Ana sayfa Haber Nokia sağlık teknolojileri işletmesine nokta koymak üzere

Nokia sağlık teknolojileri işletmesine nokta koymak üzere

0

Nokia, bir Fransız firması olan Withings’i 190 milyon dolara satın almasının üzerinden henüz iki yıl geçmiş olmasına rağmen, dijital sağlık ticaretini stratejik anlamda değerlendirmeye aldığını duyurdu. Kısa bir açıklamanın yapıldığı blog yazısında firmanın sağlık hizmetiyle ilgili stratejik seçeneklerinin değerlendirildiği, bu değerlendirmenin herhangi bir işlem ya da değişikliğe neden olabileceği gibi olmayabileceği de belirtildi.

Bu tip incelemeler işler yolunda gitmediği zaman yapılır. Nokia, Withings alımından sonra bazı sorunlar yaşadı. Bu sorunlar Withings sağlık uygulamasına firmanın getirdiği yeni tasarım sonrasında aldığı olumsuz tepkilerden, mali sorunlara kadar değişiyor. En barizi de Withings satışıyla ilgili olarak geçtiğimiz Ekim ayında yapılan 164 milyon dolar değerindeki ‘şerefiye notu’ oldu. Yani her ne kadar Withings’in satın alma bedeli 190 milyon dolar olarak belirlenmiş olsa da, asıl itibariyle firmanın değerinin 164 milyon dolar olması gerektiği gibi bir anlam ifade ediyordu bu duyuru. 

Nokia’nın kurumsal satışları ise hala güçlü şekilde devam ediyor. Firmanın yıllık olarak gerçekleştirdiği 23 milyar Euro değerindeki gelirin büyük bölümü, çok uluslu telekom ticaretinden geliyor. Firma aynı zamanda oldukça karlı teknoloji patentlerine de sahip. 

Fakat tüketici teknolojisinde yeni kazanç akışları sağlama noktasında firmanın pek başarılı olamadığı görülüyor. Daha geçtiğimiz yıl 310 kişinin de işten çıkarılmasına neden olan ‘Ozo’ adlı sanal gerçeklik kamera projesinin sona erdirilmesini bir örnek olarak gösterebiliriz. Yayınlanan bu yeni stratejik gözden geçirme bildirisi, 400’den fazla çalışanın işini kaybetmesine neden olabilir. Nokia’nın sağlık hizmeti ticareti can çekişiyor gibi görünüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here