Ana sayfa Haber Nvidia GeForce GTX 1180 Ne Zaman Çıkacak?

Nvidia GeForce GTX 1180 Ne Zaman Çıkacak?

1

Piyasadaki grafik işlemcilerini çıkaralı iki yıl geçen Nvidia, yeni bir jenerasyon için çoktan kolları sıvamış gibi görünüyor. Nvidia CEO’su Jensen Huang yakın zamanda bir açıklama yaparak yeni neslin çıkmasına daha çok vakit olduğunu söylese de ortaya çıkan söylentiler bunu yalanlıyor. GeForce GTX 11 Serisi olarak çıkması beklenen grafik işlem birimleri (GPU), Hot Chips konferansı programında şimdiden yerini aldı. Son söylentilere göre GTX 1180’in mühendislik örneği firmalar dağıtıldı bile!

Nvidia bu gelişmelerin ardından 21 Ağustos’ta gerçekleştirilecek Gamescom etkinliği için davetiyeler dağıtmaya başladı. Bu davetiyeler PC ile alakalı bir konuda donanım üreticilerini ilgilendiriyor.

Şimdiye kadar çıkan tüm söylentiler Ağustos’u işaret ediyor

Geçen ay gerçekleşen E3 konferansında Lenovo yetkilisinin Nvidia 11 Serisi grafik kartlarını içeren laptopların çıkmasından bahsetmesi, yeni grafik kartlarının ortaya çıkışı ihtimalini bir hayli yükseltti. Nvidia bunun dışında Twitter’da Alan Turing’in doğum gününü kutlayan bir tweet ile birlikte yeni neslin Turing platformunda şekilleneceğinin sinyalini veriyor olabilir.

İnternet üzerinde dolaşmaya başlayan ve mühendislik örnekleri oldukları söylenen grafik kartları da Nvidia’nın yeni grafik kartının tanıtılmasına çok kısa bir zaman kaldığının habercisi. Bu fotoğraflardan en çok dikkat çekeninde henüz hiçbir GPU tarafından desteklenmeyen GDDR6 hafıza birimleri bulunuyor. Şimdiye kadar kullanılan GDDR5 bundan 10 yıl önce çıkmıştı ve artık yenilenmesi gerekiyordu. GDDR6 depolama birimleri PC’ler ve konsollarda bant genişliğini ve performansı arttıracak.

4K çözünürlükte 144 FPS

Yeni nesil GeForce GTX 1180, oyunları 4K çözünürlükte ve 144Hz yenileme hızında oynatabilecek. Acer ve Asus, 4K çözünürlüklü 144Hz ve HDR destekli oyun monitörlerini tanıtmaya başladılar bile. Bu 2 bin dolarlık monitörler Nvidia’nın G-Sync teknolojisini destekleyecek ve muhtemelen GTX 1180 olmadan pek fazla kullanılamayacaklar.

Nvidia’nın en yeni grafik kartı söylentilere göre 3.584 CUDA çekirdeğine sahip olacak ve çekirdek hızları 1,6 ile 1,8 GHz arasında değişecek. Depolama alanında 16GB’a kadar yükselen GDDR6 birimler yer alacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here