Ana sayfa Donanım Nvidia gelmiş geçmiş en güçlü ekran kartı Titan V’yi duyurdu

Nvidia gelmiş geçmiş en güçlü ekran kartı Titan V’yi duyurdu

0

Nvidia yılda birkaç kez “tarihin en hızlı ekran kartı” tanıtımı yapıyor. Aynı şey bugün de oldu. Nvidia”nın ifadesiyle Titan V “Bugüne kadar yapılan en güçlü PC Ekran Kartı”. Bu iddiada bulunan bir çok üründen daha bariz bir aşama kaydeden yeni kart, Nvidia”nın yeni “Volta” mimarisine dayalı ilk tüketici-seviyesi ekran kartı olma özelliğini taşıyor.

Her ne kadar tüketici seviyesinde desek de, fiyat itibariyle pek de öyle olmadığını söyleyebiliriz. 2.999$ fiyat etiketine sahip olan ürünün 21.1 milyar transistörüyle 110 teraflop performans sağladığı iddia ediliyor. 12 GB HBM2 hafıza, 5120 CUDA çekirdek ve 640 “tensör çekirdek” bulunan ürün, bir önceki modelinden 9 kat daha hızlı makine öğrenimi performansı sunuyor.

Aynı zamanda ürün, sarı ve siyah renk karışımıyla üretiliyor.

Nvidia”nın kurucusu ve CEO”su Jensen Huang bir açıklamasında “Volta”yı yüksek performanslı işlem ve yapay zekanın uç sınırlarını zorlamak için üretmeyi düşünmüştük. Yeni işlemci mimarisi, yönergeler, rakamsal biçimler, hafıza mimarisi ve işlemci bağlantılarıyla yeni bir açılım sağladık. Titan V ile Volta”yı araştırmacı ve bilim adamlarının kullanımına sunuyoruz. Bu yolla edinecekleri yeni keşifleri görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Volta”nın daha geniş anlamda kullanılabileceği oyun odaklı ekran kartlarına ne zaman geleceği konusunda bir açıklama yapılmadı. Nvidia”nın mevcut Pascal mimarisi GTX 1080 ile bir buçuk yıl kadar önce tanıtılmıştı. Bu kart, halen piyasanın en iyi oyun ekran kartlarından biri olarak duruyor. Turbo şarj hıza sahip bir sonraki modeli olan GTX 1080 Ti ile performans noktasında zirveye ulaşıyor bu mimari.

Volta ekran kartlarının üretimi, Nvidia için daha pahalıya mal olacak. Bu nedenle firma Pascal”ın satışlarını olabildiğince uzun tutmaya çalışıyor olabilir.

Titan V bugün itibariyle her bir alıcı için iki adet sınırlı satışla piyasaya sunuldu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here