Ana sayfa Donanım Notebook’unuzu TV’ye dönüştürün

Notebook’unuzu TV’ye dönüştürün

0

TV’nizi yanınızda taşıyabilirsiniz!

Sıkı bir televizyon izleyicisiyseniz, kaçırmak istemediğiniz programlar aklınıza takılıyorsa, size iyi bir haberimiz var… Notebook”unuzla istediğiniz her yerden televizyon izleyebilirsiniz. Kaçırmak istemediğiniz dizileri, maçları notebook”unuzdan izlemeniz sandığınızdan çok daha kolay. Bunun için tek ihtiyacınız bazı ekipmanlar. Hatta belki ihtiyacınız olan her şey elinizin altında bile olabilir. Mobil yaşamı seven televizyonkolikler için tüm ipuçları dosyamızda.
 

 

 

TV keyfini notebook”unuza taşımanın yöntemleri
Dizüstü bilgisayarınızdan televizyon kanallarını gerçek zamanlı olarak izlemeniz için üç yolunuz bulunuyor: öncelikle notebook”unuza takacağınız ekipmanlarla ilgili ilk iki yöntemden bahsedeceğiz. Bunlar ExpressCard ve USB girişlerini kullanarak televizyon kanallarına ulaşmanızı sağlıyor. PCI ya da ExpressCard yuvasına takacağınız bir televizyon kartıyla istediğiniz hiçbir programı kaçırmamanız mümkün. Bunun yanı sıra yine USB üzerinden kullanacağınız televizyon kartları da bulunuyor. Son yöntem ise bildiğiniz gibi internet. Biz sondan, yani en çok bilinen yöntemden başlayalım.

İnternetten TV izlemek

Artık birçok televizyon kanalı yayınlarını internet üzerinden de izleyicilerine sunuyor. Tabii kaçırdığınız programlar birçok başka sitede de yayınlanabiliyor, ancak görüntü kalitesinin yeterli derecede olduğunu söylemek hepsi için pek mümkün değil. Televizyon kanallarıysa genellikle bilgisayarınıza kurabileceğiniz bir program vasıtasıyla yayınları bilgisayarınızdan izleyebilmenizi sağlıyor. Hatta bazı kanallar – genelde yurtdışındaki kanallar- yayınları kaydedebilmenizi ya da satın almanızı da sağlayacak kolaylıklar sunuyor. Ancak ister televizyon kanallarından, isterseniz de programları yayınlayan başka sitelerden izleyin, internetten televizyon izlemenin çok önemli bir dezavantajı bulunuyor, bu da internet kullanımını büyük ölçüde artırması. Yani internetten televizyon izlerken aynı anda internetten başka uygulamalar yapmak isterseniz, işiniz bağlantı hızınıza bağlı olarak oldukça zor olabilir. Televizyon izlerken aynı anda bir dosya indirmek, gerekli sayfalarda gezinmek isterseniz zorlanabilirsiniz. Eğer bu durum sizin için bir sorun arz ediyorsa, dizüstü bilgisayarınızla birlikte kullanacağınız ekipmanlar üzerinden televizyon izlemek sizin için çok daha avantajlı
olacaktır.
 

 

 

Kartlar TV programlarını ayağınıza getiriyor
Televizyonu dizüstü bilgisayarınız sayesinde nereye giderseniz gidin yanınızda götürmeniz mümkün. Yen notebook modelleri sıklıkla PCI ve ExpressCard yuvalarına sahip. Bu yuvalara yerleştirebileceğiniz ExpressCard TV kartlarıyla rahatlıkla televizyon izlemeniz mümkün oluyor. Yeni notebook modellerinde ExpressCard”ın vazgeçilmez bir özellik olduğunu görüyoruz. ünlü PC markalarının yanı sıra, Apple modellerinde de bu özellik bulunuyor. Bunun anlamıysa artık hiçbir programı kaçırmak zorunda olmamanız. Yüksek kalitede uydu yayınlarını notebook”unuza getiren televizyon kartınızla yayınları her yerde izleyebilirsiniz. özellikle seyahat ettiğinizde ya da evinizden uzaktayken bu yöntemle televizyon keyfi yaşayabilirsiniz. Tabii bu noktada dizüstü bilgisayarların gün geçtikçe gelişmesi ve ekranların daha yüksek kalitede görüntülemeye imkan vermesi de önemli bir avantaj olarak ortaya çıkıyor. Televizyon yayınının kalitesine göre, notebook”unuzdan program ve dizileri yüksek çözünürlükte izlemeniz bile mümkün.
Hauppauge WinTV-HVR-1400
Heryerde televizyon

