Ana sayfa Donanım Objektif kullanma rehberi

Objektif kullanma rehberi

0

Fotoğraf makinenizin değişmez yol arkadaşı olan objektiflerin seçimi en az fotoğraf makinesi seçmek kadar önemlidir

Her türlü koşulda iyi sonuç verecek tek bir fotoğraf makinesi/aksesuar/objektif bileşeni maalesef yoktur. Nerede çalışacağınızı, ne tür fotoğraflar elde etmek istediğinizi ve amacınıza nasıl ulaşacağınızı iyi belirlemeniz gerekir. Aynı konuyu işlemek için yola çıkan fotoğrafçılar, aynı konudan yarattıkları farklı atmosferleri izleyicilerine iletirken sayısız yollar denerler. Bu konu ister manzara, ister portre, isterse mimari bir yapı olsun, farklı bir çekim açısı, farklı bir objektif, farklı ekipmanlarla yüzlerce farklı kareye dönüşebilir. Bu dosyamızda, fotoğrafseverlerin en fazla ilgisini çeken obje, hayvan, manzara, portre ve makro fotoğrafları çekerken hangi objektifleri kullanabileceğimiz konusuna değineceğiz.

Objektifin görevi
Pek çok fotoğrafçı için bilindik bir terim olan ve batı dillerinde fotoğraf makinesi için kullanılan “camera” terimi, Latince”de “oda” anlamına gelir. Bu kavramın oluşma nedeni; tamamen kapalı bir odanın duvarındaki küçük bir delikten sızan ışığın dışarıdaki görüntünün aksini karşı duvara, baş aşağı olarak yansımasını sağlamasıdır. Zaman içinde bu “oda” küçülerek, bir kutu haline gelmiştir. İlk fotoğraf çekimi de, bu görüntünün sabitlenmesinin başarılması hadisesidir. Günümüz fotoğraf makinelerinin objektiflerinden içeri giren ışınların karşısında 45 derece eğimle duran bir ayna vardır. Objektiften içeri giren ışınlar bu aynada yansıdıktan sonra, makinenin üstündeki buzlu cama çarparak burada görüntünün oluşmasını sağlar ve netlik ayarının yapılmasına olanak verir. Bu aynalar aynı zamanda objektiften içeri giren görüntünün düz olarak vizörde görülebilmesine de olanak sağlarlar. Sağ-sol yönünde yaptığı bozulma ise, prizmanın gümüşle kaplı yüzeyi tarafından doğru yöne çevrilir. SLR makinelerin her tipinde objektif değişebilir. Bu nedenle pek çok değişik objektif kullanmak mümkündür.

 

 

  Geniş açılı objektifler
Geniş açılı objektifler, büyük betimleme açılarına sahiptirler. Odak uzaklıkları yaklaşık 10mm ile 35mm aralığında olup, objektif yelpazesinin önemli bir bölümünü oluştururlar. Odak uzaklığı ne kadar kısa olursa, fotoğraf açısı o kadar büyük olur.

Odak uzaklığı    Fotoğraf açısı
10,5mm balıkgözü    180 Derece
15mm    110 Derece
20mm    4 Derece
24mm    84 Derece
28mm    74 Derece
35mm    62 Derece
 

 
Bu değerler, tam (36x24mm) ebatlara göre hesaplanmıştır. Daha küçük ışık algılayıcı kullanan makinelerde ise odak uzaklığı ile ışık algılayıcının kesim etmenini çarpmanız gerekir (örneğin 35×1,5 = 52,5; Tam ebatlarda 35mm odak uzaklığı olan bir objektif, yarım ebatlardaki (24×18 mm) bir ışık algılayıcı kullanıldığında, 52mm odak uzaklığındaki bir “normal” objektife dönüşür).
Geniş açılı objektifler nesneleri, olduklarından daha büyük gösterirler. Böylece küçük bir oda, geniş bir salona dönüşebilir; yani büyük bir derinlik etkinliği yaratılır.
 

 

 

  Balıkgözü objektifler
Balıkgözü objektifler, yapılarına göre iki kümeye ayrılırlar:
l Film (veya ışık algılayıcı) alanını tam olarak ışıklayamayan ve sonuçta dairesel bir fotoğraf oluşturan, çoğunlukla 8mm odak uzaklığındaki dairesel balıkgözü objektifler.
l Tüm film alanını kapsayan ışıklamaları ve çoğunlukla 15–16mm odak uzaklıkları ile tam ebat balıkgözü objektifler.
 
  Normal objektifler
Normal objektifler, insan gözünün görüş açısına eşit olan objektiflerdir. Odak uzaklıkları, yaklaşık olarak 35mm ile 80mm aralığındadır. Odak uzaklığı ne kadar kısa olursa, fotoğraf açısı o kadar büyük olur.

Odak uzaklığı    Fotoğraf açısı
35mm    62 Derece
50mm     46 Derece
80mm    28 Derece
Bu değerler, tam (36x24mm) ebatlara göre hesaplanmıştır. Daha küçük ışık algılayıcılar kullanan makinelerde ise odak uzaklığı ile ışık algılayıcının kesim etmenini çarpmanız gerekir.
Normal objektifler, sakin ve dengeli fotoğraflar üretirler. Normal objektiflerin diğer bir üstünlüğü de, az ışıklı ortamlarda çekim yapabilmek için gerekli olan, yüksek ışıklılığı sağlayan alt yapıya sahip olmalarında yatmaktadır.
 

 

 

Optik kaydırmalı (Zoom)
standart objektifler

Optik kaydırma işlevli standart objektiflerin kullanım alanları çok geniştir ve en uygun seyahat objektifleri olarak kabul görürler.
 
