Ana sayfa Haber Norveç, kıyamet günü tohum deposuna 12,7 milyon dolarlık yatırım yapacak!

Norveç, kıyamet günü tohum deposuna 12,7 milyon dolarlık yatırım yapacak!

0

10 yıl önce Norveç’te terk edilmiş bir kömür madenine inşa edilen dünyanın tohum deposu, uluslararası ölçekte bir felaketin ardından insanlığın geri dönüş için kullanması amacıyla kurulmuştu. Svalbard Uluslararası Tohum Deposu, on yıl önce inşa edilmişti ve amacı bu kıymetli tohumları insan yapımı ya da doğal felaketlerden kurtarmaktı.

Norveç’ten yetkililerin yaptığı açıklamalara göre, 12,7 milyon dolar değerinde güncelleme yapılacak olan depolara beton bir erişim paneli de eklenecek. Bu tüneller ile de bağlantı sağlanacak olan servis binası, acil durum güç ünitelerini ve soğuk depolama hizmetlerini taşıyacak. Norveç’in Gıda ve Tarım bakanı Jon Georg Dale, açıklamasında Uluslararası gıda güvenliği için tüm genetik materyalin koruma altında tutulması son derece önemli dedi ve inşaatların kısa zamanda başlayacağını belirtti. 

Dünyanın tohum kasası tam 4,5 milyon farklı tür depolama kapasitesiyle Norveç ve Kuzey Kutbu arasındaki bir konumda yer alıyor. Şuan için depoda dünyanın hemen hemen her ülkesinden alınmış 890 bin tür bulunuyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here