Ana sayfa Donanım Öğrencilere en uygun dizüstü hangisi?

Öğrencilere en uygun dizüstü hangisi?

0

dell dizüstü bilgisayarlar dell dizüstü bilgisayar fiyatları

 

Mimarlık projeleri, Grafik tasarım, İlistrasyon dersleri gibi çok performans istemeyen yani, işletme, hukuk, sanat tarihi gibi derslerle ilgili proje bazlı çalışıyorsanız ve “sırtım çok ağrımasın, hafif bir bilgisayar olsun” diyorsanız elinizde iki seçenek var. Biri yüksek performanslarıyla göz dolduran Ultrabook’lar diğeri ise tablet bilgisayarlar. Hafiflik açısından Notebook tarzı dizüstüler tam olarak bekleneni vermeyecektir bu sebeple Ultrabook ve tablet bilgisayarlar seçenekler arasındadır. Malum, öğrencilik yaşantısı, düşük bütçe, mutlaka cepteki para idare kullanılmalı. Siz de kendinizi 8″ veya 9″ tabletlerin içerisinde hapis kalmamak istiyorsanız aslında bir seçeneğiniz daha var.

Piyasadaki dizüstüler her gün ayrı indirime gidiyor ve teşhir ürünü alındığında fiyatlar daha da düşüyor. Fakat bütçe konusunda daha kısık bir durumdaysanız Chromebook‘ları bir gözden geçirmeli ve araştırmalısınız. Evet, Autodesk, Photoshop, 3D Max gibi programları yürütemeyebilir ancak yazının başında belirttiğimiz gibi Microsoft Office projeleri gibi proje bazlı çalışıyorsanız Chromebook‘lar sizler için seçenekler arasına girmeli. Türkiye’de ulaşılabilirliği kısıtlı olsa da başlangıç fiyatları 550 TL civarı olduğu için hafif, ince, 10″ ile 13″ aralığındaki cihazları eş değer tabletlerden daha uygun fiyata edinebilirsiniz. 

Chrome OS işletim sistemi biraz kafanızı karıştırabilir ancak Google, Chromebook’ların yaygın olduğu ülkelerde cihazlarını öğrencilerin kullanmasına daha fazla önem veriyor. Eğer öğrenciyseniz, üstelik bir Chromebook kullanıyorsanız Google’ın “altın listesindesiniz” demektir. Google, Chromebook’ları bilgisayarlarıyla birlikte yaşayan ve bütçesi kısıtlı olan yazarlar, öğrencilere yönelik tasarladı. Türkiye’de kısıtlı sayıda bulunsa da, “İstanbul Bilişim” gibi mağazalarda temin edilebiliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here