Ana sayfa İnternet O mail, Merkez Bankası’ndan gelmiyor!

O mail, Merkez Bankası’ndan gelmiyor!

0
Yoğun bir mail trafiğiniz varsa ve aynı adresi uzun süredir kullanıyorsanız, tahminen size de aşağıdaki Merkez Bankası (!) uyarısı gelmiştir. Aman dikkat!

Son günlerde internet ve elektronik postalarda “Merkez Bankası”ndan bir uyarı” başlığıyla dolaşan mesaj, sanal dolandırıcıların marifeti. üşenmeden yazılan mesajda şöyle deniyor:
“T.C. MERKEZ BANKASI”ndan bir uyarı… Dağarcığınızda bulunsun… Eğer bir gün ATM makinelerinden bir soyguncu tarafından para çekmeye zorlanırsanız PIN kodunuzu ters girmeniz halinde (örn. 1234 yerine 4321.. gibi) makine parayı veriyor ancak bu arada polis de çağırıyor. Bu konuyu çok nadir kişinin bildiği için, mümkün olduğunca çok kişiye bildirelim.”

Merkez Bankası, neredeyse 6 aydır dolaşan bu e-posta”yı yalanlayarak, kurum olarak böyle bir mesaj göndermediklerini belirtti. Kurumun bir üst düzey yetkilisi, yaptığı açıklamada, “Biz açıklamalarımızı resmi yollardan ve kamuoyuna yapıyoruz” dedi. Bu çağrıyı yapanların da yeni bir dolandırıcılık şebekesi olabileceğini belirtti.

Teknik olarak, ATM”lerin polis çağırmaya yarayacak altyapıyla donatılmadığını belirten uzmanlar, söz konusu mesajlarda kullanılan “Merkez Bankası” ibaresinin, insanlarda güven oluşturduğuna, asıl tehlikenin de bu olduğuna dikkat çekiyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here