Ana sayfa Haber NVIDIA Inpainting yapay zeka tekniğiyle hasarlı fotoğraflar yeniden hayat buluyor

NVIDIA Inpainting yapay zeka tekniğiyle hasarlı fotoğraflar yeniden hayat buluyor

0

NVIDIA araştırmacıları bu sefer de bozulmuş ya da bir bölümü zarar görmüş görsellerin yenilenmesini sağlayacak, oldukça yeni bir yapay zeka teknolojisiyle çıktılar sahneye. NVIDIA”dan Guillin Liu”nun liderliğinde oluşturulan ekip, aşınmış piksellerin kısa süre içerisinde ve etkileyici şekilde geri kazandırılmasını sağlayabiliyor.

NVIDIA”nın “görsel içi boyama” adını verdiği bu işlem sadece kayıp görsel piksellerinin yeniden geri getirilmesinde değil, aynı zamanda görselden çıkarılmak istenen nesnenin çıkarılarak yerinin doldurulmasını da sağlıyor. Bu tip bir işlem  aslında Photoshop”un CS5 sürümüyle getirilen İçerik bilinci taşıyan doldurma olarak tercüme edebileceğimiz “Content-Aware Fill” adlı özellikle de yapılabiliyor.  Fakat NVIDA bir adım daha ileri giderek bu özelliğin performansını arttırmak için 55.116 adet gelişigüzel iz ve boşluğu kullanarak eğitilen bir yapay zeka sistemi ortaya koyuyor. Algoritmanın tutarlılığını test etmek için benzer şekilde 25.000 birimin üretildiği belirtiliyor.

NVIDIA araştırmacılarının dahili-boyama ile ilgili bir yazıda şu ifadelere yer verdiler: “Modelimiz görselin sınırları içerisinde yer alan herhangi bir biçimi, büyüklük konumunu ya da mesafeyi yerinde ele alabildiği gibi, büyüklüğü artan boşlukları da ince biçimde işleyebiliyor.  Bildiğimiz kadarıyla yapay zekanın düzensiz biçimli boşluklar üzerinde yer alan görsel dahili boyama modellerinde ortaya koyduğu verimi ilk olarak sunanlar biziz.”

NVIDIA”nın makine öğrenimi pratiklerinden maksimum verimi elde edebilecek çok sayıda yüksek performanslı donanıma sahip olduğu şüphesiz. NVIDIA bu işlem için cuDNN ile hızlandırılmış PYTorch adlı derin öğrenme iskeleti üzerinde işlem gören Tesla V100 grafik işlemci birimlerini (GPU) kullandı.

NVIDIA görsel içi boyama işleminin ortaya koyduklarını pratikte görmek için videoyu izleyebilirsiniz. Videoda özellikle gözleri yerinden çıkarılarak iki yeni gözün yerleştirildiği görsel başta olmak üzere oldukça etkileyici sonuçlara şahit oluyoruz. Her ne kadar mükemmel anlamda sonuçlar elde edildiğini söylemek mümkün değilse de, yeni yöntemin oldukça ümit vaat eden, bariz bir başarı olduğunu da itiraf etmek gerek.

NVIDIA yeni görsel içi boyama tekniğinin fotoğraf düzenleme yazılımına entegre edilebileceğini belirtti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here