Ana sayfa Haber Okyanus Gözlem Aracı; Dünya’nın Yeni Koruyucusu

Okyanus Gözlem Aracı; Dünya’nın Yeni Koruyucusu

0
Okyanus gözlem uydusu
Okyanus gözlem uydusu

Geçtiğimiz günlerde dünya üzerindeki okyanuslarda oluşan çok ciddi değişimler; Çin devletinin gözünden kaçmadı. Çin bu konuyla ilgili; uzaya okyanus gözlem uydusu fırlatma kararı alırken, okyanusların mevcut değişimlerini gözlem altına alacak. Ayrıca çeşitli Tsunami veya buna benzer depremlerin de odak noktasında bulunan Çin’in bu sayede, bu tarz doğa olaylarından bir nebze de olsa korunabileceği tahmin ediliyor.

Çin’in tüm bu müdahalelerine rağmen okyanus suyunun gözlem altına alınması vekontrol edilebilmesinin şu an için oldukça zor bir işlem olduğu da biliniyor. Bütün ekipmanlarıyla birlikte en son teknolojiyi kullanan uzay gemisi sayesinde Çin, okyanuslardaki dünya gözü gibi bir konuma da geçmiş olacak. Kendi ülkesinin devasa bir tsunami tehdidiyle karşı karşıya olması ise; bu tarz bir karar almalarında oldulça etkiliydi. Nasa’da daha öncesinde havadaki nem değişimlerine bağlı olarak, felaket değerlendirmeleri yapıyordu.

Okyanus gözlem uydusu
Okyanus gözlem uydusu

 

Çevrecilerden de Çin’ e Tam Not

Dünyanın en teknolojik ülkelerinden bir tanesi olarak görülen ve nüfusu nedeniylede ciddi bir ilgi çekmeyi başaran bu ülke, yaptığı bu okyanus gözlem mekiği sayesinde birçok dünya ülkesi içerisinde öncü konuma gelmeyi de başardı. Çevreciler tarafından da bu hamlesiyle tam not almayı başaran Çin, uzun bir süre gücünü koruyacak gibi görünüyor. Yine de konuyla ilgili çeşitli kaygılar da yok değil.

  • Uzay gemisinin arızalanması durumunda denetim mekanizmasının olmaması
  • İlk olması nedeniyle, tsunamı gibi doğal afetlere karşı koruma sağlayıp sağlamayacağının belirsizliği
  • Bu programın çok maliyetli olması nedeniyle sürdürülebilirliğinin net olmaması

gibi birçok konuda henüz soru işretleri giderilebilmiş değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here