Ana sayfa Haber Nokia, Vodafone ve Audi, Ay yüzeyine 4G götürmek için güçlerini birleştirdi

Nokia, Vodafone ve Audi, Ay yüzeyine 4G götürmek için güçlerini birleştirdi

0

Telefon üreticisi Nokia, ağ sağlayıcısı Vodafone ve otomotiv firması Audi’nin ortak olarak üzerinde çalışmaya başladığı proje, Dünya dışında bir gövdede ilk kez internet altyapısı kurulmasını sağlayacak. Projenin amacı, Ay yörüngesine yerleştirilecek küçük uydular aracılığıyla Ay yüzeyindeki keşif araçları arasında iletişim sağlamak ve bu iletişimin Dünya’ya gönderilmesini ciddi olarak kolaylaştırmak.

İlk özel sektör Ay yatırımı olan proje, Vodafone Almanya’nın 4G altyapısını sağlaması, Nokia’nın uyduları tasarlaması ve Audi’nin Ay yüzeyinde hareket edecek olan araçları tasarlayıp imal etmesinden oluşacak olan projenin 1kg’dan az gelen iki uydusunu da SpaceX fırlatacak. Salı günü yapılan açıklamada astronotların Ay yüzeyinde ilk kez yürümesinin üzerinden 50 yıl geçtiği belirtilerek insanoğlunun Dünya dışı bir yapıda da altyapı çalışmalarına başlamaları gerektiği ifade edildi. 

Nokia Teknoloji Sorumlusu’nun yaptığı açıklamada: “Bu yeni projeyle birlikte uzay sınıfı teknolojilerin gelişmesini hızlandırmak ve geleceğin iletişim ağlarını oluşturmak hedefimiz. Bu projeyle Ay üzerinde araştırmalarını sürdüren tüm kuruluşlara destek olacağız” denildi. 

özel bir uzay firması olan PTScientists firmasının yönettiği projede Vodafone’un 4G bağlantısı Nokia donanımına güç verecek. SpaceX’ni önümüzdeki yıl Florida’da uyduları fırlatmayı kabul etmesiyle birlikte kesinlik kazanan proje, umuyoruz insanlık adına güzel sonuçlar doğurur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here