Ana sayfa Haber OnePlus”tan veri ihlali anlamına gelecek uygulama

OnePlus”tan veri ihlali anlamına gelecek uygulama

0

Oneplus markası, makul fiyatla çıkardığı sağlam telefonlarıyla pastadan büyük paylar kapmaya başlayan küçük bir firmaydı. Fakat, OxygenOS olarak adlandırılan Android versiyonu yazılımı, firmanın zorlu mücadeleler sonucu elde ettiği kredibilitesini tehdit ediyor. Sorun, firmanın veri paylaşımına yönelik problemli yaklaşımından kaynaklanıyor. Güvenlik araştırmacısı Chriso Moore”un tekrar tekrar belirttiği üzere üreticinin OxygenOS tabanlı cihazları sadece tonlarca kullanıcı verisi biriktirmekle kalmıyor, fakat aynı zamanda bu bilgileri kişisel hesapların barındırıldığı bireysel cihazlara da aktarıyor.

Telefonunuzu ne sıklıkla açtığınız, hangi uygulamaları kullandığınız ve bağlandığınız Wi-Fi ağlarına yönelik olarak toplanan bazı veriler, oldukça sıradan mahiyette. Sorun, yapılan bu işlemin açıklanmamasından ileri geliyor. OnePlus bu bilgileri telefonunuzun seri numarası ile birlikte aktardığı için, yaptığınız şeyler kişisel olarak tanımlanabilir pozisyona düşüyor.

Konuyla ilgili şikayetlere karşılık olarak firma, iki çeşit veri yayını yaptığını söyledi. Birincisini “kullanım analitiği” olarak adlandıran firma, yazılımını geliştirmek için bu yola başvurduğunu belirtiyor. Firma aynı zamanda bu özelliğin ayarlara gidilerek, gelişmiş sekmesi altında bulunan “kullanıcı deneyimi programına katıl” seçeneğinin devre dışı bırakılması ile kapatılabileceğini belirtiyor. Fakat cihaz bilgisini ilgilendiren ikinci yöntem için bu tip bir seçenek bulunmuyor.

OnePlus”ın bu tutumu aslında sıra dışı değil ama asıl sorun veri toplama yöntemini gerçekleştirme biçimiyle ilgili. Firma, bu tip bilgilerin toplanması için kullanıcının rızasına başvurmuyor. üstelik tüm kullanıcılarının ne tip verilerini paylaştıklarından haberdar olmadıklarına da bahse gireriz. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here