Ana sayfa Donanım Olympus SP-720UZ

Olympus SP-720UZ

0

Kompakt tasarımda yüksek performanslı zum.
 

Olympus fotoğraf makineleri bundan üç yıl önce inanılmaz bir hızla değişime uğradı. Serilerindeki neredeyse tüm fotoğraf aygıtlarını sadece görünüm ya da sensör yapısı bağlamında değil hemen hemen her şeyiyle değiştiren Japon merkezli şirketin geleceğe yaklaşımı da gözler önüne serilmişti. Olympus”un Türkiye ofisiyle ülkemizde direkt olarak hizmet vermeye başlaması da gerek yeni modellerin Türk pazarında dünyayla aynı anda buluşmasını sağladı, gerek fiyat düzeyleri gerekse satış sonrası hizmetlerde Türk tüketicilerin yüzünü güldürdü. Yenilikçi modellerinden biri olan SP-720UZ ise markanın prestijli Traveller serisinin yani hem performanslı hem de taşınabilir özellikli serinin yeni üyelerinden biri olarak bizlerleydi.
 

 
26x optik zuma sahip geniş açı lensli Olympus SP-720UZ, standart performans düzeyinden ziyade uzak mesafelere yoğunlaşmak isteyen; manzara fotoğraflarına ve benzer kompozisyonlara ilgili tüketiciler düşünülerek tasarlanmış bir model. Olympus SP-720UZ ile detaylardan ziyade kapsamı geniş fotoğraflara ilginin, tatil kavramının giderek geliştiği Türkiye”ye belki de en uygun fotoğraf temalı aygıtlardan birini bizlere sunmayı başarıyor. Yüksek performanslı zum özelliğini oldukça kompakt bir gövde de sunmayı başaran aygıtın oldukça kapsamlı özelliklere sahip ve kullanımı kolay bir fotoğraf makinesi olarak tanımlanabilmesi mümkün. Son derece kompakt olan; bu yönüyle taşınabilirliği efektif şekilde yaşatan SP-720UZ modelinin 2.3-inç CMOS sensörü sayesinde 14 milyon piksel çözünürlükte fotoğraf çekilebiliyor ve Full HD video kaydı yapılabiliyor. Fotoğraf sonuçları normal ışık koşullarında oldukça başarılı ve etkileyici zum performansıyla uyum içinde.

 

İkili görüntü sabitleme özelliğine ve 3-inç LCD ekrana sahip cihazda bazı manuel kontrol özellikleri de bulunuyor. SP-720UZ; bu sayede fotoğrafın bir sonraki adımına da ısındırıyor performansa ilgili kullanıcısını. Panoramik fotoğraf özelliğinin yanı sıra pratik şekilde 3 boyutlu fotoğraf çekilebilen aygıtın kullanışlı otomatik çekim modu ve16 farklı sahne modu da bulunuyor. Bu modlar arasında gece çekim modu özellikle düşük ışıklı ortamlarda çok iyi iş çıkarıyor. Fotoğraf ve video özelliğine renk katan bazı teknoloji artılarına sahip SP-720UZ”nin “Beauty” modu ile çekilen fotoğraflardaki kusurlar algılanıp düzeltilebiliyor ve sihirli filtre teknolojisi sayesinde çarpıcı fotoğraf karelerine olanak tanıyor Olympus modeli.
 

 
Elle tutuluşunun son derece rahat olduğunu belirtmemiz gerekiyor; Olympus SP-720UZ, kavranışında bir DSLR fotoğraf makinesinin her yönüyle küçültülmüş şeklini size yaşatmayı başarıyor. Plastik ve metalik görünümde tasarlanan aygıtın tamamı ise plastikten oluşuyor. Böylelikle hafiflik üst düzeyde. Ancak özellikle butonlarda plastik doku hissediliyor. Ayrıca butonlar ve makine üzerindeki yazılarda da sanki daha şık bir font kullanılabilirdi. Yazı fontu konusu estetik bakış açısının sonuçları olarak elbette kişiden kişiye değişebilecek bir görüş. Olympus SP-720UZ”de fiyat ve performansın tartıldığı bir terazide kesinlikle sonuçlar yüzümüzü güldürüyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here