Ana sayfa Haber Öğrenci işi teknoloji

Öğrenci işi teknoloji

0

Teknolojik ürünleri küçükten büyüğe herkes kullanıyor . Artık 2 yaşınızdaki çocuğunu bile tablet kullanmayı bilirken, teknolojik ürünleri almanın atla deve olmadığını kanıtlayan ürünleri sizin için inceledik.

 

Burada kritik vurgu tabii ki “öğrenci işi” olması. Yani ucuz ve ucuzluğu nispetinde faydası yüksek ürünler. Teknik dille ifade edecek olursak fayda/maliyet odaklı, teknolojik dille söylersek de fiyat/performans odaklı ürünler. Tabii burada altını çizmemiz gereken nokta seçimimizi fiyat/performans ikilisinin fiyat kısmına yakın duran ürünlerden yapacak oluşumuz. E; ne de olsa öğrenci işi!

 

Cep telefonları ve tabletler için belirlediğimiz üst sınır 500 TL. Dizüstülerde ise 1,000 TL. E ne de olsa dediğimiz gibi, “öğrenci işi” bunlar. 

 

 

CEP TELEFONLARI

 

Nokia 1100/1200

 

Nokia her ne kadar bizi bırakmış olsa da biz halen “en” giriş seviyesi telefon dendi mi hiç düşünmeden kendilerini tavsiye ediyoruz. Her ne kadar bu önerdiğimiz modellerin ülkemizde resmi satışları durdurulmuş olsa da, kısa bir internet gezintisi yaptığınızda halen pek çok tedarikçiden sağlama imkânınız mevcut olduğunu göreceksiniz. “Alo desin yeter” sınıfı cep telefonlarının en nadide üyesi olan bu modeller özellikle çocuğuna her an erişebilmek isteyen ama çocuğunun internet vs. derken derslerinin aksamasına önem veren ebeveynlere tavsiyemiz. Ne de olsa mesaj atıp, telefonla konuşabilmemiz haricinde pek bir şey yapmamıza olanak sağlamayan modeller bunlar. Fiyatları da haliyle oldukça uygun. Taş gibi dayanıklı olmaları da cabası, 5. kattan atsanız bana mısın demezler! Tabii siz yine de atmayın. 🙂

 

Satış Fiyatı: +/- 100 TL

 

Samsung S5220 Star 3

 

En kritik eşiklerden birisi olan 0-250 TL eşiğinde tavsiyemiz “kesinlikle” Samsung S5220 Star 3. Star 3″ü aslında “akıllı olmayan telefonların en akıllısı” olarak nitelersek çok yerinde bir tanım olur. Neden diyecek olursanız, bu fiyat aralığında Wi-Fi özelliğine sahip olan başka bir cihaz yok. 3-inç”lik dokunmatik ekranı, 3.2MP”lik kamerası, microSD desteği gibi özellikleriyle öne çıkan model gördüğümüz gibi aslında bir nev”i düz telefonlardan ziyade akıllı telefonlara yakın bir noktada konumlandırılmış durumda. Kaldı ki isterseniz internet tarayıcısı üzerinden sosyal ağlarda da dilediğiniz gibi gezinebiliyorsunuz. Açıkçası modelin tek eksiği 3G desteği olmaması ki Wi-Fi bağlantısını ve tabii ki 250 TL”lik fiyatını göz önüne aldığımızda kesinlikle göz ardı edilebilir bir eksiklik bu. Kısacası 250 TL”ye kadar bütçeniz varsa bu Arallıkta alabileceğiniz en ideal model Star 3.

 

Satış Fiyatı: +/- 250 TL

 

HTC Desire 200

 

Android tabanlı önerdiğimiz akıllı telefonların başında HTC”nin Desire 200 modeli geliyor. çünkü sadece uygun fiyatlı değil aynı zamanda yetenekli de bir model kendisi. Android mağazasının geniş uygulama arşivinin yanı sıra Beats Audio ses teknolojisi sayesinde mükemmel bir müzikçalar işlevi gören Desire 200″ün 5 MP”lik kamerası da kendi fiyat sınıfında çok da sık rastlanmayan bir diğer artısı. Bir akıllı telefondan beklenen tüm özellikleri mütevazı biçimde yerine getirmeyi başaran modelin fiyatı da cep yakmayan türden.

 

Satış Fiyatı: 400 TL

 

Nokia Lumia 525

 

Diyelim çocuğunuz liseye geçti. Ona güzel bir cep telefonu almak istiyorsunuz ama tabii abartmamak da lazım. Malum hem fazla büyük sayılmaz hem de asıl önemlisi oyun vs. derken derslerini aksatmaması gerek. İşte ona alabileceğiniz en ideal akıllı telefonlardan birisi Lumia 525. Hem onun işini fazlasıyla görecektir hem de ekranı görece ufak ve performansı da orta şeker olduğundan oyundan oyuna atlayamayacaktır. Fiyat performans dengesi de oldukça iyi bir noktada. Pili tatminkâr, sosyal ağlar ve uygulamalardan yana sıkıntısı yok, orta karar bir kamerası da var keza. E daha ne olsun?