Dar açılı (tele) objektifler
Tele objektiflerde bakış açısının dar olmasından ötürü fotoğraflar yoğunlaştırılır ve uzam sıklaştırılır. Böylece, farklı mesafede olan nesneler, görünürde birbirlerine yaklaşırlar. Portre çekimlerinde ise yüz hatları, hafifçe yassılaştırılır.
Bu nedenle 80 ile 150mm odak uzaklığı aralığındaki objektifler, portre objektifleri olarak adlandırılır. Bu değerler, tam (36x24mm) ebatlara göre hesaplanmıştır.
Daha küçük ışık algılayıcılar kullanan makinelerde ise odak uzaklığı ile ışık algılayıcının kesim etmeni ile çarpmanız gerekir.
 
 
Peki hangi objektif?
Objektifler, fotoğraf zincirinin en önemli halkasıdır. Objektif seçiminiz bu anlamda oldukça önemli. Peki portre, makro, obje, hayvan ya da manzara fotoğrafları çekerken hangi objektifler en iyi sonucu verir? Dilerseniz yazımızın bu kısmında hangi tarz fotoğraflarla hangi objektifleri kullanabileceğinize kısaca değinelim.
 

 

 

Mimari
Bu tür konular için temel fotoğraf takımı, bir fotoğraf makinesi ve iki ya da üç objektiften oluşur. Kullanabileceğiniz objektifler, bir geniş açılı objektif (tercihen istenmeyen perspektif bozulmalarını önleyen kaydırmalı mekanizması olan), bir standart objektif ve mimari ayrıntılar için bir teleobjektif olabilir. örneğin bir binaların içinde, geniş bir alan çekilecekse ya da geniş bir netlik derinliği isteniyorsa, bir geniş açılı objektif gerekir. Standart objektif, büyük bir olasılıkla sahip olduğunuz en hızlı objektif olacaktır. Kolay ulaşılamayan detayları yakalamak için ise teleobjektif idealdir.
 
 
Hayvanlar
Hayvanlar çekilmesi çok zor konulardır. Bu tür çekimlerde gereken objektifin niteliği daha çok konunun büyüklüğüne ve makineye olan uzaklığına bağlıdır-aslında normal bir geniş açıdan uzun bir teleobjektife kadar her tür objektif kullanılabilir.
 
Portreler
İnsan portreleri hem stüdyo ortamında hem de stüdyo dışında etkili sonuçlar verirler. İç ve dış mekanlarda, 35mm formatlı fotoğraf makineleriyle portre çekmek için en çok kısa teleobjektifler kullanılır. Bunların odak uzaklığı 85mm ile 135mm arasında değişir. Bu, konuya fazla yaklaşmadan, resim alanına baş ve omuzla doldurabilmenizi sağlar. Kesim etmeninden ötürü birçok D-SLR türü makinede, 50mm odak uzaklığındaki bir objektifi bile, portre objektifi olarak kullanabilirsiniz. Ancak, ışıklılık değeri yüksek olan 85mm/1:1,4 gibi objektifler, daha iyidir. 1,5 kesim etmeni ile, 130mm odak uzaklığında hafif dar açılı bir objektif elde edersiniz.
Portre çekimlerinde kullanılan geniş açılı objektifler ise çarpık ve biçimsiz çehreler oluştururlar, ancak olaya yakınlık sağlamaları nedeni ile özellikle gazetecilik alanında tercih edilirler.

Hareketli Konular
Profesyonel spor karşılaşmalarını fotoğraflamayı isterseniz, basın fotoğrafçılarının bölgesine giremeyeceğiniz için, geniş açı çekimlerin dışındaki çekimleriniz için başlıca ihtiyacınız bir teleobjektif (en az 90mm).
Amatör spor karşılaşmaları bu konuda daha iyi çekim olanakları sağlarlar. çünkü bu tür karşılaşmalarda saha kenarında durabilir ve 90mm’ye kadar zoom objektifi olan bir kompakt makineyle bile mükemmel resimler çekebilirsiniz. 

Manzara
Geniş alanları yakalamak için, çoğu kompakt makinede de standart olarak bulunan geniş bir netlik derinliği sunan geniş açı objektifler gereklidir.
Uzun bir objektif kullanarak sahnenin sadece bir bölümüne yoğunlaşmak bir mekan atmosferi yaratabilirsiniz. Ayrıca, teleobjektifler geniş açıda tamamen gözden kaçabilen, uzaktaki unsurları da yaklaştırmakta yararlıdır.

Objektif bakımı
Normal olarak objektiflere sadece yüzeysel bir bakım gerekir. Bir önlem olarak objektifin önünde bir UV filtresi takılı dursun. Bu kirlendiği zaman objektif kağıdı ya da beziyle tamizleyin. Objektif şapkası ve kapağı da koruma sağlar. Objektifin ön kısmı çok hassastır. Onun için tozları ve kirleri, sadece havalı fırçayla ya da basınçlı hava püskürterek (önerilen uzaklıktan) temizleyin. 0Objektif adlandırmalarında en çok kullanılan kavramların açıklamaları:
 


Yakın çekimler

Fotoğrafçılığın bu alanında, SLR makinelerin kompaktlara göre kesin bir üstünlüğü vardır. SLR’lerde, objektifle makine arasına takılan uzatma körükleri gibi özel araçlar kullanabilirsiniz. Ayrıca, SLR’de kullanılan zoom objektilerin çoğunda, gerçek boyutlara yakın fotoğraf çekebilen ‘makro’ ayarları vardır.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here