Ana sayfa Haber Online Oyunlar İçin Etik Komitesi Kuruluyor

Online Oyunlar İçin Etik Komitesi Kuruluyor

0


Uzun bir süredir tartışmaların odağında bulunan Çin hükümeti, yine tartışmalı bir karar aldı. Oyuncular ve geliştiriciler; etik komitenin gerektirdiği şeylerden hoşlanmasa da, Çin’in oyun onayları sona eriyor.


Etik Komite Nasıl Faaliyet Gösterecek ?


Komite; oyunların “sağlıklı ve faydalı” olduklarını garanti edecek ve diğer konular arasında “sosyal kaygıları” ele alacak bir çevrimiçi bir oluşum olarak ortaya koyuldu.

Online oyunlar


Etik komite; şimdiden dokuz oyunu reddetti. Bunlardan dördünü askıya aldı ve diğer 11’de değişiklik talep etti. Başlıkları koymadı ya da sakıncalı bulduğunu söyledi.

Bu kadar çok oyunun reddedilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Büyük bir çoğunluk komitenin; muhalifler için getirildiğini söyledi.


Zamanı gelince etik grubun işleri daha da karmaşıklaştırması muhtemel. Normal şartlarda bu komiteden önce de onaylar için aylar bekleniyordu. Yakında, oyunların içeriğini potansiyel olarak belirleyen başka bir gözetim organı olacak.

Zaman ilerledikçe Çin Hükümeti; hem teknoloji konusunda, hem de diğer birçok konuda daha sert tedbirler alacak gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here