 

Satış Fiyatı: 500 TL

 

 

TABLETLER

 

Everest Everpad DC-709

 

Halihazırda ülkemizde satılan, geniş tedarik imkanını sahip ve garanti konusunda sıkıntı yaratmayacak en uygun maliyetli tabletlerin başında Everest Everpad DC-709 geliyor. Görece güncel olarak değerlendirebileceğimiz Android 4.2 işletim sistemiyle gelen model çift çekirdekli işlemcisi, 1GB RAM”i ve 7-inç (800×480) büyüklüğündeki ekranı ile kendi fiyat sınıfında en iyi alternatiflerden birisi. MicroSD yuvası ve ön/arka kamera gibi özelliklerin de yer aldığı tablet Wi-Fi ve USB stick üzerinden 3G modem desteği ile sosyal ağlarda fazla zaman geçirenler için birebir. Bu arada kutu içeriğinde mini USB yuvasını tam boyutlu USB”ye çeviren kabloya da yer verilmesi güzel bir ayrıntı. özetle 0-250 TL aralığında tavsiye ettiğimiz tablet Everest”in Everpad DC-709 modeli.

 

Satış Fiyatı: 175 TL

 

 

Asus MeMO Pad HD 7

 

7-inç”lik (1280×800) IPS panelli ekranla gelen Asus MeMO Pad HD 7, fiyatıyla birlikte değerlendirdiğimizde mükemmel bir performans sunuyor. Hem Android”in bize sunduğu geniş imkânlardan faydalanabiliyoruz hem de daha da önemlisi Asus garantisi altında olduğu için güncellemelerden yana sıkıntı yaşamıyoruz. Gerçi zaten doğrudan Android 4.4 yüklü biçimde geliyor kendisi. Wi-Fi, Bluetooth, 8GB dâhili hafızaya ek microSD desteği, ön ve arka kameraları vb. gibi günlük hayatta işimize yarayan tüm temel özelliklerin yer aldığı model 300 gramlık ağırlığı ve 1 santim dolayındaki kalınlığı ile oldukça yüksek bir taşınabilirliğe sahip. Hatta öyle ki, kotumuzun cepleri biraz genişse cebimize de rahatlıkla sığıyor. Dört çekirdekli işlemcisi ve 1GB RAM”i ile fazla yüklenmememiz kaydıyla her türlü işimizi rahatlıkla görebildiğimiz tabletin ekranı da güneş altında dahi rahat bir okunabilirlik sağlıyor. Kısacası öğrencilere tavsiye ettiğimiz f/p odaklı tabletlerin başında Asus MeMO Pad HD 7 var. Hatta illa öğrenci olmanız da gerekmez. İşinizi “rahatlıkla” görecek ama cebinizi üzmeyecek bir tablet istiyorsanız 250-500 TL fiyat kategorisinde başka modellere yönelmenize gerek yok.

 

Satış Fiyatı: 350 TL

 

 

Lenovo IdeaTab Flex A10

 

Başta öğrenciler olmak üzere, uygun maliyetli bir dizüstü/tablet melezi arayan herkese önerebileceğimiz modellerden birisi Lenovo”nun imzasını taşıyan IdeaTab Flex A10. Android işletim sistemiyle gelen bu melezin ana işlevi dizüstü olsa da 270 derece dönebilen dokunmatik ekranı sayesinde istersek tablet olarak da kullanabiliyoruz. 10.1-inç”lik ekranıyla kendi sınıfı içerisinde ideal kullanım alanını yüksek düzeyde taşınabilirlikle buluşturan modellerden birisi olarak nitelendirebileceğimiz cihaz dört çekirdekli işlemcisi, Mali 400 GPU”su ve 1GB RAM miktarıyla performans açısından da “fiyatıyla birlikte değerlendirdiğimizde” tatminkâr bir noktada yer alıyor. İki adet USB 2.0 bağlantısı, microSD kart yuvası ve HDMI girişiyle bağlantı açısından da sıkıntı yaratmayan modelin klavyeye ek olarak fare desteği de sunması artı bir değer. Kısacası Lenovo IdeaTab Flex A10

bu fiyat aralığında kesinlikle tavsiye ettiğimiz modellerden birisi.

 

Satış Fiyatı: 450 TL

 

 

DİZüSTüLER

 

ülkemizde her ne kadar 1,000 TL”nin altında dizüstü modelleri olsa da bunların hepsi Celeron/Pentium veya Atom yongasetli. Eğer 500 TL dolayında satılıyor olsalardı yine de tavsiye listemize alabilirdik ama onlar da ortalama 750–800 TL”ye satılıyorlar. Haliyle bütçeyi biraz zorlayıp 1,000 TL”ye çıkmak fiyat/performans açısından çok daha iyi bir netice veriyor. önerilerimizi de bu doğrultuda yaptık. Bu fiyat aralığında tüm modeller aşağı yukarı aynı teknik özelliklere ev sahipliği yaptığı için farkı marka gücü başta olmak üzere bağlantı yuvaları, malzeme kalitesi, batarya ve ağırlık gibi detaylar belirliyor. Haliyle seçim öncesi dikkatli olmakta büyük fayda var.