WinTV-HVR-1400, dijital ve analog TV kanallarını dizüstü bilgisayarlara taşımak için uygun bir çözüm. WinTV-HVR-1400 ile kullanıcılar, tatildeyken de dizüstü bilgisayarlarında TV izlemenin keyfine varabiliyorlar. Aynı zamanda bir dijital video kayıt cihazı olan ürünle, tatilde video kamerayla çekilen görüntülerinizi de bilgisayara aktarabiliyorsunuz. ürün, içerdiği dijital TV alıcısı ile dijital video kalitesini kullanıcılarına sunuyor, kanal adlarını otomatik olarak belirleyen donanımla, TV programlarını dizüstü bilgisayarınıza aynı kalitede kaydedebiliyorsunuz.

 

 
Pratik kullanıcı arayüzü ile yeni WinTV uygulaması, kaydetme, durdurma ve izleme işlevleri için yeni bir görev çubuğu da içeriyor. Ayrıca WinTV-Programlayıcı ile, izlemek istediğiniz yayınları bir defalık, günlük ya da haftalık olarak programlayabiliyorsunuz. Bunun yanında dijital yayınlar için, TV programlarını izlemek ve kaydetmek amacıyla ücretsiz 7 günlük Elektronik Program Rehberi”nden (EPR) de yararlanmanız mümkün. Kurulumu son derece kolay olan WinTV-HVR-1400, 54 mm ExpressCard kutusuyla sunuluyor, çantada ya da cebinize rahatlıkla sığıyor. TV izlemeye başlamak için WinTV-HVR-1400″ü dizüstü bilgisayarınızdaki ExpressCard/54 yuvasına takarak anten bağlantısını yapmanız yeterli oluyor. ürünü, dilerseniz dizüstü bilgisayarınızın ExpressCard yuvasında bırakabiliyor ya da TV izlemek istediğinizde takabiliyorsunuz. WinTV-HVR-1400, video kaynaklarından kayıt için ilave audio/video giriş kablosuyla birlikte geliyor.

 

 

  AVerTV Hybrid NanoExpress HC82R
Küçük ve hızlı

AVerTV NanoExpress, DVB-T dijital yayınları, dünya analog TV yayınlarının hepsini izleme özelliği ve FM radyosusuyla size yeni bir deneyim sunuyor. AVerTV Hybrid NanoExpress’i kolayca ExpressCard girişinize bağlayarak anında televizyon keyfini çıkarmaya başlayabiliyorsunuz. ExpressCard arabirimi sayesinde küçük ve hızlı veri aktarma kapasitesi sunarak dizüstü bilgisayar sahipleri için bulunmaz bir eğlence fırsatı sunuyor.
 

Komposit (RCA) Kablo sayesinde uydu alıcısı, DVD/VHS oynatıcı, video kamera, ve PlayStation gibi oyun konsollarını bilgisayara bağlayıp monitörünüzden görüp ve kayıt edebiliyorsunuz. Bu da oynadığınız oyunu, ya da eski videolarınızı arkadaşlarınızla paylaşıp ölümsüzleştirmenize olanak sunuyor. AVerTV NanoExpress, Windows Media Center Edition (MCE) için “Universal DVB” plug-in sunarak, Vista ve XP sisteminde DVB-T ve analog yayınları doğrudan MCE üzerinden “My TV” ile seyretmenizi ve kaydetmenizi sağlıyor. Bunun yanında AVerMedia”ya özel Vista MCE Video Gaming Plug-in ve Video Quality Enhancement Plug-in özelliği video oyunlarında ses ve görüntüyü senkronize ediyor,  parlaklık/kontrast/doygunluk ayarlarını düzenleyerek görüntü kalitesini de arttırıyor.

 

 

FlyTV Express M5 MST-A2
Durdurun, geri sarın

LifeView’in ExpressTV ürünleri arasında yer alan ürünle, televizyon programlarınız dizüstü bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz. Bant genişliğinin artırılması ve LifeView’in özel MST teknolojisi ile aynı anda çoklu video izleyebiliyorsunuz. Ayrıca siz bir kanalı izlerken aynı zamanda diğer bir kanaldaki TV programını kaydetmeniz de mümkün.
 

