Ana sayfa Haber Nvidia”nın ortaya karışık simalar üreten yapay zekası

Nvidia”nın ortaya karışık simalar üreten yapay zekası

0

Google 2015 yılında DeepDream adını verdiği sanat eserleri yapan nöral ağ, istediğiniz her çeşit çalışmayı çıkarabilecek kapasiteye sahip. DeepDream estetik açıdan pek kaliteli eserler ortaya koymuyor olabilir ama, gerçekçi görünen, ama aslında hiç var olmamış insan yüzü resimleri üretmek gibi oldukça ürkütücü bir teknoloji kullanıyor.

Ekran kartı ve elektronik üreticisi Nividia Cuma günü, birbiriyle rekabet halinde olan iki nöral ağın birbirine karşı eşleştirildiği bir algoritma sınıfı olan “Generative Adversarial Network (GAN)” tekniğini gözler önüne seren bir çalışma yayınladı. GAN üzerinde iki nöral ağdan biri üretken işlev moduna ayarlanırken (örneğin resim yapmak ya da bir soruyu çözmek gibi), diğer ağ ise düşman rolünü oynayarak, birincinin elde ettiği sonuçlara karşı hamleler yapar. Bu teknikte amaç, üretken nöral ağın rakibi olan eşleniğine karşı üstünlük sağlayarak, üstün bir sonuç ortaya koymasını sağlamaktır.

Aslında hareket halinde olmayan, gözlerinizin önünde belli belirsiz şekilde akıp giden tüm bu insan yüzlerini seyretmek gerçekten de tuhaf bir his veriyor insana. Nvidia”nın yöntemi ile nesnelerin ve dekorun çok iyi şekilde üretilmesi sağlanıyor. Aşağıdaki videodan da seyredebilirsiniz ortaya çıkan çalışmayı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here