Ana sayfa Mobil Nokia N97

Nokia N97

0

Eksiksiz paket

Nokia N97
Nokia”nın N serisine taze kan getiren N97, daha gelmeden çok önceden hevesle beklenmeye başlamıştı bile… Nihayet çok konuşulan N97″yi test merkezimizde ağırlama şansına sahip olduk ve söylemeliyim ki oldukça da keyifli bir deneyim oldu.

İlk Bakış

N97″yi merakla bekleyenler için içerisinde barındırdığı sürprizler elbette şaşırtıcı olmayacaktır fakat daha önceden N97 hakkında bilgisi olmayanlar için oldukça ilgi çekici bir tasarım olduğunu söylemeliyim. N97″yi ilk elinize aldığınız anda kocaman 3,5 ekrandan onun dokunmatik telefon furyasının örneklerinden biri olduğunu hemen anlıyorsunuz. Fakat tahmin edemeyeceğiniz; altında bir de tam QWERTY klavye sakladığı! N97″yi sağa doğru kaydırdığınızda kayar kapağın altından tam boy bir QWERTY ekran çıkıyor. özellikle mail ve mesajlar için oldukça kullanışlı ve rahat bir klavye olduğunu söylemeliyim ama oraya gelmeden önce isterseniz tasarımına biraz daha göz atalım…

Nokia N97″de oldukça sade bir tasarım seçmiş. Büyük dokunmatik bir ekran, dokunmatik arama/sonlandırma tuşları, bir menü tuşu ve bir kamera… İşte ön yüzde görebileceğiniz her şey bunlarla sınırlı! Telefonun sağ yanında ses açma kapama tuşları ve bir adet kameraya atanmış tuş bulunuyor. N97″yi yan çevirdiğiniz zaman bu tuş tam da bir kamerada deklanşörün olması gerektiği yere konumlandırılmış. Sol yanda USB girişi ve ekran kilit tuşu bulunuyor. Telefonun tepesinde ise telefonu açma/kapama tuşunun yanı sıra bir de 3,5 mm. ak girişi var. Bu sayede N97 ile istediğiniz kulaklığı kullanarak müzik dinleyebilirsiniz. Açıkçası şahsen ben bu tip kulaklık girişlerini oldukça işlevsel buluyorum. 

Telefonun arkasına baktığımızda ise flaşlı 5 Megapiksellik kamerayı koruyan sürgülü bir kapak bulunuyor. Kapağı çektiğinizde ise Nokia”nın N97″de Carl Zeiss kullandığını görüyorsunuz. Peki, nasıl fotoğraf çekiyor? Birazcık sabır lütfen… Fotoğraf performansına biraz sonra değineceğiz.

özellikler

Telefonun en büyük kısmını kapladığı için öncelikle ekranla başlamakta fayda var. 3,5 inç”lik büyük ekran, 640 x 360 çözünürlükte 16.7 milyon rengi destekliyor. Dokunmatik olan ekranı elinizle kullanmak istemezseniz N97″nin kutusundan bir adet de Stylus çıkıyor. Açıkçası Stylus”tan çok mini bir kalem veya USB belleği anımsattığını söylemeliyim. Bir Stylus için biraz fazla yer kaplıyor ve telefonun herhangi bir yerine entegre olmadığı için onu telefona bağlamak zorunda kalıyorsunuz. Ne kadar kullanışlı olduğu tartışılır…

özelliklerine biraz daha yakından baktığımızda görüyoruz ki; Nokia N97 iri cüssesinin hakkını veriyor. Aslında barındırdığı özelliklerle kıyaslandığında kompakt bile sayılabilir. Düşünsenize tam boy QWERTY klavye, 5MP kamera, GPS alıcı, Wi-Fi ve 32 GB dahili hafızayla cebinizde ihtiyacınız her şeyi taşıma imkanına sahipsiniz. 32 GB size yeterli olmazsa diye telefonda bir de microSD kart girişi bulunuyor. 16GB”a kadar microSD kartları destekleyen N97 bu sayede 48 GB”a kadar hafızaya sahip olabiliyor! Tek sevimsiz nokta; microSD kart girişine ulaşmak için öncelikle arka kapağı ve pili çıkarmanız gerekiyor. 
N97″nin menü sistemi widget”lardan oluşuyor. Bu sayede çok kullandığınız uygulamaları ana ekrana çekip buradan kolaylıkla görebiliyorsunuz.

Performans

N97″nin dokunmatik tuşlarına alıştığınız zaman sorunsuzca kullanabileceğiniz bir akıllı telefonla karşı karşıya olduğunuzu görüyorsunuz. Ayrıca N97, Nokia”nın online mağazası Ovi”yi de destekliyor. Bu sayede Symbian altyapılı uygulamaları cihaza indirmek de olası. S60 platformu üzerine kurulu sistem üzerinden QuickOffice kullanarak Word, Excel ve PowerpPoint dokümanlarına bakabiliyorsunuz.

QWERTY klavyenin de oldukça kullanışlı olduğunu söyleyebilirim. Telefonun kayar kapağını açıp yan çevirdiğinizde ekran da otomatik olarak yatay pozisyona geçiyor. Akıllı telefonlara alışıksanız N97″nin QWERTY klavyesiyle yazı yazmayı oldukça kolay bulacaksınız. Alışık değilseniz de alışmanız uzun bir süre almayacaktır.

Kamera performansına gelince; fotoğrafların oldukça net ve renk doygunluğuna sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca flaş sayesinde karanlık ortamlarda da tatmin edici fotoğraflar çekebiliyorsunuz. Her an yanınızda taşımak ve özel anları yakalamak için ideal… Video kalitesi de oldukça tatmin edici. Ayrıca 16:9 formatlı video çekim de yapabiliyorsunuz. Daha sonrasında ise çektiğiniz fotoğrafları Nokia”nın Ovi servisi veya Flickr gibi fotoğraf sitelerini kullanarak kolayca paylaşabiliyorsunuz.
www.nokia.com.tr
Nokia N97 aynı zamanda bir de medya oynatıcıya sahip. N97″nin medya oynatıcısı MP3, WMA, AAC, AAC+ ve eAAC+ formatlarını destekliyor. Ses kalitesi için tatmin edici diyebilirim. Ekolayzır desteği de göz önünde bulunduğunda N97; en azından yolda her zaman yanınızda taşımak açısından birçok MP3 çalara kafa tutabilecek yeteneğe sahip. FM radyo özelliği de taşıyan N97, ayrıca 3GPP ve MPEG-4 video formatlarını destekliyor…

Nokia N97, pratik kullanımı seven ve cihaz karmaşasından kaçanlar için oldukça ideal bir alternatif sunuyor. Hem iş dünyasına uyan hem de eğlence sunan cihaz, uzun pil ömrü sayesinde de her zaman sizinle olmaya aday.

700-750 Euro

Nokia, www.nokia.com.tr 
Artılar: GPS, Carl Zeiss lensli 5MP kamera, Wi-Fi, 32 GB dahili hafıza
Eksiler: –
TASARIM   
KULLANIM     
PERFORMANS   

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here