Ana sayfa Yazılım Online dolandırıcılara dikkat

Online dolandırıcılara dikkat

0

İnternet üzerinde dolandırıcılık olayları giderek artıyor

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılığın nasıl bir boyuta ulaştığını görebilmek açısından somut bir örnek vermekte fayda var. Sanal dolandırıcılığın günümüzde İngiltere ekonomisine yıllık maliyeti 30 milyon pound! Bu rakam, kişi başına 621 pound’a denk geliyor.

Bu ve benzeri örnekler, online dolandırıcılığın boyutlarını gözler önüne seriyor. Online dolandırıcıların metotları gittikçe karışık hale gelirken, tüketicilerin ve işletmelerin bu suçluların yeni taktiklerine karşı tedbirli davranmaları gerekiyor. AVG Tehnologies internette dolandırıcılığın kurbanı olmak istemeyenler için bazı ipuçları sunuyor.

İleriki sayfalarda bu ipuçlarını okuyarak internet üzerinden işlemlerinizi daha güvenli hale getirebilrisiniz.

 

 

1. URL Tarayıcı:

Bir URL tarayıcıya sahip olmak, zararlı linklere tıklayarak virüslü web sayfalarına girmenin önüne geçer. Artık bir sayfanda zararlı yazılım bulunup bulunmadığınıyüklenmeden önce bulunması gerekiyor.

AVG Linkscanner bu işlemi yapıyor, üstelik ücretsiz ve diğer tüm güvenlik sistemleri ile çalışabiliyor.

 

 

 

2. “”S””‘in önemi:

Atık Web sitelerinin güvenliğini sağlamak için farklı bir protokole geçiliyor. Web sitelerinin satın alma ve çıkış süreçlerinde sitenin URL”sinde “https”” olduğundan emin olmakta fayda var.

Bir web sitesinin güvenli bölümünde olduğunuzda , tarayıcınızda ya da adres çubuğunda ve sağ alt köşede asma kilit ikonu görürülür.

 

 

 

3. Güncel anti-virüs:

Güvenlik yazılımı için kullanılan programın en güncel database’i kullandığından emin olunmalı.

Son derece hızlı çalışan ve her türlü güvenlik donanımını aşabilen dolandırıcaların bir adım önüne ancak böyle geçilebilir.

 

 

 

4. özel bilgilerin gizliliği:

Online olarak yapılan alışveriş ya da hesap işlemleri için özel bir mail hesabı oluşturulabilir. Bu hesap günlük, kişisel mail ile hiçbir şekilde ilişkilendirilmediği takdirde daha fazla güvenlik sunacaktır.

Online işlemler için gönderilen onay maillerini sitede tutmakansa, yazdırıp saklamak kişisel bilgilerin gizliliğini daha kolay sağlar.

 

 

 

5. Karmaşık şifreler:

Her alışveriş hesabı, banka hesabı, kredi kartı hesabı ve e-posta hesabı için benzersiz bir şifreniz edinmek daha güvenlidir.

Bunları yazılı olarak kolay bulunamayacak bir yerde saklamak dolandırıcılığın kurbanı olma ihtimalini en aza indirir.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here