Ana sayfa Blog Ödüllü fotoğrafçıdan telefonla fotoğraf çekme tüyoları

Ödüllü fotoğrafçıdan telefonla fotoğraf çekme tüyoları

2
telefonla mükemmel fotoğraf çekimi

2018 iPhone Fotoğraf Ödülleri’nin Doğa kategorisinde birincilik ödülüne layık görülen Mehmet Ömür, hem ödül kazanan fotoğrafının hikayesini hem de akıllı telefonla harika akreler çekme tüyolarını anlattı.

sabah sisi

‘Sabah Sisi’ adını verdiği fotoğrafı ile ödül kazanan Mehmet Ömür, bu özel kareyi, Amerikalı iPhone fotoğrafçısı Rad Drew’in workshop’una giderken Toulouse tarafında bulunan Larnagol’de gün doğumudan hemen önce çekmiş. Arkadaşı ile birlikte sislerin arasında yürüyen ödüllü fotoğrafçı bu sırada bir beyazlık arkasından kuzu görüyor. Ortamın aşırı sakin ve etkileyici olduğunu belirten Mehmet Ömür, hemen kuzuyu iPhone’a 6S ile birkaç poz çektiğini, eve döndüğünde ise bu fotoğrafları Snapseed ve Provoke uygulamaları ile düzenlediğini söylüyor.

mehmet ömür

DİJİTAL FOTOĞRAFÇILIK DEVRİ

Fotoğrafın tamamiyle etkileyici bir yanı var şüphesiz. İlk kez ortaokul yıllarında fotoğraf çekmeye başlayan Mehmet Ömür, iş hayatı ile birlikte koptuğu fotoğraf ile 2000 senesinde dijital fotoğraf devrinin hüküm sürmesiyle tekrar barışıyor. 2007’de iPhone’ların çıkması ile birlikte telefon kamerasının kompakt makinelerle aynı seviyeye geldiğini söyleyen ödüllü fotoğrafçı, 2010 senesinde hayatını askıya alıp Pariste önemli bir fotoğrafçılık okulunda eğitim grup diplomasını almış. Çok uzun bir süre ağır lens ve makinelerle çekim yapmak için dolaşan Ömür, üç sene önce ise iPhone’un oldukça kullanışlı olduğunu fark etmiş.

telefonla fotoğraf çekimi

AKILLI TELEFON KAMERALARINI DAHA VERİMLİ KULLANIN

İlk olarak telefonunuzun kamerasını tanımalı, özelliklerine hakim olmalısınız. Belki bunun için kısa bir eğitim de alabilirsiniz. Bundan sonra ise önemli fotoğrafçıları takip etmeli, bol bol pratik yapmalısınız. Mehmet Ömür’ün iPhone kullanıcıları için yazdığı ve Remzi kitabevinden çıkan “Çek, Düzenle, Paylaş; iPhone Fotoğrafçılığı” kitabına da göz atabilirsiniz. iPhone ile fotoğraf çekerken renklere, ışığa, kompozisyona, kontrasta dikkat etmelisiniz. Ayrıca ISO, f değerleri ve enstantane hızı da zaten iPhone ile saniyenin çok küçük bir anında yakalandığı için size fotoğrafın ruhunu yakalayıp somutlaştırmak düşüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here