Ana sayfa Makale Olsun da, Çamurdan Olsun…

Olsun da, Çamurdan Olsun…

0
Merhaba. Bu sayıda alışagelmiş çalışmalarımızın dışında bir çalışma yapacağız. çünkü bayan bir model bulduk. çok sevinçliyiz. Tanrım, şükürler olsun.

Fotoğraf, öyle bir uğraş ki hayal gücünüzün sınırlarını zorlayabilir, ortaya enteresan işler çıkarabilirsiniz. Biz de öyle yaptık hayal gücümüzü zorladık. Sonra, bir fotoğraf dergisinde gördüğümüz bir kareden ilhâm alarak bu çalışmayı gerçekleştirdik.

İlk olarak bir marangoza 25 milyon lira ödeyerek 70X100 cm. boyutunda, tam ortadan yuvarlak olarak bir tahta parçası yaptırdık.

Ardından, Göksu”da çömlekçi Hasan Usta”dan, 5 kilosu iki buçuk milyona, kırmızı kil aldık. Kil ile çalışmak etrafı kirleteceğinden, yerleri metresini bir buçuk milyondan aldığımız naylonla kapladık. Böylece, ilk hazırlıklarımızı tamamlamış olduk. Burada fiyat vermedeki amacım, bu tür işlerin çok pahalı prodüksiyona gereksinim duyulmadan da yapılabileceğini vurgulamak. Yoksa, biz paragöz fotoğrafçılar değiliz. Ama parayı severiz, o ayrı mesele.
 

 
 

 

 

Şimdi geldik işin en zor kısmına. Sevgili modelimiz Kevser”in vücudunu ve saçlarını bu yapışkan kil ile kaplamak. Böylece ona heykel görüntüsü vermek.
Kil, vücuda zararlı bir madde değil. Hatta, çömlekçi Hasan Usta, birtakım faydalarından bile bahsetti. Bu yüzden, model arkadaşımızın vücuduna, önceden vazelin gibi herhangi bir koruyucu sürme gereği duymuyoruz.

Kullandığımız malzeme, kilin % 25 oranında su ile karıştırılarak elde edilmiş macunumsu hali. Böylece, yüzeylere daha rahat sürülüyor.

Muammer ile birlikte bu zor görevimize başlıyoruz. Sizlerin de gördüğü gibi çok utangaç fotoğrafçılarız. Problemli bir başka iş de kili saçlara sürmekti. Ama Kevser arkadaşımız, bir tarak sayesinde bunu halletti. Arka zemine önce sarı filtrelenmiş bir ışık yansıttık. Ama bu bizi tatmin etmedi; turuncu renkli bir kadife kumaşı arka fona yerleştirdik. Sarı filtrelenmiş ışıkla da destekleyince çok parlak ve hoş bir zemin elde ettik.

Ana ışık kaynağımızı sağ yukardan veriyoruz. Sarı filtre koyduğumuz bir ışığı da zemine veriyoruz. Ayrıca, sol yana koyduğumuz reflektör de gölgelerin yumuşamasını sağlıyor. 100 ASA roll film kullanıyoruz. Flaşmetremiz, 60 enstantaneye 22 diyafram veriyor.

Kil donuyor ve modelimizin derisini geriyor. çok oyalanma imkanımız yok. Bir çırpıda çekimi bitiriyor ve modelimizi banyoya sokuyoruz.
 

   

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here