Ana sayfa Donanım On Numara Tenori-On

On Numara Tenori-On

0

Ses ve ışığın inanılmaz uyumuna kapılmak istiyorsanız yepyeni bir icat olan Tenori-on tam size göre mükemmel bir enstrüman!


Artık elektronik müzik yapmak için bilgisayara ihtiyacınız yok. Pille çalışabilmesi ve üzerinde kayıtlı sesleri kullanma olanağı sayesinde Tenori-on başka hiçbir alete gereksinim duymadan her yerde ve hatta daha önce müzikle uğraşmamış kişilere bile elektronik müzik yapma olanağı sağlıyor. Japonca’da avuç içi anlamına gelen Tenori-on, Yamaha ve medya sanatçısı Toshio Iwai”nin ortak çalışması. Toshio Iwai”nin, Nintendo için geliştirdiği Electroplankton adındaki interaktif müzik oyunundan yola çıkarak tasarladığı enstrüman, satışı başladıktan tam 2 yıl sonra geçtiğimiz ay Newyork modern sanatlar müzesine kabul edildi. Alüminyumdan yapılmış kasasının içindeki 16’ya 16’lık toplam 256 adet LED”den oluşan enstrüman aynı zamanda müziği görsel bir hale getiriyor. LED”ler enstrümanın hem ön yüzüne hem de arkasına ışık verirken hem de parmak dokunuşlarını algılıyor. LED”lerin ışığının enstrümanın önünde ve arkasında görülmesi, canlı sahne performanslarında çok çekici bir hale geliyor çünkü seyirci enstrümanın arkasına bakarken enstrümanda oluşan ışık oyunlarını rahatça görebiliyor. LED”lerin sağında ve solunda beşer adet kontrol düğmesi, alt tarafında 4 satırlık bir LCD ekran ve döner bir kontrol düğmesi, üst tarafında da 1 watt gücündeki hoparlörleri bulunuyor. Sürekli kullanımda yaklaşık 5 saat dayanan 6 adet kalem pille çalışan Tenori-on, bellek olarak maksimum 2 GB”a kadar çıkabilen SD kart kullanıyor.

 

Random Modu
Parmağınızı bir LED üzerinde uzunca tuttuğunuzda aktif hale gelen bir notanın yanına birkaç tane daha aktif nota eklediğinizde, Random Modu bu aktif notalar arasında en kısa yolu izleyerek geziyor ve gezdiği LED”leri yakıp aktif notalara geldiğinde ilgili sesleri çalıyor. Aslında bu da bir çeşit Loop. Bu modun başka güzel bir özelliği de fonksiyon tuşlarını kullanarak yaratılan bu şeklin gerçek zamanlı olarak kendi etrafında döndürülebilmesi ve yepyeni bir loop”un oluşturulabilmesi.

Draw Modu
Bu modda ekrana parmağınızı gezdirerek çizeceğiniz şekil ve oluşan sesler belleğe alınarak sürekli tekrarlanıyor. Bu işlemi defalarca tekrarlayıp üst üste ses eklemeniz mümkün ancak performansınızın bir kısmını geri alamıyorsunuz hepsini silmeniz gerekiyor.

Bounce Modu
En eğlenceli modlardan biri olan Bounce modunda adından da anlaşılacağı gibi herhangi bir LED”e dokunduğunuzda ışık bu LED”den aşağıya doğru düşüyor ve en alt sıraya ulaştığında kendi sesini çıkartıp tekrar yukarı doğru zıplıyor. Yatay olarak seçilen LED”ler piyano gibi soldan sağa doğru incelecek şekilde notayı, LED”in en alt sıraya olan uzaklığı da düşüş zamanını belirlediği için sesin tekrarlama sıklığını belirliyor.

Push Mode
Bu modda herhangi bir LED”e dokunduğunuzda bu LED”i çevreleyen diğer LED”ler yanıyor ve bu LED”in ürettiği ses sürekli alçalıp yükselerek değişik bir ses efekti yaratıyor. Aynı LED”e tekrar basarsanız sesi ve ışığı kapayabiliyor ve uzun süreli basarsanız elinizi çekseniz bile çalmaya devam etmesini sağlayabiliyorsunuz.
 

 

Solo Modu
Yine soldan sağa doğru notaların inceldiği piyano benzeri bu modda, elinizi bir LED”in üzerinde tuttuğunuz süre boyunca nota tekrar ediyor. Elinizi çektiğinizde duruyor. Bu LED”le aynı kolonda yer alan başka bir LED”e bastığınızda aynı notanın farklı bir tekrarlama sıklığıyla karşılaşıyorsunuz. Kolonun en altındaki LED”lere dokunursanız nota hiç tekrarlanmadan çalıyor. Tenori-on’ da, kayıt kanalı da denebilecek 16 adet layer var. Bu layer’larda değişik modlar kullanarak birbirleriyle senkronize olarak çalışan değişik performanslar saklayabiliyorsunuz. 16 adet layer’dan da blok adı verilen parçalar oluşuyor. Tenori-on”da yine maksimum 16 tane saklanabilen bu bloklar arasında performans sırasında geçiş yapmak, blokların içeriğini diğer bloklara kopyalamak gibi işlemleri gerçekleştirmek de son derece basit.

Fonksiyonlar
Tenori-on”un sağında ve solunda bulunan tuşlarla ve LED kombinasyonlarıyla enstrümanın pek çok özelliğini hızlı bir şekilde değiştirmek mümkün. Tenori-on”un üstünde gelen 253 sesi ve kullanıcının kaydedebileceği 3 sesi seçebiliyor, nota uzunluklarını, oktavları, loop hızlarını, tempoyu ve layer ses seviyelerini değiştirebiliyor, bloklar ve layerlar arası geçiş yapabiliyorsunuz.

Pilsiz 700 gram ağırlığı, 205 x 205 x 32 mmlik boyutlarıyla bir kitap büyüklüğündeki enstrüman, üzerindeki Yamaha”nın birçok pahalı ses sentezleyicisinden seçilmiş 239 normal ve 14 davul kiti olmak üzere, toplam 253 adet hazır sesiyle her yerde müzik yapmaya olanak sağlıyor. Tenori-on aynı anda 32 ses üretebiliyor ve yine üzerinde gelen 2 adet ses işlemcisindeki 10 değişik reverb ve 5 çeşit Chrous efekti tüm seslere uygulanabiliyor.

Yaklaşık birer saniyelik kapasitesiyle 3 adet WAV veya AIFF formatındaki sample dosyalarını bilgisayardan Tenori-on”a aktarabiliyorsunuz.

İki ayrı Tenori-on”u birbirine bağlayıp senkronize bir şekilde arkadaşınızla müzik yapmanız mümkün ayrıca bu bağlantı sayesinde iki enstrüman birbiriyle dosya alışverişinde bulunabiliyor.

 

Enstrümanda aynı zamanda MIDI bağlantısı yapmak için çıkışlar, kulaklık veya amplifikatöre bağlamak için çıkışlar bulunmakta.

Kimler Kullanıyor
çok yeni sayılabilecek bu futuristik enstüman Jim O’Rourke, Atom Heart, Robert Lippok ve Björk tarafından kullanılıyor.

Sonuç

Stüdyonuza kapanıp bilgisayar ve daha pek çok ileri teknoloji ürünü cihazla elektronik müzik yapmaktan sıkıldıysanız, ses ve ı?ığın inanılmaz uyumuna kapılmak istiyorsanız yepyeni bir icat olan Tenori-on tam size göre mükemmel bir enstrüman!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here