Ana sayfa Yazılım Office For Mac 2011 Geliyor!

Office For Mac 2011 Geliyor!

0

Karşınızda Sadece Mac”inize özel Yeni Microsoft Office

Tarihteki ilk Microsoft Office sürümü (Office 3.0) 30 Ağustos 1992 tarihinde piyasaya çıktığında geliştiriciler eminiz, işin bu boyutlara varacağını tahmin edememişlerdi. O tarihten bu yana geçen 18 yıldan fazla zamanda komple iş çözümleri paketi Ms Office, kelimenin tam anlamıyla bir endüstri standardı haline geldi. Hatta kullanıcıların Ms Office”in, endüstrinin bizatihi kendisinin oyun alanını ve kurallarını bile belirleyecek kadar büyük bir evrime tanık oldukları söylenebilir.
Her sürümünde yeni ufuklar açan paket, öncelikli olarak MS Windows tabanlı PC”ler için geliştirilmeye başlandı; lakin kısa süre sonra Mac kullanıcıları için de elzem hale geldi. Profesyonel kullanımda bazı açık kodlu rakipleri bulunsa da Microsoft menşeili Office paketi, Mac kullanıcılar arasında da halen en popüler ofis yazılımı olarak görünüyor. Bu açık kodlu programlar her ne kadar Microsoft Office yazılımlarının dosya uzantıları ile uyumlu olsa da, kullanıcılar bu konuda alışkanlıklardan ve standartlardan kolay kolay vazgeçmeyecek gibi görünüyorlar.

 

 

Microsoft yetkilileri 2009″un Ağustos ayında geliştiricilerin Mac platformu için yeni bir Office sürümü üzerinde çalıştıklarını açıklamışlardı. Bu yeni sürümün adı ise 11 Şubat 2010 tarihinde yapılan basın toplantısında açıklandı : Microsoft Office For Mac 2011. Dikkatli okurlarımız hatırlayacaklardır; yine geçtiğimiz yıl içerisinde Microsoft bu yeni Office sürümünde elektronik posta programı Entourage”ın yerini yeniden Outlook”un alacağını çıtlatmışlardı.  

Toplantıda paketin piyasaya çıkacağı tarih olarak da “2010 yılının sonu” ifadesi kullanılmıştı. Her ne olursa olsun 200″ün üzerindeki kreatif takım tam 3 yıl boyunca çalıştı ve Microsoft Office”in yeni Mac sürümünü kullanıma hazır hale getirdiler.

Şimdi kısaca Microsoft Office For Mac 20011″in vaad ettiği yeniliklerine bir göz atalım:
 

Ribbon
Geliştiricilerin Windows tabanlı PC”lerde Office 2007″den itibaren kullanmaya başladıkları Ribbon arayüzü, Office For Mac 2008″de yer almamıştı. Ancak Office 2010″daki minör değişikliklere gitmiş ve geliştirilmiş Ribbon arayüzü Office For Mac 2011″de Mac kullanıcılarının gözlerinin önüne serilecek. Ribbon kullanıcılardan olumlu feedback almış olmalı ki, Microsoft yeni işletim sistem Windows 7″nin içerisindeki bazı programlara da (Paint gibi) bu menü stilini yerleştirmiş. Yalnız Ribbon, Mac platformuna birebir bir replika olarak değil, bazı ufak değişikliklerle gelmiş. Ribbon menüleri Windows tabanlı kardeşlerine göre daha naif bir estetik sahibi ve bazı ekstra fonksiyonlara sahipler. Microsoft Ribbon arayüzünün, çalışma esnasında kullanıcıya çok daha fazla kolaylık ve zaman kazandırdığı fikrini taşıyor. özellikle Windows tabanlı Office 2007 kullanıcıları da ilk etapta yadırgasalar da, zaman geçtikçe arayüze alıştıklarını ve kullanım rahatlığı kazanıldığını söylüyorlar. Office For Mac 2011″de yerini alan Ribbon arayüzünün daha da geliştirilmiş bir versiyon olduğu göz önüne alınırsa, heyecan verici bir arayüz ve menü sisteminin Mac kullanıcılarını beklediği söylenebilir. Ribbon menüsündeki sekmeler kendilerini o an yapılan işe göre yeniden şekillendirebildiklerinden kullanıcıya istediği araçlar çok daha kolay bir şekilde sunulabiliyor. örneğin kullanıcı bir Word dosyasının içindeki bir resmi seçtiğinde, resim ayarlarının yapıldığı Ribbon menüsüne otomatik olarak geçilebiliyor. Bu da kullanıcıya gözle görülür bir zaman kazandırmakta. Buna karşın standart toolbar ve alışılmış menü de kullanıma halen açık; Ribbon menüsüne alışkın ol(a)mayan kullanıcılar, onu görünmez kılıp yine eski alışkanlıklarıyla çalışmaya devam edebilirler.

