Ana sayfa Makale Ocak Elektronik

Ocak Elektronik

0

Sony, General Imaging, Kodak, Sandisk gibi önemli markalarının tedarikçisi Ocak Elektronik. Şirketi detaylı tanıtımı, genel anlamda tedarikçi yapısı, finansal gelişim süreci çerçevesinde sizlere tanıtıyoruz
 

1985 yılında kurulan Ocak Elektronik, 1996-1997 yıllarına kadar Varta ve Philips pillerinin Türkiye Distrübütörlüğü”nü yapmıştır.1997 yılında Sony Enerji grubu ile yoluna devam etme kararı almıştır. Sony pil satışına Retail mağazaları ile başlayan Ocak Elekronik Carrefour, Praktiker, Real, Metro gibi zincir mağazalar ile birçok başarılı operasyona imza atmıştır. 2000″li yıllara gelindiğinde bankaların uygulamış olduğu kredi kartı puan kataloglarının ürün tedarik görevini üstlenerek elektronik ürünlerin satışı konusunda Sony Eurasia”nın kurumsal satışını gerçekleştirmiştir. Hediye promosyonlarının para puan uygulamasına geçmesi ile bankaların bu projeleri sonlandırmasına kadar başarıyla yer almıştır.
 
ocak elektronik
 
2003 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen Photo Digital Fuarı”nda Ocak Elektronik, Sony Eurasia ortak katılımı ile Dijital Fotoğrafçılık Merkezi projesini başlatmıştır. Türkiye çapında sadece fotoğrafçılardan oluşan 320 Dijital Fotoğrafçılık Merkezi kurulmuştur. Bu proje ile birlikte Türkiye”nin doğusundaki müşteri gruplarına ulaşılmıştır. Aynı Yıl Kodak markasının Marmara Bölge Distribütörlüğü işi üstlenilmiştir. Geleneksel ürünlerin satışına odaklı yürüyen bölge distribütörlüğü, Kodak dijital ürünlerinin modellerini yenilemesi ve Ocak Elekronik”in dağıtım ağının gücü sayesinde kısa sürede sahada olumlu neticeler vermiştir.

Firma, 2004 yılında Sony markasının da içerisinde bulunduğu termal baskı sistemlerinin Türkiye Yetkili distribütörü olmuştur. Uzun süren çalışma döneminde bütün Türkiye”deki potansiyel müşteriler taranmış 2005 yılında 50″li sayılarda olan makine parkı bugün 1500 adedin üzerine çıkmıştır.

 

2008 yılında geleneksel fotoğraf kanalında üç distribütörden oluşan Kodak yapılanması günümüzde iki distribütörlükle devam etmektedir. Kodak ürünleri satışında Ocak Elektronik”in sorumluluğu içerisinde Marmara, Ege ve Doğu Karadeniz bölgeleri yer almaktadır.

2008 yılı başlarında HP ile başlayan iş ortaklığı neticesinde büyük ebat baskı cihazlarında fotoğrafçıların stüdyo fotoğraflarındaki farklılığı zenginleştirmek adına yürütülen projede 150 adetten oluşan makine parkına ulaşılmıştır.

2009 yılı ortalarında satış grafiği hızla yükselen LCD TV satışlarında Sony Eurasia ile birlikte yürütülen iş ortaklığında Türkiye”de önemli pazar paylarına sahip ve toplamda 3000 adet mağaza sayısına ulaşmış Profilo, Simens ve Bosch markalarının kendi mağazalarında ve aynı zamanda tüm elektronik, küçük ev aletleri vb. gibi ürünlerin satışını gerçekleştiren mağazalarda oluşan televizyon tedarik ihtiyacını karşılamaktadır. Bu projeyi Ocak Elekronik tüm Türkiyede tek başına üstlenmiştir.
 

fototeknik
 
2009 yılında Apple markasının iş ortaklığını ile birlikte Wacom tabletlerinin Tüm Türkiye distribütörlüğünü yürütmektedir.

2010 yılı itibari ile Ocak Elektronik, General Electric dijital fotoğraf makinelerinin tek yetkili Türkiye Distribütörüdür.

Ocak Elektronik günümüzde satışını üstlenmiş olduğu Markalar ile birlikte Sanal Mağazalar, Perakende Mağazalar ve Türkiye”de hala etkili geleneksel kanalda faaliyetini sürdürmektedir. PDA”lar ile tam donanımlı 16 satış temsilcisi ve B2B sitesi ile Türkiye”nin her yerine hizmet veriyor. Güvenilirliği ve müşteri memnuniyetini ilke edinen Ocak Elektronik, yıllık 25.000.000 USD cirosu ile sektöründe Türkiye”nin en büyük pazarlama şirketlerinden biridir.
http://www.ocak.com.tr

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here