Ana sayfa Mobil Nokia X6

Nokia X6

0

Müziğe odaklanın

Nokia’nın en ilgi çekici modellerinden birisi olacağını düşündüğümüz Nokia X6, üst seviye müzik odaklı bir telefon. Nokia X6″nın tasarımının çok şık olduğunu söyleyebiliriz. Sadece müziğe odaklığını söylersek de sizi yanıltmış oluruz.

İlk bakışta, SIM kart yuvası sol kısma koyulmuş. Kartı çıkarmak için, arka kapak ve bataryanın çıkarılması gerekiyor. Sol kısımda stereo hoparlörler, sağ tarafta ise kamera çekim tuşu yer alıyor. üst kısımda açma-kapama tuşu, 3.5 mm kulaklık girişi, microUSB girişi ve şarj girişi bulunan telefonun alt tarafında ise, mikrofon girişi bulunuyor. 1320 mAh BL-5J Li-Ion bataryaya sahip Nokia X6″nın yaklaşık 8.5 saate kadar konuşma süresi var.

Geniş ekranlı bu telefonda yan tuşlar hariç sadece 3 tuş bulunuyor. Arama- kapama tuşunun yanında bu tuşlardan biri, menüye girmemizi sağlıyor. 3.2 inç”lik dev kapasitif dokunmatik ekrana sahip X6″nın dokunma hassasiyetinin harika olduğunu söyleyebiliriz.

  Nokia X6
Ancak ekranın kolay kir tutması biraz can sıkıcı. Ayrıca telefonun konumuna göre otomatik ekran konumlandırması bulunan X6″da harekete dayalı oyunlar da keyifle oynanabiliyor.İşletim sistemi Symbian 9.4 S60 5th Edition, kapasitif dokunmatik ekranla uyumlu çalışıyor ve ayrıca kinetik kaydırma özelliği bulunuyor.

 

 

 

Nokia X6
Comes With Music

16 GB’lık bellekle satışa sunulan Nokia X6, paket dahilinde Comes With Music servisi aboneliği ile geliyor. Bu servis, tüm büyük müzik şirketlerinin yanı sıra birçok yerli ve yabancı bağımsız şirketle de yapılan anlaşmalar sonucunda Nokia”nın global müzik mağazası Ovi Müzik”ten bir yıl boyunca istendiği kadar parçanın indirilmesine olanak tanıyor. Türkiye”nin
en geniş içeriklerinden birine sahip olan bu katalogda şu anda 4 milyonu aşkın yerli ve yabancı parça bulunuyor ve yıl sonuna kadar 6 milyonu aşkın parçaya ulaşılması hedefleniyor. İster X6 cihazına isterse bir kişisel bilgisayara son derece kolay bir şekilde indirilebilen parçalar, servis üyeliği bittikten sonra da sonsuza kadar saklanabiliyor. Kulaklıktan bahsedersek, oldukça şık ve kullanışlı. üzerinde bulunan kontrol düğmeleriyle tam bir MP3 cihaz özelliği taşıyan bu modelde, müziği kolaylıkla yönetebiliyorsunuz. 3,5 mm”lik kulaklık girişi bulunan X6″nın 3 ayrı boydaki silikon kulaklık başlığı seçeneğiyle, kulağınız için en ideal ergonomiyi yaratabiliyorsunuz. Müziğe odaklı geliştirilen X6, gerçekten de sesin hakkını fazlasıyla veriyor. Güçlü, temiz ve kaliteli sesi cep telefonundan duymak isteyenler için önerebileceğimiz iyi bir telefon diyebiliriz.

640×480 piksel
çözünürlükte VGA video kaydı yapabildiğiniz X6″nın video oynatıcısında DivX/XviD desteği olmaması olumsuz bir özellik. Görünü kalitesi ortalama seviyede denilebilir. Ancak gürültü azaltma özelliği oldukça başarılı. Video oynatıcıda internetten yayınlanan akışları izleyebildiğiniz gibi Ovi Suite yazılımı, bilgisayarınızdaki videoları, X6’da izleyebileceğiniz formata dönüştürmenizi sağlıyor.

 

 

çift LED flaşlı kamera

Ayrıca 5 megapiksellik otofokuslu çift LED flaşlı kameraya sahip. çektiğiniz fotoğrafları ise, doğrudan Ovi’ye aktarabiliyorsunuz. Facebook ya da Picasa”ya ise doğrudan aktarım yapılamıyor. Fotoğraf galerisinin yavaş çalıştığını söyleyebiliriz. Fotoğraflarınızı tarih, başlık ya da ada göre listeleyebiliyorsunuz.

Müzik kütüphanesi, tipik bir Nokia müzik telefonuyla hemen hemen aynı özellikte. Sanatçı, albüm ve türe göre otomatik listeleniyor ya da kendiniz arama yapabiliyorsunuz. Nokia Ovi Suite ile şarkı yükleyebildiğiniz Nokia X6, tüm ses formatlarını destekliyor. Müzik çalar arka planda çalışırken siz, diğer uygulamaları rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

  Nokia X6
Hızlı veri alışverişi

4 bant GSM desteği bulunan Nokia X6, haliyle 3G HSDPA desteğiyle da hızlı veri alışverişine olanak tanıyor. Tüm bağlantı türlerini destekleyen bu cihazda Wi-Fi, dahili GPS alıcı, Bluetooth gibi birçok temel özellik var. Aynı zamanda Dahili GPS alıcısına sahip Nokia X6, Ovi Maps 3.0 yazılımıyla beraber geliyor. Sonuç olarak, bu incelemede oldukça iyi bir ses kalitesiyle karşılaştık. Dokunmatik ekran deneyimi ise oldukça tatmin ediciydi.

Nokia X6 Comes With Music Edition mayıs ayında Türkiye”de satışa sunulacağı için henüz satış fiyatı belli değil.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here