 

 

Kavuştuk: Outlook!
Microsoft yetkilileri Ağustos 2009″da Office For Mac 2004 ve 2008 paketlerinde yer alan elektronik posta yazılımı Entourage”ın yerini 2011″da tekrar Outlook”un alacağını açıklamışlardı. Bu açıklama başından beri kanı Entourage”a ısınamayan birçok Mac kullanıcısının yüreğine su serpmişti ve vaad, gerçeğe dönüştü: Office For Mac 2011, bünyesinde Outlook”u da barındırıyor! üstelik bu Outlook Mac Os X içerisindeki Spotlight ve Time Machine gibi elzem fonksiyonlarla uyumlu halde.

Outlook”un genel görünüşü de Entourage”a göre oldukça evrim göstermiş halde. Artık tüm klasörleri ve muhteviyatlarını tek bir pencereden görüp, yönetebilmeniz olası. Birden fazla karşılıklı atılmış elektronik postayı bir “anlık görüşme” halinde kategorileyerek gösterebilen Outlook, aynı zamanda Windows üzerinde yedeklenen bir Outlook arşivi dosyasını (.pst uzantısı ile) sorunsuz ve hızlı bir biçimde kendi bünyesine kopyalayabiliyor. Böylelikle Windows tabanlı bir PC”de kurulu Outlook”unuzdaki tüm bilgileri bir anda Mac”iniz üzerinde çalışan Outlook 2011″e aktarabiliyorsunuz. Amerika Birleşik Devletleri”ndeki Mac kullanıcılarının yüzde yetmişinin aynı zamanda Windows tabanlı bir PC”ye de sahip oldukları göz önüne alındığında, bu özellik daha da bir anlam kazanıyor. Zira senkronizasyon, çağın en büyük avantajlarından biri!

Bu arada selefi Entourage”dan farklı olarak, Outlook 2011″de çok daha gelişmiş ve hızlanmış takvim özellikleri ile birlikte kişisel organizasyon ve zamanlama aracı My Day”de çok daha kolaylaşmış ve yetili hale gelmiş olarak kullanıcılarını bekliyor. çok daha hızlı ve güvenli çalışan veri tabanı sayesinde de Outlook bırakın Entourage”ı, Mac OS X içerisinde bulunan Mail programının da bizce en büyük rakibi konumunda.

 

 

  Yeni Şablon Galerileri
Microsoft Office 2011 For Mac bünyesindeki Word, Excel ve PowerPoint”te şimdikilerden çok daha hızlı ve çeşitli dökümanşablonları bulmak mümkün. Ayrıca bu şablonların yer aldığı yeni dinamik galeriler ile şablonlar arası seçim ve/veya geçiş yapmak adeta Mac Os X içerisinde Finder kullanarak dosya geçişi yapmak kadar kolay ve estetik.
 Galeride şablon seçimi esnasında mouse”unuzu şablonun üzerine getirmeniz, onu çok daha detaylı görebileceğiniz tam ekran boyutuna getirmek için yeterli. Ayrıca Word ve PowerPoint prezentasyonlarınızda kullanmak üzere seçeceğiniz bu şablonları özelleştirmek, renk özelliklerini veya fontlarını değiştirmek tamamıyla kullanıcının elinde. Office For Mac 2011″de özelleştirilebilen şablonlar kullanıcıya sunulmuş vaziyette. Ayrıca kullanıcılar hali hazırda program içerisinde olan şablonların haricinde web üzerinden Microsoft şablon galerisindeki binlerce şablonu da çalışmalarında kullanmak üzere seçebilecekler.

