Ana sayfa Haber NVIDIA”nın yapay zekası Volvo ile buluştu

NVIDIA”nın yapay zekası Volvo ile buluştu

0

Volvo ile Nvidia, CES 2016’da işbirlikleri çerçevesinde yeni teknolojilerini duyurdular. Volvo‘nun 100 adet Volvo XC90 SUV otomobiline zeka katmak için NVIDIA Drive PX derin öğrenme motorunu kullanacak. 

Volvo XC90 SUV“lar, NVIDIA tarafından bugün duyurulan,  İsveçli araba üreticisi Drive Me”nin gelecek yılki otonom araç pilot programında yola çıkmaya başlayacaklar.

Volvo”nun otonom pilot programı Drive Me, lüks araçları, sürüş zorluklarıyla başa çıkmak için derin öğrenmeyi kullanan NVIDIA DRIVE PX 2 motoruyla donatacak.  Araçlar, araba üreticisinin bulunduğu şehir olan Göteborg civarında otonom olarak, diğer yerlerde ise yarı otonom olarak sürüşe çıkacaklar. NVIDIA DRIVE PX 2 motoru, otomobillerin; çevredeki nesneleri tanıması, potansiyel tehditleri öngörmesi ve güvenli bir biçimde navigasyon yapması için, bir tür yapay zeka olan derin öğrenmeyi kullanmasını sağlıyor. 8 TeraFLOPS işlem gücüyle – 150 MacBook Pro”ya denktir –  gerçek zamanda çoklu sensörlerden veri işleyerek;  şeritleri, araçları, yayaları, levhaları ve daha pek çok şeyi 360 derece algılıyor ve yerlerini belirliyor; çoklu oto pilot işlevlerini yerine getiriyor.

Yakın zamanda derin öğrenme alanında yaşanan yeni gelişmeler, bilgisayarların dış dünyayı algılama gücünü büyük ölçüde genişletti. Bilgisayarlar, geniş miktarda veri ve işlem gücü kullanarak, insan ürünü algoritmaların erişiminin ötesine geçen bir seviyede kompleks nesneleri tanıyan bir programlama yapmaya başladılar.

Daha fazla derin öğrenme, NVIDIA”nın süper hesaplama GPU”larıyla etkin güç kazanıyor. örneğin, Microsoft ve Google; GPU”ları, “ImageNet Geniş ölçekli Görsel Tanıma Yarışması”nda iyi eğitimli bir insanı yenen görsel tanıma sistemleri yaratmak için kullandılar. Ayrıca, Microsoft araştırmacıları, yakın zamanda IQ testlerinde bir insanı yenen derin nöral ağlar geliştirdiler.

Sistem; harita yerini belirleme ve yol planlama için gerçek zamanlı durumsal farkındalığı, bilindik yüksek çözünürlüklü bir haritayla karşılaştırabilir, böylece güvenli bir yol planlamasıyla birlikte tam olarak bu yol boyunca sürülmesini sağlar ve bunu sürekli değişen şartlara adapte eder. DRIVE PX 2 başka kritik işlevler de görür, mesela aracın tüm çevre görünümünü yaratmak için kamera girdilerini işler.

Kendi kendine giden otomobiller, çoklu sensörlerden gelen veriyi yorumlamak için geniş hesaplama kaynaklarına ihtiyaç duyar. Bu nedenle, kendi kendine giden otomobillerin ilk örnekleri bilgisayarlarla dolu bir gövde içerir. Aynı işlevleri yerine getiren DRIVE PX 2 ise, bir tablet büyüklüğüne sahip.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here