Ana sayfa Haber Novartis 125 milyon TL”lik rüşvet verdi iddiası için dosya açıldı gelişmeler cuma...

Novartis 125 milyon TL”lik rüşvet verdi iddiası için dosya açıldı gelişmeler cuma günü

0

Anonim kalmayı tercih eden bir kaynak, haber ajanslarına attığı e-postada Novartis Türkiye‘nin ülkede 125 milyon TL’lik rüşvet sağladığını iddia ediyor. Reuters’a göre ise kişi ilk olarak 17 Şubat’ta iletişime geçmiş ve bu gece itibariyle tüm haber ajanslarına yayıldı.  İhbarı yapan anonim kişiye göre Novartis, Türkiye’deki bağlantılarını kullanarak rekabet avantajını eline geçirerek ilaçların Türkiye’deki  kamu hastanelerinin satın alma listelerine eklenmesini ve Türkiye kamusal alanlarında kullanılmasını içeriyor. İddiaya göre ayrıca, Novartis, çin’de dee bunun gibi rüşvet iddialarına girişmiş ve departman yüksek miktarda para cezasına çarptırılmıştı.

Novartis‘in İsveç’teki yönetim bürosu ise konuyla ilgili farklı dosyalar açtı. İlk dosya rüşvet iddialarını yaygınlaştıran kişiyle ilgili ve diğer dosyalar da e-postada 2013 ve 2014 yıllarına ait ödeme gerçekleştiren Alp Aydın ile ilgili. E-postada, 2013 ve 2014 yılarına ait toplamında 290 bin dolarlık ekstra ödemeler yaptığı söyleniyor.

Novartis, Reuters‘a yaptığı açıklamada her zaman iş ve rekabet kurallarına bağlı kaldıklarını belirtti ve Alp Aydın’ın o dönemlerde danışmanlık yaptığınıve şu an iş ilişkilerinin olmadığını ajansa belirtti.

Novartis ek olarak, Alp Aydın’ın Türkiye’deki sağlık görevlilerine büyük miktarda ödemelerde bulunduğunu söyledi ve Novartis Türkiye bürosunun yazdıkları reçetelerde firmanın ilaçların yüksek oranda yer veren doktorların akrabalarını işe aldığını da dosyalara eklediklerini belirttil.

Konuda, SGK’nın da adı geçiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here