 

Lenovo G500 59–415764

 

İlk sırada tavsiye ettiğimiz dizüstü Lenovo”nun G500 serisi altında yer alan 59–415764 numaralı modeli. 15.6-inç”lik (1366×768) ekranla tasarlanan G500″ü rakipleri ile karşılaştırdığımız vakit en önde yer almasının sebebi dâhili grafik ünitesinin Intel HD 4000 değil AMD Radeon HD8570M olması. 2GB bellekle gelen bu GPU, Intel HD 4000″e kıyasla ortalama %25-30 kadar daha yüksek performansa sahip ki bu fark özellikle bu segmentte oldukça ciddi bir fark yaratmaya yetiyor da artıyor bile. Keza Intel Core i3-3110M (2.4GHz) işlemcisi tarafından güçlendirilen G500 bu açıdan da ekseriyetle Core i3-3217U işlemcisinin yer aldığı bu segmentte ortalama %25 daha yüksek performansı ile öne çıkmayı başarıyor.

 

Bu iki kritik artısının haricinde diğer özellikler ise aşağı yukarı rakipleri ile benzer. Şöyle ki, 4GB RAM ile takviye edilen G500″ün depolama alanı 500GB (5400 rpm). Bununla birlikte 8GB SSD önbelleğin de yer aldığının altını kalın harflerle çizelim. Giriş ayaklarında VGA ve HDMI”ye yer verilen G500″ün 2 tanesi USB 3.0 olmak üzere toplam 3 USB yuvası var. 6-hücreli bataryanın yer aldığı modelin, numerik tuş takımı da bulunduğu da not olarak düşelim. Wi-Fi, BT, çoklu kart okuyucu, kamera ve DVD yazıcı gibi özellikler ise doğal olarak unutulmamış. özetle bizim bu fiyat seviyesinde tavsiye ettiğimiz performans modeli kesinlikle Lenovo G500 59–415764.

 

Satış Fiyatı: +/- 1,000 TL

 

 

Dell Inspiron 3521

 

Lenovo”nun hemen gerisinde tavsiye ettiğimiz modelse, Dell”in imzasını taşıyan Inspiron 3521. 15.6-inç”lik (1366×768) ekranla gelen bu modelin kaputunun altında Intel Core i3-3217U (1.8GHz) işlemcisi yer alıyor. çift çekirdekli bu işlemcinin çoklu iş parçacığı desteği de mevcut keza. Uzantısından anlaşıldığı gibi ultra taşınabilir formdaki dizüstü modellerine yönelik geliştirilen bu işlemci Lenovo”da yer alan Core i3-3110M”ye kıyasla daha düşük performansa fakat buna paralel yarısı kadar (35W-17W) güç tüketimine sahip. Keza bir diğer avantajı da daha yüksek taşınabilirliği. özetle eğer taşınabilirlik ve güç tüketimi (doğal olarak da batarya performansı) sizin için önemliyse tercihinizi Dell”den yana kullanmanız, eğer performans istiyorsanız ise Lenovo”ya dönmeniz daha mantıklı bir seçim olacaktır.

 

Grafik yükünü Intel”in dâhili HD 4000 GPU”sunun çektiği Inspiron 3521″in 4GB RAM”i ve 500GB (5400 rpm) sabit diski bulunuyor. Linux işletim sistemi ön yüklü biçimde gelen modele istersek Windows da kurabiliyoruz tabii ki. 6-hücreli batarya ile gelen ve 2 tanesi USB 3.0 olmak üzere toplam 4 adet USB yuvası bulunan cihazın HDMI yuvası da mevcut. Klavyesi ise aynı Lenovo”daki gibi numerik tuş takımı destekli. Bu arada Enter tuşunun her iki cihazda da kompakt yapıda olduğunu da not olarak düşelim. Wi-Fi ve BT bağlantılarının yer aldığı modelde DVD yazıcısı, çoklu kart okuyucu ve web kamerası gibi standartlar da mevcut doğal olarak. Inspiron 3521″e yönelik en güzel detay ise Dell”in üst seviye malzeme kalitesini giriş seviyesi, üst segment demeden her ürününde kullanması ki bu modelde de bu tutumunu sürdürüyor.

 

Kısacası 1,000 TL”ye alınabilecek en iyi dizüstülerden birisi de bu model. Yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer performans diyorsanız Lenovo”yu, taşınabilirlik ve batarya diyorsanız da Dell”i tercih edebilirsiniz.

 

Satış Fiyatı: +/- 1,000 TL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here