Ana sayfa Sektörden Onur Betin’le yükselmeye hazır mısınız?

Onur Betin’le yükselmeye hazır mısınız?

0

Türkiye”de dans müziği adına önemli işler yapılıyor. Hatta prodüksiyonlarını sözde değil gerçekten de dünya çapında yayınlatma başarısı yakalayan bir isim de var: Onur Betin

S: ilk single”ınız “High””, Güney Amerika”nın en büyük record label”larından biri olan Empo music ve +Mas ile dünya çapında yayınlandı. Bu süreç nasıl gelişti?

O.B.: “High” oluşum aşamasındayken, müzik ve sözleri tam da bitirdiğimiz sırada, doğru vokal bizi buldu. Şarkının enerjisi tam da benim istediğim gibi olmuştu. Beraber bir demo kaydettik daha sonra çalışmalarını beğendiğim Dj ve prodüktör arkadaşlarımı da bu sürece dahil ederek High”ın remixlerini bir araya getirdik. Bu arada remix versiyonları da önümüzdeki günlerde bir remix completion olarak Label”ımla markete sunmaya hazırlanıyoruz. Bundan sonraki süreç aynı dili konuşan arkadaş ekibimizin bir araya gelmesiyle bu noktaya geldi. Şarkımın pazarın en büyük record label”larından Empo müzik ve +Mas tarafından yayınlanmasını istediğim için onlarla iletişim kurdum. Onlar da şarkımı beğendikten çok kısa bir süre sonra anlaştık. Bu iki label”ın şarkımın doğru kitleye ulaşmasında çok faydalı olduğunu düşünüyorum. High yayınlandıktan çok kısa bir süre sonra yerli ve yabancı bir çok dans ve elektronik müzik completion”larında yerini aldı. Başta Meksika olmak üzere, Rusya, Romanya, Mısır ve İspanya”da çok beğenildi. Şu sıralar yerli ve yabancı radyo ve TV kanallarında sıkça çalıyor.
 

onur betin

S: Bu single”ı hazırlarken nasıl bir sound oluşturmak istediniz ve bunu ne tür bir ekipmanla elde ettiniz?


O.B.:
High üzerinde çalışırken bir çok versiyon çıkardım ve şarkıya son şeklini verene kadar bir çok aşamadan geçirdim. Şarkıda kullandığım sample sound”ların tamamı stüdyomda uzun çalışmalar sonucu kendi üretimim olan sound”lar. Müzik bu noktada tamamen soyut olduğu için net bir tanımlama yapılması biraz zor olabiliyor. çalışmamın ilk başından beri dünya müzik marketinde kabul gören sound”larda bir şarkı çıkartmak fikri hep vardı.
 

 

S: Prodüktörlük ve aranjör kimliğinizin yanı sıra dans müziği alanında kendi eserlerinizi de veriyorsunuz. Her iki yönünüzden de biraz bahsedebilir misiniz ?


O.B.:
Müziğin eğitimini, dilini, disiplinini almış olmam aranjelerimde ve kendi müzik çalışmalarımda büyük bir avantaj ve şans sağlıyor. Konservatuvar yıllarında polifonik müziğe olan ilgim beni müziğin çok daha derin sularına itti. Bugün var olan akustik enstrümanların dışında farklı ses ve frekansların arayışına girmiş olmam beni elektronik müzikle tanıştırdı. Ben de müziğimde insanlara keyif aldığım bu tarzın soundlarını kendi yorumumla bir araya getirerek ulaşmayı seçtim. Prodüktör ve aranjör olarak yer aldığım çalışmaların yanı sıra dans müziği alanında yapmış olduğum prodüksiyonları, yeteneğinden etkilendiğim vokallerle çalışarak dünya müzik arenasına sunuyorum. Bu süreç çok sıkı stüdyo çalışmalarını gerektiriyor. Ben ve çalışma arkadaşlarım sadece inandığımız işe odaklanarak zaman mefhumundan uzaklaşıp günler, geceler, aylar süren zorlu ama bir o kadar da keyifli geçen bir üretim süreci paylaşıyoruz.
 


Adam A8X

S: Aldığınız konservatuvar eğitimi ve dans müziğini nasıl bağdaştırdınız?

O.B.: Almış olduğum konservatuar eğitimi müziğin her alanında olduğu gibi kendi şarkılarımı şekillendirmemde ve gerek pop şarkıcılara yapmış olduğum prodüksiyonlarda gerekse elektronik müzik alanında ufkumu açmama yardımcı oldu. Bu eğitim sayesinde, dans müziği içinde hem batı müziğini hem de kendi Türk musikimizi bilmenin faydalarını görüyorum.
 

 

S: Stüdyonuzda nasıl ekipmanlar kullanıyorsunuz?

O.B.: Stüdyom hardware ve software ekipmanlarla donatılmış bir stüdyo. çeşitli yazılımlardan destek alıyorum Logic, Pro Tools ve Ableton gibi. Yıllardır Mac bilgisayarlarımla prodüksiyon yapıyorum. Benim için stüdyomdaki en önemli silahlar monitörleme sisteminde kullandığım Adam A8X yakın alan dinleme monitörlerim ve mix mastering yaparken vazgeçemediğim Avantone MixCube orta frekans hoparlörlerim. Outboard”da ise SPL tube vitalizer, SPL Charisma, Apogee ensamble, Apooge Big Ben ve tabi ki prodüksiyon aşamasında sıkça desteğini aldığım çok sayıda software plugin uygulamalarını tercih ediyorum.
 


Avantone MixCube

S: Türkiye”deki dans müziği prodüksiyonlarını ve club kültürünü nasıl buluyorsunuz?

O.B.: Aslında ülkemizde yapılmaya çalıştığını görüyoruz ama işte bu noktada kültür devreye giriyor ve bunun kökleşebilmesi için de bir zaman diliminin geçmesi gerektiği yadsınamaz bir gerçek. Dünya müzik arenasında şu an çok iyi noktalarda tanınan, bilinen Türk arkadaşlarım var. Onlar da zaten o kültür içinde yaşayan arkadaşlarım. Şahsen Türkiye”de dans müzik endüstrisinde yaşananları burada genetik mühendisliği okuyanların konularıyla ilgili ülkelerinde hiç bir şekilde çalışma imkanı bulamamasına benzetiyorum çünkü ikisinin de çıkış noktası burası değil. Bunun için doğru olanın zamanında verilen emek ve çalışmalar da düşünülürse, dans merkezine gidilmesinin faydalı olacağını düşünüyorum.

 

S: Yeni projelerinizden bahsedebilir misiniz?

O.B.: Şu an yeni bir dans şarkısı üzerinde çalışıyorum. Müzik ve sözler hemen hemen oturmuş durumda. Ama daha alması gereken çok yol var.” High”ın başarısından sonra, dünyaya yayılmasıyla birlikte benimle çalışmak isteyen bir çok yabancı vokalden mailler aldım. Bunlardan İngiliz bir top modelle prensipte anlaştık gibi gözüküyor. Bundan sonraki süreç tempoyu düşürmeden yeni hitler çıkartıp dinleyicilere sunmak olacak.
 


SPL Tube Vitalizer

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here