 2.000 oranındaki çözünürlük, ekran büyüklüğü için biraz fazla gibi görünebilir ama taşınabilir cihazlarda aşırı yüksek çözünürlük modası hakim son zamanlarda. Kaldı ki çok kişi de bu durumdan şikayetçi değil. 

özet itibariyle eğer işiniz itibariyle dışarıda çok fazla zaman geçirmiyor, parlak ekranlara karşı da hassasiyetiniz yoksa, MateBook X Pro’nun sizi hayal kırıklığına uğratmayacağını söyleyebiliriz.

Müthiş güç, esaslı batarya ömrü

Matebook X Pro iç donanım itibariyle tam bir dinamo gibi. 8. nesil Intel Core i7-855U işlemci, 16 GB RAM, 512 GB SSD hafıza, Intel UHD 620 ekran çipiyle bir araya getirilmiş Nvidia GeForce MX150 ekran kartı ve 57.4 Wh bataryası bulunan konfigürasyon, cihazın en güçlü varyantı. 

Aynı zamanda açma-kapama tuşunun içerisinde görünmeyecek şekilde gömülen bir parmak izi okuyucusu yanında, cep telefonu adaptörlerinden yaklaşık iki kat daha uzun, oldukça kompakt bir şarj adaptörü bulunuyor.

Bu denli yüksek bir ekran çözünürlüğünü çalıştırmak bir dizüstü bilgisayar işlemcisi için zor görünebilir ama yapılan denemelerde herhangi bir sorun çıkarmadığı gözleniyor. çok sayıda Chrome sekmesinin açık olduğu bir durumda bile hayranlık verici derecede bir performans sergiliyor cihaz. 

Batarya ömrü tarafında ise firmanın reklamını yaptığı gibi 12 saatlik bir batarya ömrünü yakalayabilmeniz imkansız gibi. Genel itibariyle 6 saat civarında gidiyor cihazın bataryası. Bir kıyaslama yapmak açısından belirtmek gerekirse; 13 inç’lik Touch Bar MacBook Pro’nun batarya ömrü pratikte 4 saatten fazla gitmez. Bu arada MateBook X Pro modelinde Huawei’ye ait güç tasarrufu yazılımı da bulunuyor. Bu yazılımın batarya ömrünün uzatılmasına katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. 

Ses kalitesi ve diğer ufak tefek detaylar

MateBook X Pro’nun ses alanında da insanı hayrete düşüren bir performans sergilediğini itiraf etmek gerek. Dolby Atmos sayesinde ses iletimi, cihazın mevcut dört hoparlörünün asıl alanından çok daha ötelerine ulaşabiliyor. Hatta öyle ki acaba arkada bir yerlerde ekstra bir hoparlör var da ses oradan mı geliyor diye düşünüyorsunuz. Birbirinden ayrık, üçlü ses tipi içeren şarkılarda etkileyici bir performans sergiliyor. 

Bununla birlikte MateBook X Pro’nun sesi, mükemmel olmaktan oldukça uzak. Bu ebatlarda bir diz üstü bilgisayarda duyacağınız ses kalitesinin çok azını yakalayabiliyor cihaz. Bass da oldukça kısıtlı. Fakat yine de MacBook Pro’ya oranla çok daha iyi. 

Huawei gibi dizüstü bilgisayar üretiminde çok da uzun bir geçmişe sahip olmayan bir firmadan beklenmeyecek bazı küçük ayrıntılara da değinmekte fayda var. Arkadan ışıklandırmalı olan kalvye, aynı zamanda aşınmaya karşı dayanıklı. Bilgisayarda dört adet dahili mikrofon bulunuyor. Parmak izi okuyucusu oldukça hızlı. Huawei’nin söylediğine göre uyku modundan sisteme giriş yapması sadece 1.9 saniye alıyor. 

Huawei MateBook X Pro’nun mükemmel olduğunu söyleyemeyiz belki ama, bir çok alanda diğer modellerle kapışabileceği aşikar. Yenilikçi bir yaklaşımla konumlandırılmış bir kamera, hızlı parmak izi okuyucusu ve oldukça ince kenarlıklı ekranla birlikte üst seviye donanım tercihi, güzel bir tasarım, muhteşem batarya ömrü ve etkileyici ses düzeni, cihazın artıları arasında sayılabilir. 

Portların kısmen az olması, kamera açısının tuhaflığı ve fazlaca parlak ekran (her ne kadar bazılarının hoşuna gitse de) cihazın negatif yönleri olarak dile getirilebilir. 

Tabii tüm bu güzelliğin bir maliyeti de var. En üst seviye modelin fiyatı, 2.336 dolar (yurt dışı fiyatı). Fakat yine de daha zayıf işlemci, ekran kartı ve daha az RAM’e sahip 13 inç’lik bir MacBook Pro’ya oranla fiyat daha düşük. Yaklaşık konfigürasyonda bir Dell XPS 13’ün fiyatı, yüz ya da iki yüz dolar kadar daha düşük MateBook X Pro’ya oranla. 

Eğer bu fiyat çok yüksek geldiyse, aynı zamanda Core i5 işlemci, 8 GB RAM, 512 GB hafıza ve MX 150 ekran kartı olan varyantının fiyatı ise 2.090 dolar. Bir kaç yüz dolar daha düşük bir versiyonu yok mu derseniz, ekran kartı tümleşik, 256 GB hafızası bulunan varyantını 1.844 dolara alma şansına sahipsiniz. 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here