Ana sayfa Mobil Okuma alışkanlığını artıran teknoloji

Okuma alışkanlığını artıran teknoloji

0

Her şey bu kadar hızlı değişirken tabii ki kitaplar da eskisi gibi kalmadı. Artık geleneksel kitapların yerini “e-book”lar, yani elektronik kitaplar almaya başladı.

Taşınabilir PC”ler, akıllı telefonlar ve avuç içi bilgisayarların hayatımızındaki yeri genişledikçe, alışkanlıklarımız da değişmeye başladı. özellikle 3G teknolojisi ile bilgi kaynaklarına erişilebilirliğin gelişmesi, alışkanlıklarımızdaki değişimin hızını da kaçınılmaz olarak artırdı. Kablosuz erişim sayesinde cep telefonlarımızla, günün 24 saati yiyecek siparişi verebildiğimiz, alışveriş yapabildiğimiz bir zamanda, okuma alışkanlıklarımızın değişmemesi mucize olurdu. İlk olarak. gazeteler internet ortamına taşındı. Kişisel bilgisayarlarla günlük haberlere en kısa yoldan ulaşmaya başladık. Daha sonra bu haberleri takip edemediğimiz anlarda, seçtiğimiz kategorilere göre derleyerek bize ulaştıran RSS desteği gelişti.Her şey bu kadar hızlı değişirken tabii ki kitaplar da eskisi gibi kalmadı. Artık geleneksel kitapların yerini “e-book”lar, yani elektronik kitaplar almaya başladı. Bundan böyle beklediğimiz, merak ettiğimiz yazarların kitaplarını basılı kağıtlardan değil; elektronik sayfalardan okumaya başlayacağız gibi görünüyor. Kısaca e-kitap, elektronik ortamda yayınlanmış ya da aktarılmış, bu ortamda kullanılan çeşitli protokoller ve yazılımlarla bunları kullanan bilgisayarlar sayesinde izlenebilen metin, resim, film ve sesleri barındıran bir medya formatı. Kağıda basılmayan bu kitaplar, bir e-kitap okuyucusu ya da bilgisayar üzerinde, özel programlar aracılığıyla okunabiliyor.

 

 

çok yeni olmayan ancak yeni yeni yayılmaya başlayan bu teknolojinin okuyucular tarafından avantajı, öncelikle fiyatlarının daha düşük olması. Tabii kitapçı kitapçı gezmeden internet üzerinden hemen bulabilme imkanı ve az yer kaplayan okuyucularla, taşınabilirlik olanaklarının artması da bu avantajlardan birkaçı. Yayıncılar ise, baskı maliyetlerini ortadan kaldırması, yayım aşamasında dünyanın her yerinden milyonlarca insana en az maliyetle ulaşabilmesi açısından büyük avantajlar kazandı. Ancak internet üzerindeki korsan faaliyetlerin yaygınlığı göz önüne alınırsa, e-kitapların, yazarlar ve yayınevleri açısından durumu çıkmaza sürükleyeceği ihtimali de bulunmuyor değil. Bunlara kısaca değindikten sonra, artıları ve eksileri bir yana bırakıp, e-kitap teknolojisini inceleyelim.

Farklı firmalar tarafından üretilen taşınabilir “e-book reader” yani “e-kitap okuyucuları”ndan öne çıkanları sizin için inceledik
 

Amazon Kindle DX

İnternet üzerinden kitap ve müzik satışında en popüler site olan Amazon.com, son zamanlarda e-kitap satışına daha fazla eğiliyor. Dolayısıyla kendine ait bir e-kitap okuyucusu da üreten firma, bu konuda da en çok tercih edilenler arasındaki yerini almış durumda. Hatta şirket, 2009″un son günlerinde yaptığı açıklamada, elektronik kitap satışlarının ilk kez normal kitap satışlarını geride bıraktığını belirtti. İlk olarak Kindle ile pazara giren Amazon, geçtiğimiz yılsonu, bu okuyucuyu güncelleyerek kullanılabilirliği artırdı. Yenilenen Kindle DX en çok pil ömrü açısından dikkat çekiyor. Yüzde 85 artırılan pil ömrünün yanı sıra Kindle DX, WiFi desteği sayesinde her an, her yerde çevrimiçi olarak daha fazla kitaba ulaşmaya imkan tanıyor. 6 inç”lik geniş bir ekrana sahip bu okuyucu, PDF desteği sayesinde kolaylıkla okunabiliyor.
 

 

 

 

  Skiff Reader

Kindle ile Amazon’un yüksek satış rakamlarına ulaşması, pek çok üreticiyi e-kitap okuyucusu pazarına çekiyor. Skiff ve Sprint firmalarının iş birliğiyle hazırlanan Skiff Reader isimli yeni e-kitap okuyucusu, tasarım özellikleriyle dikkatleri üzerinde topluyor. 1200 x 600 piksel çözünürlüğünde ve 11.5 inç büyüklüğünde metal folyo e-kağıt ekrana sahip cihaz, dokunmatik olarak kontrol edilebiliyor. Gelişmiş bağlantı seçeneklerine sahip olan Skiff Reader, hem Wi-Fi hem de 3G desteğiyle beraber geliyor. Yeni nesil okuyucu, Wi-Fi desteği ve rakiplerine oranla daha büyük ekranı sayesinde internet sörfünü de keyiflendiriyor.
 

 

 

Sony ile 3G desteği

Gittikçe büyüyen e-kitap piyasasından pay kapmak isteyen Sony, Reader Daily isimli e-okuyucusunun tanıtımını yaptı. 2009″un son günlerinde tanıtılan ürün, 3G desteği ile dikkat çekiyor. Kablosuz ağ desteğini 3G teknolojisiyle besleyen Reader Daily”nin kapasitesi, Sony”nin memory stick hafıza kartları sayesinde kolaylıkla artırılabiliyor.

 

 

 

  Android”li e-kitap okuyucusu Nook

Akıllı telefon pazarında iPhone”un eziciliğine son vermek için üretilen platform Android”in etkinliği, sadece telefonlarla sınırlı değil. ürettiği işlevsel e-kitap okuyucuları ile tanınan Barnes&Noble firması tarafından piyasaya sürülen Nook”ta da, Android işletim sistemi kullanılıyor.
 

7,7 inç ekranı bulunan ve 320 gram ağrlığındaki Nook, bu işletim sistemi sayesinde yeni uygulamalar yüklenerek daha kullanışlı hale getirilebiliyor. Wi-Fi desteği sayesinde çevrimiçi olarak binlerce kitaba ulaştırılabilen Nook, 2 GB”lık dahili hafızası sayesinde geniş bir depolama alanı sunuyor. özellikleri sadece bununla kalmayan üründe, 3G desteğiyle erişim düzeyi ve hızı, maksimuma çıkarılmış. üzerinde entegre bir MP3 oynatıcı, dahili mono hoparlörü, kulaklı çıkışı, microUSB portu bulunan Nook, işaret koyma, not alma, pasajların altını çizme gibi işlevler de sunuyor. “LendMe” adı verilen özelliği sayesinde kitapların, diğer e-kitap okuyuculara, cep telefonlarına ya da bilgisayarlara gönderebilmesini sağlıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here