Ana sayfa Haber NVIDIA”dan otomobil sektörüne giriş?

NVIDIA”dan otomobil sektörüne giriş?

0

CES 2015’te NVIDIA, Audi, Volkswagen ve Ford gibi otomobil üreticilerinin yöneticileriyle konuşma fırsatı bulan teknoloji editörleri, NVIDIA’nın otomobil sektörüne sağlayacağı hizmetler hakkında konuştular. CES 2015’te curved monitörler, yeni nesil 4K‘lar, akıllı telefonlar tanıtıldı fakat fuarın NVIDIA açısından çok daha farklı bir önemi vardı. CES 2015, NVIDIA’nın otomobil sektörüne giriş yaptığı zaman dilimidir.

Geçtiğimiz yıldan itibaren Audi, Volkswagen ve Mercedes yarı otomatik ve sürücüsüz otomobillerini geliştirmeye başladılar. Audi, Google’dan aldığı destekle bu konuda en somut gelişmeleri yapan firmayken, Ford da kendi geliştirdiği teknolojilerle sürücüsüz otomobil tanıtımlarını gerçekleştirdi. Peki, bu firmalara NVIDIA ne sağlayacak?

NVIDIA’nın K1 yazılımı Audi’nin Z-Fast teknolojilerinde kullanılmaya başlanacak. Z-Fast denen teknoloji, Audi’lerin tamamen otomatik yol alabilmesini sağlıyor. üreticilere sensör üretimi ve yazılım üretimlere sağlanıp bu firmaların Ar-Ge gelişmelerini de NVIDIA yapacak.

Geçtiğimiz gün hazırladığımız “CES 2015’teki konsept otomobiller” başlıklı fotoğraf galerimizde görmüş olduğunuz tüm otomobillerin altyapısını büyük ihtimalle NVIDIA sağlayacak.

Sizce bir PC teknoloji üreticisinin otomobillere servis sağlayacak olması biraz agresif değil mi?

Kendi fikirimce, oldukça agresif bir durum evet. Ancak Android Auto, Apple CarPlay gibi platformlara ek olarak Microsoft’un da otomobillere yönelik bir servis üretileceği de an itibariyle konuşuluyor.

Mobil teknoloji üreticilerinin otomobil sektörüne girişimde bulundukları bu dönemlerde, farklı altyapı sağlayıcıları da bu sektörüne giriş yapacaklardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here