Ana sayfa Donanım OLED ve ötesi

OLED ve ötesi

0

Görüntüde devrim

Eskiden LED dendiği zaman çoğumuzun aklına ufak ışıklar gelirdi. Gerçekten de geçtiğimiz senelerde LED teknolojisini saatler, uzaktan kumandalar, hesap makineleri, durum aydınlatmaları ve birçok gadget”ın arka aydınlatması olarak gördük. Fakat bu süreç boyunca çoğunuzun dikkati çok çeken bir aydınlatma teknolojisi olmadığını kabul etmelisiniz. ?imdi LED”lerin de bir adım ötesi olan OLED”lerle karşı karşıyayız. Peki, nedir bu OLED? Gelin 10 adımda OLED”ler hakkında bilmeniz gereken her şeye şöyle bir göz atalım

1. OLED nedir?
çok sayıda organik ince film tabakaları ve 2 yarı iletken bir araya gelerek oluşturulan yapıya OLED nam-ı diğer “Organic Light Emitting Diode” deniyor. Kodak tarafından geliştirilmiş bir teknoloji olan OLED, çoğunlukla düz ekran için kullanılıyor. LCD teknolojisine alternatif olarak ortaya çıkan OLED teknolojisi birçok açıdan daha avantajlı. Normal operasyonda düşük enerji tüketmesi, ince ve hafif olması sayesinde son zamanlarda cep telefonlarında kullanımı da yaygınlaştı.

2. Arkaplan aydınlatmasına gerek yok
OLED”de kullanılan organik materyaller şarj olduğunda kendi ışığını üretebildiği için alışık olduğumuz LCD”lerin aksine OLED”ler arkadan aydınlatmaya ihtiyaç duymuyorlar. Bu sayede daha ekonomik bir kullanım ve enerji tasarrufu sağlanabiliyor.

3. LCD”ye göre avantajlı
OLED teknolojisiyle çalışan televizyonlar birçok açıdan LCD televizyonlardan daha avantajlı… öncelikle biraz evvel bahsettiğimiz arka plan aydınlatmasına ihtiyaç duymuyorlar. Ayrıca bu sayede ekonomik olmanın yanı sıra çok daha ince ve hafif bir yapıya sahip olabiliyorlar. Ayrıca OLED televizyonların pikselleri çok daha hızlı açılıp kapanarak çok daha hızlı yenileme hızları, daha gelişmiş kontrastlar ve parlaklık oranları sunuyor.

4. çevremizdeki OLED”ler
?u an hâlihazırda çevremizdeki cihazlarda OLED ekranlar görebilmemiz olası. Mesela Sony”nin XEL-1 modeli bir OLED televizyon. Ya da Samsung”un son dönem çıkardığı dokunmatik ekranlı telefonların çoğunda da AMOLED ekran kullanılıyor. Ayrıca Sony”nin X Series Walkman”lerinde ve Sony Ericsson Xperia X2″de de AMOLED ekran kullanılıyor. Bu cihazlardan biriyle karşılaştığınızda OLED ekranların ne kadar keyifli olduğunu gözlerinizle göreceksiniz.
 

 

 

  5. Pahalı OLED
OLED televizyonlar LCD ve LED televizyonlara kıyasla çok daha pahalı oluyorlar. Mesela 11 inç”lik ufak bir OLED televizyon fiyatına 42 inç”lik bir LCD almak mümkün! Bu yüksek fiyatlandırma çoğunlukla üretim maliyetinin yüksekliğinden kaynaklanıyor. Cep telefonu veya daha ufak boyutlu cihazların ekranlarında kullanmak için oldukça ideal olan OLED bu sebeple televizyon dünyasında çok tutulmayabilir.

6. OLED çeşitleri
OLED”in farklı varyasyonları bulunuyor. Mesela AMOLED (Active Matrix OLED), PMOLED (Passive Matrix OLED), PhOLED (Phosphorescent OLED), SOLED (Stacked OLED), IOLED (Inverted OLED) gibi…
 

7. Esnek OLED
OLED ekranlar esnek bir yapıda da işleyebiliyorlar. Esnek OLED”lere FOLED yani flexible OLED deniyor. özellikle reklam sektöründe daha fazla kullanılması beklenen bu ekranların aynı zamanda katlanabilen telefonlar yapılması konusunda da başarılı olacağı düşünülüyor. Daha konsept aşamasında olsa da yakın zaman içinde ekranlarımızı kıvırarak yanımızda gazete taşır gibi taşıyabiliriz!

8. Transparan OLED
Evet, sadece esnek değil transparan OLED ekranlar da var. Bunlara da tahmin edebileceğiniz gibi TOLED yani Transparent OLED deniyor. Bu sayede camlara televizyon ekranları eklenebilir. Yanı hem pencerenizden dışarıyı hem de haberleri izleyebilirsiniz! Ayrıca askeri açıdan bakıldığında da giyilebilir transparan ekranlar, oldukça büyük bir gelişme olarak görülüyor.

9. Gelecekte OLED
?imdilik cep telefonlarında, taşınabilir medya oynatıcılarda gördüğümüz ve televizyonlarda sık görmeyi umut ettiğimiz OLED teknolojisi aslında çok daha geniş bir kapsama yayılacak gibi gözüküyor. OLED furyasının öncelikle dizüstü bilgisayarlara sıçraması bekleniyor. Samsung, IFA fuarında yaptığı açıklamayla 2010 yılında OLED ekranlı dizüstü bilgisayarları görmeye hazır olmamız gerektiğini vurguladı.

Ayrıca transparan ve esnek kullanım imkanları sunan OLED, ilerde belki bir kıyafet gibi giyilecek ve rengini de istediğiniz gibi ayarlamanıza olanak tanıyacak. Hatta süpermarketten aldığınız ürünlerin bilgileri ve son kullanma tarihleri de ufak ekranlarla bildirilebilecek. Mesela son kullanma tarihi geçmişse ekran sizi uyaracak OLED, geliştikçe en sıradan ve gündelik kullandığımız ürünlere kadar yayılabilir…

10. OLED”in dezavantajları
OLED”ler LCD”le kıyaslandığında çok daha ince ve enerji tasarrufu sağlayan bir teknoloji olarak öne çıkıyorlar. Fakat OLED ekranları üretmek oldukça masraflı özellikle de büyük boyutlarda. LCD”lerden alıştığımız televizyon boyutlarını OLED ekranlarda görmemiz için en azından 1-2 sene beklememiz gerekecek! Ayrıca OLED ekranların ömürleriyle ilgili de soru işaretleri var. Tüm bunlar toplanınca normal boyutlarda ve alınabilecek fiyatta bir OLED televizyona ulaşmamız en iyi ihtimalle 2015 senesini bulabilir!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here