Ana sayfa Donanım Nord Drum

Nord Drum

0

Nord herkes tarafından beğenilen ve özellikle sahnede çokça tercih edilen klavyeleri olan bir firma. Bakalım bu yeni drum synthesizer’ı nasıl bir cihazmış?

Nord Drum ufak tefek boyutları olan bir drum synthesizer desek yanlış olmayacaktır. Ben açıkçası biraz daha büyük bir cihaz bekliyordum. Fakat zamanla gözüm alıştıkça gözüme daha güzel görünmeye başladı. Bu arada cihazın çok şık olduğunu da söylemem lazım. Klasik Nord çizgilerini bu cihazda da görmek mümkün.
 
Nord Drum
Cihazı incelemeye başladığımızda, cihazın 4 adet elektronik drum pad veya akustik drum trigger girişleri olduğunu görebiliyoruz. Buna ek olarak 1 adet MIDI in/out bulunuyor. Cihazın en solunda ise 1 adet mono çıkış bulunuyor . Cihazda bulunan 4 adet trigger özellikle sahnede daha güçlü davul sesleri isteyen ya da davul grubuna elektronik davul sound’u da eklemek isteyen arkadaşlar için biçilmiş kaftan. Cihazdaki tek mono çıkışını da çok dert etmemek gerekiyor çünkü cihaz kendi içerisinde 4 kanallı bir mixer gibi çalışabiliyor . Bu sayede 4 adet drum kanalından istediğinizin volume seviyesini ayarlayabiliyorsunuz . Bu arada MIDI in/out sayesinde de davulları trigger etmek mümkün .

 

Cihazın ön yüzeyine baktığımızda 3 adet ses şekillendirme bölümü bulunuyor. Bunlar Tone , Noise ve Click . Bu 3 bölüm sayesinde istediğiniz drum sesini yaratmak mümkün. Bu arada şunu da belirtmeliyim ilk başta karışık gibi duran bu kısıma 1-2 dk içerisinde alışıyorsunuz. Cihazın özellikle bu kullanılışlığına hayran kaldım diyebilirim. (Bu arada ses şekillendirme için Nord”un sitesinden 3 parametre için daha detaylı bilgi alabilirsiniz.) Cihaza alıştıktan sonra istediğiniz davul sound’unu çabucak editleyebilir ya da yaratabilirsiniz . özellikle kuvvetli kick sound’ları seviyorsanız cihaz bu işte oldukça başarılı. Genel anlamda da cihazın sesini de çok sevdiğimi belirtmeliğim . Böyle ufak tefek bir aletten çıkan sound sanırım herkesi memnun edecektir .
 
Cihazı iki şekilde kullanmak mümkün . Bunlardan ilki ve bence cihazın esas güçlü olduğu taraf canlı performanslar. Sahnede canlı davul kullanıp istediği o etli soundu yakalamayanlar için biçilmiş kaftan . Cihazın içinde bulunan 80 adet preset ile de beğendiğiniz drum sound’larını editleyip sahnede kullanmak mümkün. Cihazda 99 adet program bulunduğunu ve bunlardan 80’den sonrasının boş olduğunu ve kullanıcı için ayrıldığını hatırlatmakta yarar var . Tabi isterseniz cihaz içindeki hazır presetleri değiştirmeniz de mümkün .Bu arada presetler arası geçiş, hızlı sahne kullanımında şarkıdan şarkıya değişik drum sound’ları kullananlar, bu işlemi çok hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Stüdyo ortamında kullanmak için ise ya MIDI bağlantısı ile ya da üzerindeki trig butonu ile kayıt yapmanız gerekiyor fakat buradaki esas sıkıntı cihazın tek mono çıkışı olduğundan 4 drum sound’unu ya aynı anda record etmeniz ya da tek tek record etmeniz gerekmekte.

 

Bu arada şunu da belirtmeliyim: Cihazda herhangi bir sequencer yok, bu yüzden cihaz üstünde herhangi bir şekilde groove oluşturamıyorsunuz. Bahsetmiş olduğum gibi bu işi ya MIDI ya da trigger inputlar yardımı ile yapacaksınız. Bununla beraber cihazın trigger inputlar ile MIDI in/out”u beraber kullanmak da mümkün . İsterseniz dışarıdan cihazınızı MIDI yolu ile başka host sequencer bir cihaz ile senkronlamak mümkün .
 
Genel anlamda cihazı beğendiğimi söyleyebilirim. Sesi gerçekten başarılı. Kullanımı çok pratik ve güzel bir dizayna sahip. Fakat tek mono çıkışı olması ve her programda sadece 4 adet ses kullanabiliyor olması cihazın eksi yönleri fakat bence cihazın esas güçlü olduğu yönü canlıda . Canlı müzik yaparken laptop ses kartı vs gibi bir sürü aparat ile uğraşmaktansa bu cihaz ile işinizi çok rahat halledebileceğinizi düşünüyorum. Stüdyoda kullanmak isteyenler içinde eğer bir drum synth arıyorlar ise bakmadan geçmemeleri gereken bir cihaz . Cihazın satış fiyatı 365 EUR + KDV. Türkiye distribütörü ise Compel .

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here