 
Analog TV’den MPEG 1/2 formatlarında kayıt yapabilen ürün, TimeShifting özelliğiyle yayını durdurma, geri sarma ve hızlı ileri sarma imkanı da sunuyor. TV programlarını planlı bir şekilde, istediğiniz zamana ayarlayarak kaydedebilmenizi sağlayan FlyTV Express M5 MST-A2 anlık görüntü yakalayabilme özelliği sayesinde TV yayınlarının fotoğrafını alabilmenizi sağlıyor. EPG ve Teletext desteği bulunan ürünle dijital ve analog televizyon ve videoları yan yana izleyebiliyorsunuz.

 

 

USB desteğiyle notebook”ta televizyon

USB bağlantılı televizyon kartları da yine dizüstünde televizyon keyfi sunan bir diğer yöntem. Birçok markanın USB televizyon kartı seçeneği bulunuyor. Bu noktada seçeneğinizi hangi yönden yapacağınız tabii ki kullanım alışkanlıklarınızla ilgili. Eğer USB girişleriniz her daim doluysa ve sıklıkla bu bağlantılar üzerinden bilgisayarınıza veri aktarmak durumundaysanız, kart yuvalarından çalışan televizyon kartlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca bazı kullanıcılar USB televizyon kartlarının ExpressCard”lara göre daha yavaş veri aktarabildiğini de belirtiyorlar. Ancak USB girişleriniz boş ve müsaitse, USB televizyon kartları da sizin için oldukça pratik bir çözüm olabilir.
 

AVerTV Volar Lite
Hesaplı çözüm

Küçük ve kompakt yapısıyla şık görünümü birleştiren AVerTV Volar Lite, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarınız için ideal ve hesaplı bir çözüm sunuyor. AVerTV Volar AX Microsoft Vista Media Center (MCE) işletimini destekleyerek sizin de dijital ev eğlencesi akımını yakalamanızı sağlıyor. Yeni AVerTV 6 yazılımı gelişmiş gerçek zamanlı H.264 kayıt ve sıkıştırma teknolojisiyle iPod için de 320X240 dahil kayıt imkanı sunuyor ve kayıtlarınız MPEG-2 formatına göre 4 kat daha az yer kaplıyor. Tüm analog yayınları destekleyen ürünle FM Radyo yayınlarını da takip edebiliyorsunuz. Stereo Ses sunan AVerTV Volar Lite, ince ve küçük tasarımıyla da dikkat çekiyor.
 

 

 

 

  Hauppauge WinTV-HVR-900
Cebinizdeki TV adaptörü

Hauppauge WinTV-HVR-900, bir USB flaş bellekten biraz daha büyük, cepte taşımaya müsait boyutlara sahip bir TV adaptörü. Hem analog, hem de sayısal yayınları yakalayabiliyor, yani “hibrid” bir model. USB yuvasından bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz cihaz, büyükçe bir yer kaplıyor. Yapısı dolayısıyla yakınındaki USB yuvalarını kapatan kartı, ayrı USB yuvaları bulunan bir anakartta kullanmak daha uygun. üzerindeki anten girişi sayesinde harici bir antenlere kullanabileceğiniz cihazın kutusunun bu anten çıkıyor.
 

Kartla gelen yazılım sayesinde, kayıt yapabileceğiniz zamanı ayarlayabilir, otomatik arama yapabilir ve dilediğiniz kanalı yazılım sayesinde kolayca seyredebilir, kanallar arasında geçiş yapabilirsiniz. Aynı zamanda seyrettiğiniz yayın içinden ekran görüntüsü de alabilirsiniz. Beraberinde gelen büyükçe bir uzaktan kumanda sayesinde, tıpkı televizyon kullanır gibi yayınları yönetebilmeniz mümkün.

Satellite A500Toshiba”nın multimedya dehası

Satellite serisine yeni katılan 16 inç”lik Satellite A500 notebook, günümüzün ihtiyaçları doğrultusunda geniş multimedya özellikleri ile donatılmış. Televizyon özelliklerini notebook”a entegre eden Toshiba, bu sayede HDMI kablosu ile bağlandığı  TV, DVD, uydu alıcısını uzaktan kumanda edebiliyor.

Multimedya özellikli ürün; HD Toshiba TruBrite, 16:9 özelliklerine ve 1366 x 768 piksel çözünürlüğe sahip 16 inç”lik ekran barındırıyor. Entegre TV alıcısı ile DVB-T (Digital Video Broadcasting Terrestrial)üzerinden yayın seyredilebilirken Harman Kardon stereo hoparlörler sayesinde daha keyifli bir TV deneyimi sunuyor.
 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here