Ana sayfa Donanım Nvidia Turing yeni nesil ekran kartları acayip pahalı olacak

Nvidia Turing yeni nesil ekran kartları acayip pahalı olacak

Oldu mu şimdi böyle güzel kardeşim?

0

Wccftech tarafından elde edilen bilgilere göre Nvidia’nın Turing tabanlı yeni nesil grafik işlem birimleri çok yüksek fiyatlarla gelecek. Hemen hemen her versiyonda fiyatların ikiye katlanması söz konusu.

2018 serisi Nvidia GeForce GTX grafik kartları, Eylül ayında piyasaya sürülecek. Cihazlar hakkında üretici partnerlerin bile detaylı bilgisi yok. İsimlendirmenin ne olacağı ise hâlâ belirsiz.

Donanımsal özellik olarak sayabileceğimiz güç tüketim verilerini şöyle kıyaslayalım:

  • 180W GPU (11GB vRAM): 699-749 dolar, Eylül’ün ilk haftası satışta
  • 150W GPU (8GB vRAM): 599 dolar, Eylül’ün ikinci haftası satışta
  • 120W GPU (8GB vRAM): 499 dolar, Eylül sonunda satışta

Bu fiyatlara dikkatli bakın. Burada gördükleriniz, özellikle de en düşük güçlü 120W versiyon, GTX 1060 ile kıyaslanabilecek seviyede ve fiyatı neredeyse iki katı. 150W olan GTX 1070, 180W olan ise GTX 1080 ile kolaylıkla kıyaslanabilir. Firmanın böyle agresif bir fiyat artırmaya gitmesi aynı ölçüde artan RAM birimlerinden kaynaklanmış olabilir fakat yine de, yazıktır yahu. Üstelik bu fiyatlara üreticilerin eklemeleri dahil bile değil. Üreticiler cihazlardaki soğutucular ve entegreler için de mecburen para harcayacaklar ve bu işi hayrına yapmayacaklar.

İlgili Haber: Nvidia GeForce GTX 1180 Ne Zaman Çıkacak?

Nvidia’nın bu hamlesine dünyanın tepkisini inceleyecek olursak ünlü analistler, firmanın GTX 10 serisi kartları satıştan kaldırmayacağını öngörüyor. İki farklı nesli birden satışta tutmak, eskinin fiyatlarını azaltarak firmanın çok daha geniş bir fiyat spektrumunda ürün sunabilmesi anlamına gelecek.

Sektör analistleri Eylül ayında Nvidia’nın ani ekran kartı talebini karşılayamayacağını, bu sebeple fiyatların yükseleceğini de öngörüyor. Eğer bir yükseltme planlıyorsanız Eylül’de hemen satın almak için uğraşmak yerine 2019’un başlarını beklemek daha kârlı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here