Gelişmiş Medya Tarayıcısı
çalıştığınız dökümanlarda kullanacağınız clip art”ları veya diğer görselleri artık yenilenmiş medya tarayıcısı vasıtasıyla bulmak çok daha kolay. Ayrıca Mac”iniz içerisindeki fotoğraf, video ve ses dosyalarını bulmak, aşina olduğumuz Spotlight benzeri bir arama özelliği ile çok daha zahmetsiz yapılabilmekte. Bu yenilik, bilhassa etkileyici PowerPoint sunumları hazırlarken oldukça zaman ve alternatif kazandıran bir özellik olarak göze çarpmakta.

Daha Yetili Yardım
Office For Mac 2011 bünyesinde geliştirilen Help sistemi, çalışırken karşılaşabileceğiniz sorunlara en hızlı ve verimli çözümleri sunmak üzere tasarlanmış. Hem kendi içerisinde hem de web”de yanıtlar bulabileceğinizi sistemde ufak tavsiyelerden tutun, eğitici videolara kadar geniş bir perspektifte yardım bilgileri bulabilmek mümkün.

 

 


Geliştirilmiş çapraz Uyumluluk

İlk olarak PC üzerindeki Office 2007 ile beraber, bilindik Office dosya isimlerinin sonundaki harflerde değişiklik yaşanması, eski versiyonlarla ilgili bazı uyumluluk problemlerine neden olmuştu. Bu problem de, kullanıcıların yeni versiyona olan intibak sürelerinin ve eforlarının artmasındaki en büyük neden olarak gösterilmişti. Bunun yanında da, herhangi bir Office For Mac versiyonu üzerinde hazırlanan bir dökümanın, hazırlandığı gibi Windows tabanlı bir PC”de çalışan Office sürümünde gösteriminde de bazı sorunlar yaşandığı biliniyor. Microsoft, Office For Mac 2011 ile birlikte bu uyumluluk problemlerinin tamamıyla ortadan kalktığını düşünüyor. Tabi bu iddia, versiyonunun orta vadeli kullanımından sonra oluşacak geri bildirimlerle kesinlik kazanacak. Geliştiricilerin bu konuda hiç de fena bir performans göstermeyen bir önceki sürüm Office For Mac 2008″den çok daha ileri bir dereceye ulaştıklarını söylemeleri, bu iddiayı daha da güçlendiriyor. örneğin Excel 2008 ile hazırlanan teferruatlı bir tablonun Windows üzerinde Excel 2007 ile yaşadığı bazı uyumluluk problemlerine artık son verilmiş gibi görünüyor.

 

 

Güçlü Excel Tabloları
Büyük boyutlu Excel dosyaları üzerinde çalışmak Office For Mac 2011 ile artık daha hızlı ve kolay. Geliştiricilerin büyük Excel dosyaları üzerinde özel olarak çalıştığı ve Excel”in tablolardaki performansı artırırken çalışma kolaylığı ve görsel estetiği de göz önünde bulundurdukları anlaşılıyor. Excel tabloları içerisindeki hücre yapılandırmasında kullanılabilecek kişiselleştirme seçenekleri bir önceki sürüme göre artırılmış.
 

 

 

Word İle Masaüstü Yayıncılık
Yeni Publishing Layout gösterimi sayesinde, üzerinde çalıştığınız Word dosyalarını yayınlanacak hale getirmek, herhangi bir ekstra yazılıma ihtiyaç duymadan çok daha kolay. Gelişmiş kişiselleştirme seçenekleri ile basit bir Word dosyası, kolaylıkla ve hızlı bir biçimde bir dergi sayfasına dönüşebiliyor.
 

PowerPoint İle Sahne Sizin
PowerPoint 2011 bünyesinde olan yeni Presenter View, sunumlarınızı daha profesyonel ve verimli bir biçimde gösterebilmenizi sağlıyor. Slayt gösterimi öncesinde ve sırasında sunumunuza tam olarak hükmetmenizi sağlayan özelliklerle PowerPoint ile çalışmak artık çok daha zevkli bir halde. öte yandan PowerPoint slayt gösteriminiz sırasında kullanabileceğiniz animasyonlar ve geçişler de çeşitlendirilip geliştirilmiş. Alternatifler arasında daha önceki Office sürümlerinde yer almayan üç boyutlu animasyonlar ve geçişler de mevcut. Apple kullanıcıları için bu tip göz alıcı detayların ne kadar değerli olduğu malum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here