Ana sayfa Donanım NVIDIA Titan RTX tanıtıldı: En iyi tüketici ekran kartı

NVIDIA Titan RTX tanıtıldı: En iyi tüketici ekran kartı

0
nvidia titan rtx

Hakkında birkaç kısa bilgi yayınlanmasının ardından resmi olarak NVIDIA Titan RTX tanıtıldı. Firmanın tüketicilere sunduğu en iyi ekran kartı, 72 Turing RT ve 4.608 CUDA çekirdeği ile geliyor. Titan RTX, kendisinden altta yer alan RTX 2080 Ti modelinde yer alan 68 Turing RT ve 4.352 CUDA çekirdeğinden sayısal olarak üstün olsa da asıl fark atan kısım VRAM alanında. 24GB GDDR6 VRAM ile gelen Titan RTX, 2500 dolarlık fiyat etiketiyle son derece zengin oyuncular, araştırma personelleri ya da iş istasyonu kullanıcılarını hedefliyor.

RTX 2080 Ti modeline son derece benzeyen kart,çok daha yüksek bir depolama kapasitesine sahip. Cihaz ayrıca tam kapasiteli TU102 GPU’ya da sahip. Bu birim, NVIDIA’nın 6300 dolarlık iş istasyonu ekran kartı Quadro RTX 6000 modelinde de bulunuyor ve aynı sayıda CUDA, Tensor ve RT çekirdeklerine sahip. Bu iki kat daha pahalı kart ve Titan RTX, 24GB VRAM’den gücünü alıyor.

titan rtx

Tüm bu yüksek kapasite de işinizi görmezse, 80 dolarlık Titan RTX NVLink Bridge donanımı, bu bebeklerden iki tanesini bir arada kullanmanıza imkan sağlıyor. Bu kurulumla toplamda 100 GB/s bant genişliğine sahip oluyorsunuz.

Son nesil GTX kartlar ile birlikte NVIDIA, Titan XP modelini 1200 dolardan satışa sunmuştu. Firma o zamandan bu yana hem stratejisini hem de fiyatlandırma politikasını değiştirdi. Titan RTX, sizin de anlayacağınız üzere daha çok AI (yapay zeka) araştırmalarına yönelen bir kart ve bunu hem yüksek hafızasıyla hem de çekirdek sayısıyla ortaya koyuyor.

Quadro RTX 6000 ile hemen hemen aynı spesifikasyonları sunan yeni kart, 3D animasyon ve hareketli grafik sektörü için de ilginç bir tercih olacaktır. Yarıdan daha ucuz olan yeni Titan, grafik sürücüleri ve OpenGL dışında hemen hemen aynı performansı sunacaktır.

Tüm bunlar oldukça iç açıcı olsa da bir RTX 2080 Ti ile kıyaslandığında Titan model yüzde 10 ile 20 arasında performans artışı sağlayacaktır.


Aracı: Engadget
Kaynak: NVIDIA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here