Ana sayfa Haber Onavo Protect adlı VPN Facebook”un ajan yazılımı çıktı!

Onavo Protect adlı VPN Facebook”un ajan yazılımı çıktı!

0

Facebook, bir çok iOS uygulaası kullanıcısına ‘Protect (Koru)’ adlı yeni bir güvenlik özelliği gönderiyor. özelliğin ismi işin farkında olmayan bazı kullanıcıları yükleme yapmaları için teşvik etse de, Facebook’un sahibi olduğu bu VPN hizmeti, Facebook ürünleri ve hizmetlerini geliştirmek için kullanıcı verisi toplamak ve analiz etmek amacıyla tasarlanmış. 

TechCrunch’ın haberine göre Facebook, 2013 yılında Onavo adlı firmayı satın aldı. Facebook iOS uygulama ayarlarında ‘Koru’ etiketi altında yer alan bağlantı, Facebook’un sahibi olduğu ‘Onavo Protect iOS’ uygulamasına ait. 

VPN uygulaması web gezintilerini kendi servisleri üzerinden yönlendirerek ekstra güvenlik katmanı oluşturmak ve kullanıcıya güven vermek amacıyla tasarlanmış olmakla birlikte, aynı zamanda firmanın ve Facebook’un ürün ve hizmetlerini geliştirmek için kullanıcıların bilgilerini de topluyor. 

Onavo’nun sağladığı koruma ve servisin nasıl işlediğiyle ilgili bir paragrafı okuyunca bu özelliğin aslında bir ajan yazılım olduğunun firma tarafından teyit edildiğini görüyorsunuz. Fakat tabii bu açıklama, hem iOS App Store’da hem de web’de ‘devamını oku’ bağlantısının altına gizlenmiş. 

Her ne kadar bazı kullanıcılar ücretsiz VPN sunucusu kullanma karşılığında kişisel bilgilerinin kullanılmasından rahatsız olmasalar da, bir çok kullanıcı Onavo Protect’in Facebook için özel olarak tasarlanmış bir ajan yazılım olduğunun farkında olmadığı gibi, bu özelliğin Facebook’un ayarlarında ve App Store’da tanıtılıyor olmasından ötürü kandırılmış hissediyor olabilirler. 

TechCrunch’un haberine göre Onavo Protect’i kullanan 33 milyon kullanıcı var. Bunların %38’i iOS kullanırken, %62’si ise Android kullanıcısı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here