Ana sayfa Haber OCP Zirvesi”nde Qualcomm konuştu: QDT platformuna 10nm”lik yeni platform duyuruldu

OCP Zirvesi”nde Qualcomm konuştu: QDT platformuna 10nm”lik yeni platform duyuruldu

0

Açık İşlem Projesi Zirvesi 2017′de,i Qualcomm Datacenter Technologies, 10 nanometre Qualcomm Centriq 2400 platformu üzerinden sunduğu yeni nesil bulut servislerini hızlandırmak için Microsoft ile işbirliğine gittiğini duyurdu. Bu işbirliği; yeni nesil birçok donanım, yazılım ve sistemleri kapsayacak.
 
Qualcomm Centriq 2400 sunucu çözümlerinin güç verdiği Microsoft Azure bulut platformu üzerinde çalışan, çeşitli bulut iş yüklerini mümkün hale getirmeyi amaçlayan QDT, OCP’de sunuculara özel, gelişmiş 10 nanometre Qualcomm Centriq 2400 platformunu tanıttı. Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakart sunucu özellikleri, Microsoft’un Olimpos Projesi’nin en son versiyonu üzerine inşa edildi. Ayrıca QDT, Microsoft’un şirketi içi kullanım için geliştirdiği ve Qualcomm Centriq 2400 işlemcisinin güç verdiği Windows Server ilk herkese açık demosunu da gerçekleştirdi. 
 
QDT, ARM tabanlı sunucu üzerinde Microsoft ile birkaç yıldır birlikte çalışıyor ve Microsoft’ta yerinde mühendislik yaparak Microsoft ile birlikte Qualcomm Centriq 2400 tabanlı veri merkezlerinde şirket içi kullanım için Windows Server‘ın ortak şekilde optimizasyonu için çalışıyor. QDT’nin OCP’deki tanıtımları, iki şirketin veri merkezlerinde ARM kullanımının yaygınlaştırılması için yaptıkları çok yönlü, çok seviyeli çalışmalarının da bir sonucu. Bu çalışmalar; devre kartı geliştirilmesini, yazılımları, işletim sistemini, derleyici ve araçlar ile  CoreCLR’yi kapsıyor.
 
Qualcomm Centriq 2400 Açık İşlem Anakartı QDT’nin en son duyurduğu 10nm, 48-çekirdekli sunucu işlemcisi ile bir araya gelerek hafıza, ağ ve çevre birimleri için geliştirilmiş arayüzlerle OCP topluluğunun en yaygın bulut işlem iş yükleri için ARM tabanlı sunuculara erişmesini ve geliştirmeler yapmasını sağlıyor.
 
Standart 1U sunucu sistemine uyan bu kart, sistem satıcılarına inovasyon yapmaları, veri merkezi iş yüklerinde yoğun işlemler için tasarımlar geliştirmesi için esneklik sunuyor. İşlem hızlandırıcıları, multi-host NIC’ler ve NVMe gibi gelişmiş depolama teknolojileriyle birlikte çalışarak özel iş yükleri için performansı optimize ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here